Kızılay Haftası (29 Ekim-4 Kasım)

Kızılay Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Kızılay haftası her yıl 29 Ekim ile 4 Kasım arasında kutlanır. Ayrıca okullarda kutlanan belirli gün ve haftalar çizelgesine göre Kızılay haftası her yıl okullarda tanıtılır ve çeşitli etkinliklerle öğrencilerimiz Kızılay haftasını kutlar.

Kızılay haftası ne zaman? Her yıl 29 Ekim-Ekim arası kutlanır.

Kızılay Nedir?

Kızılay Türkiye’nin en etkin çalışan ve Türkiye’nin en büyük yardım kuruluşlarından birisidir. Yaptığı yardımların her zaman muhtaç insanlara ulaştığı bilinen yardım kuruluşudur. Deprem, sel, afet gibi birçok olayda Kızılay Türkiye’ye yayılmış yardım ağı hemen destekte bulunmaktadır. Kızılay birçok alanda yardım hizmetleri yapar: aşevleri açar, salgın hastalık durumunda hastalara yardım eder, savaş durumunda yaralarımızı sarar.

2011 Van depremini hatırlayalım. Tüm ülkemizi derinden yaralayan o büyük deprem. Van 7.2 şiddeti ile sallanmış depremin arkasında kalan görüntüler tüm ülkemizi yardım için seferber etmiştir. Burada Kızılay acil durumdan dolayı kriz masası kurmuş ve Van’a inanılmaz yardımlar yaparak depremde etkilenen insanlara yardımda bulunmuştur. Kızılay Van depreminde:

 1. Toplamda 5 adet Çadırkent kurmuştur.
 2. Toplamda 3 adet Mevlana Kent kurmuştur.
 3. Toplamda 3 adet Konteynırkent kurmuştur.
 4. Van geneline toplam 53.126 çadır göndermiştir. Kızılay ilk üç günde 22 bin 677 adet çadırı deprem bölgesine göndererek hızlı bir şekilde yardım hizmetini sağlamıştır.
 5. 213 bin 390 adet battaniye göndermiştir.
 6. 23 bin 612 uyku tulumu gönderilmiştir.
 7. Bunun yanında sıcak yemekler, ekmek, sıcak içecekler, kuru gıda gibi ürünlerin dağıtımını da hızlı bir şekilde yardıma muhtaç insanlara ulaştırmıştır.

Bu saydıklarımız yardımların sadece birkaç tanesidir. Bunların yanında yardıma muhtaç insanların yüzlerce ihtiyacını Türk Kızılay’ı karşılamıştır. Bu yardımlara ve yardımların ulaşma hızına bakarak Kızılay’ın ne denli büyük bir yardım kuruluşu olduğunu anlayabiliriz.

Kızılay Haftası Etkilikleri

Kızılay haftasında ülke genelinde Kızılay’ın ülkemiz için değeri anlatılır ve Kızılay’ın daha aktif olabilmesi için tanıtımlar yapılır. Bunun yanında okullarda kutlanan belirli gün ve hafta çizelgesinde bulunan Kızılay haftası okullarda da kutlanmaktadır. Kızılay haftası için ülkemizde yapılan etkinliklerden bazıları:

 1. Televizyonda Kızılay haftasına özel yayınlar yapılır. Radyo programlarında Kızılay ile ilgili tanıtımlar ve bilgilendirmeler yapılır.
 2. Çeşitli yayın araçları ile Kızılay hakkında tanıtımlar ve konuşmalar yapılır.
 3. Okullarda Kızılay’ın görevleri tanıtılır.
 4. Okullarda Kızılay haftası için özel kutlama programları düzenlenir.
 5. Okullarda Kızılay için şiirler okunur.
 6. Çeşitli yerlerde Kızılay ile ilgili resim, kompozisyon ve şiir yarışmaları düzenlenir.

Okullarda Kutlanan Belirli Gün ve Haftalar

Okullarda kutlanan belirli gün ve haftalar içerisinde yer alan Kızılay haftası, her yıl 29 Ekim ile 4 Kasım arasında kutlanmaktadır. 2019 yılında öğretim yılının başlaması ile birlikte 29 Ekim 4 Kasım arası yine Kızılay haftası olarak kutlanacaktır. Bu haftada okullarda Kızılay haftası ile ilgili çeşitli etkinlikler yapılmakta ve öğrencilere Kızılay hakkında bilgiler verilmektedir. Bu etkinlikler ile birlikte Türkiye’nin en büyük yardım kuruluşlarından bir tanesi olan Kızılay hakkında bireylerin genç yaşta bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır. Yine bu hafta içerisinde çeşitli üniversitelerde öğrencilerikendi aralarında etkinlikler düzenleyerek Kızılay’a kan bağışında bulunmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı