Kolay Kilo Vermenin Yolları

Kolay kilo vermenin yolları, kolay kilo vermek ile sağlıklı bir şekilde kilo vermenin arasında oldukça fark bulunmaktadır. Öyle ki hızlı kilo vermek adına yapılan diyetlere şok diyet adını vermekteyiz.

Bu şok diyetler her ne kadar haftalık olarak 4-5 kiloya kadar kilo kaybına neden olsa da kilonun kas yapısından mı yoksa yağ üzerinden mi eksildiğinin bilincinde değiliz. Durum böyle olunca da kolay kilo vermenin hiç bir önemi kalmamakta kişi diyet uygulamasına ara verdiğinde tekrar aynı kiloda olduğu gözlenmekte veyahut bu süre zarfı içerisinde kişi hızlı zayıflama sürecinde iken sağlığından olmaktadır.

Lakin hem kolay kilo vermenin yolları hakkında bilgi edinip hem de aynı zamanda kolay kilo vermenin kavramlarını öğrenir isek bu sayede kilo verme işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Kas ve su kaybına uğramadan sağlıklı bir şekilde kilo vermek adına yapmanız gerekenler sağlıklı kilo vermenin çabası içerisine girmek olmalıdır.

Kolay Kilo Vermenin Yolları

Hızlı ve Kolay Kilo Verebilme İçin Yapılması Gerekenler

Kolay Kilo Vermenin Yolları

Şekeri Hayatınızdan Çıkarınız

Kilo oluşumundaki en önemli etkenlerden bir tanesi de şekerdir. Şeker sadece kilo alımı konusunda değil beslenme düzeni bakımından da bizlerin sağlığını tehdit eden besinlerdendir. Bunun için besin değeri düşük kalori değeri yüksek gıdaları tercih ederek zayıflama yönünde adım atmalısınız.

Günlük yaşantımızı ele alacak olursak tüketmiş olduğumuz taze sebze ve meyvelerin içerisinde vücudumuzun ihtiyacı olan şeker miktarı yeteri düzeyde bulunmaktadır. Bunun için ekstra şeker tüketiminde bulunmak bizlere negatif anlamda katkı sağlayacaktır. Özellikle son zamanda artan obezite hastalığında genç kesimin bir çoğunun şeker içerikli içecekleri tükettiğini söyleyebiliriz. Özellikle de adeta bağımlılık yaratan şeker maddesinin bel kısmında oluşan yağlanmaya da sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz. Çok yüksek kalorili bir madde olduğundan dolayı bir çoğumuzun kilo sorunu bu sebebiyetle oluşmaktadır ve kilo vermemiz yavaşlamaktadır. Şeker tükettikçe kişi daha ok acıkmakta ve iştahımız daha fazla açılmaktadır.

***Şekerli içecekler konusunda yaptığımız bir diğer yanlış ise diyet ürünü olarak tükettiğimiz içeceklerdir. Diyet içecekleri her ne kadar şeker içermese de tatlandırıcı içerikte olduğundan dolayı yapay tatlandırıcıların da hayatımızı olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz.

Kolay Kilo Vermenin Yolları

Nişastalı Besinler

Bu gruba giren dikkatli tüketilmesi gereken besinlerden bir kaçı da nişastalı besinlerdir. Bunlara ekmek, patates, makarna, pirinç vb. içerikteki besin maddelerini örnek olarak verebiliriz. Nişastalı gıdaların tümü değil sadece bir kısmı zararlıdır. Lakin doğal içerikli ve rafineli olan gıdalar bu gruba dahil değildir.

Rafine karbonhidratlı besinlerin kalori oranı oldukça düşüktür. Pirinç ve beyaz ekmek gibi besinler kısa süreli tokluk hissi yaratmaktadır. Lakin hızlıca sindirildikleri için kısa sürede kan değerlerini yükselttiğini de söyleyebiliriz.

*** Karbonhidrat bakımından beyaz ekmek, patates gibi besinlerin yerine aşırıya kaçmadan kuru fasulye, bezelye, mercimek gibi besinler tüketmeniz kilo vermenize katkı sağlayacaktır.

Yağ Tüketimini Kesmeyin

Diyet yapan kişiler çoğunlukla yağ tüketimi birden bire sıfıra indirmektedir. Bu durum oldukça yanlıştır. Çünkü vücudumuz hem yağ hem de karbonhidratın azalması sonucunda ortaya halsizliği çıkaracaktır. Bunun için dikkatli olmalı ve margarin ve benzeri değere sahip yağlardan uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra keten tohumu, balık yağı ve zeytinyağı gibi yağları tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır. Çünkü bu yağlar aynı zamanda içeriğinde protein bulundurur.

Bir önceki makalemizide okumanızı öneriyoruz. Yüzmek Kaç Kalori, Kilo Verdirir mi, Zayıflatır mı? başlıklı makalemizde editörlerimiz sizler için önemli konulada değindi. Okumanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı