Kolayca Zayıflamanın Yolları

Bu yazımızda sizlere kolayca zayıflamanın yolları ile ilgili bilgiler vereceğiz. Spor salonuna gitmek size göre değilse, kalori miktarlarını hesaplamaya üşeniyorsanız bu dediklerimizi uygulamak işinize yarayacaktır.

Belki de birçoğumuzun bildiği ancak uygulamak istemediği bu önerileri dikkate almanızda fayda var. Bu öneriler ile verdiğiniz kilolar sağlığınızı olumsuz yönde etkilemez, hatta daha sağlıklı olmanızı sağlayacak önerilerdir. Hızlı bir şekilde sağlıklı kilo vermek istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemeniz oldukça önemli, kalorisi düşük fakat besleyici özelliğe sahip olan gıdalar tükettiğiniz takdirde bunu sağlayabilirsiniz. Elbette az miktarda dahi olsa hayatınıza egzersizi eklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Egzersize alışmak için öncelikle kendinizi yormadan başlayarak yavaş yavaş arttırabilirsiniz. İsterseniz öncelikle size yürüme mesafesinde olan yerlere yürüyerek gitmeyi tercih etmeyi deneyebilirsiniz. Belki ilerleyen zamanlarda egzersiz yapmanın sizi mutlu ettiğini ve stresinizi azalttığını gördüğünüzde spor salonu, yüzme havuzu ya da tenis ilginizi çekecektir.

Kolayca Zayıflamanın Yolları

İyi bir uyku çok önemli. Az uyumak size kilo aldıran etkenlerden birisidir. Düzenli uyuduğunuz zaman beslenme düzeninizi de sağlarsınız ve öğünleriniz düzenli olur. Bildiğiniz üzere bol su içmek her diyetisyenin danışanına önerdiği bir püf noktadır. Vücudumuzun %75’i sudan oluşurken nasıl olurda vücudumuzun isteğine karşı gelebiliriz ki? Vücudumuza istediğini vermediğimiz zaman kendince önlemler alarak ödem ve fazla yağ oluştururken bizde buna sebep olmaktayız.

Kolayca Zayıflamanın Yolları

Hayatınızdan boş kalori kaynaklarını çıkarttığınız zaman kolay kilo vermenin yolları ne kadar kolay olduğunu da göreceksiniz. En gereksiz kalori kaynağı olarak şekeri söyleyebiliriz. Şeker kalori değeri yüksekken besin değeri oldukça düşük olan bir gıdadır. Taze sebze ve meyvelerden aldığımız şeker vücudumuza gerekeni sağlamaktadır. Şekeri hayatınızdan çıkardığınızda birçok içeceğin gerçek tadını keşfede bileceksiniz ( türk kahvesi, çay, portakal suyu, taze meyve suları ). Şekerden uzak durmanız için size bir sebep daha sunabiliriz; bel gölgesi yağlanmasının baş sebebi şekerdir.

Karbonhidratlar kan şekerini bir anda yükselttiği için size uzun süreli bir tokluk sağlamaz, daha çabuk acıkmanızı sağlar, faydalı karbonhidratlar yerine hamur işlerini ve tahıl değerini kaybetmiş karbonhidratlardan uzak durmalısınız. O yüzden daha çok protein ağırlıklı besinler tüketmenizde fayda bulunmaktadır. Eğer çok acıkırsanız sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmelisiniz; taze meyve, taze tuzsuz kuruyemişler, yoğurt alternatifiniz olabilir. Metabolizmanız yavaş ise kapsaisin içeren gıdalar tüketmeniz hızlandıracaktır.

Lifli gıdalar ise size uzun süre tokluk hissi sağlar, tercihiniz lifli gıdalardan yana olsun. Bu gıdalar ile beslenirken yavaş çiğnemeniz bile önemli bir değer arz ediyor. Neden mi? Yavaş çiğnediğiniz zaman doygunluk hissini midenize ileteceksiniz ayrıca yavaş çiğneyerek 100 kalori daha az almış olacaksınız.  Ancak yemeği hızlı yediğinizde mideniz daha doyduğunu idrak edemeden sizin kapasitesini aşacak kadar yemeği ona yüklerseniz midenizde genişleyecek ve ilerleyen zamanlarda daha önce olduğundan daha fazla yemek yeme isteği ile karşı karşıya kalacaksınız.

Margarin, Ayçiçek yağı, mısır yağı yerine sağlıklı yağlar olan zeytinyağı Hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz. Hatta yemeklerinizi zeytinyağı ile pişirmek kalori alımınızı 256 kalori daha aza indirgeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı