Kompozisyon Nasıl Yazılır? Kompozisyon Örnekleri, Kompozisyon Nedir?

Kompozisyon Nasıl yazılır bir çok farklı örneği ile incelemeye çalıştık. Bir çok farklı farklı içeriklere sahip kompozisyon bulunmakta. Bunları inceleyerek hoşunuza giden bir tanesini yazabilirsiniz. 4. 5. 6. 7. 8. sınıf kompozisyon örnekleri de konu içerisinde bulunmaktadır. Bir kompozisyonun nasıl yazılması gerektiği ile ilgili yeterince bilgisi olmayanlar için farklı konularda kısa ve uzun kompozisyon örnekleri sunduk. Hemen altta ‘’Kitap’’ konulu bir kompozisyon yer almaktadır. Onun altında ise liste halinde sıralanmış çeşitli kompozisyon örnekleri göreceksiniz.

Kompozisyon Nasıl Yazılır

Kompozisyon nasıl yazılır eğitim hayatımız boyunca bizlere hep lazım olan konulardan en önemli olanlarındandır. Kompozisyon nasıl yazılır bizlere çok karmaşık gelse de aslında çok basit. Sizde yazımızdaki örnek kompozisyonları inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta bir konu bulamazsanız yazımızdaki konulardan fikir edinebilirsiniz. Kompozisyon örnekleri sizler için iyi bir öğretici olacaktır.

Kompozisyon Örnekleri

Kompozisyon örnekleri kısa olmalıdır. İnsanı sıkıntıya sokmayan rahat yazılan ve yazıldığı gibi de okuması anlaması kolay olan içerikler olması oldukça önemlidir. Bu belirttiğim şartlar olduktan sonra kompozisyon örnekleri öğrenciler için vazgeçilmez olur. Bizde kacgun.com sitesi olarak sizlere bunu sunmaya çalıştık. Yapmanız gereken kompozisyon yazıları arasından hoşunuza gideni seçip yazmak olmalıdır.

Kompozisyon Nedir

Kompozisyon nedir en kısa ve açıklayıcı anlatımı yapacağız. Duygu ve düşüncelerimizi belirlenen bir plana uygun olarak ortaya koyup açık, etkili bir şekilde yazma çalışmasına Kompozisyon denir. Yazmak ve konuşma birbirlerinden farklı konulardır. Konuşurken sözcükler kısa, öz veya uzun yazılabilir. Konuşmada ise kurallı, devrik cümleler veya vücut dili kullanılır. Eğitim Hayatımızda yazma disiplinini kazandırmak için kompozisyon nedir dersleri verilmektedir.

Kompozisyon bir yazım şekli veya yazı türü değildir. Her şekilde ve her türdeki yazılı ifadenin ortaya konulmasında uyulacak kuralların bütünüdür. Kısaca açıklamak gerekirse ; kompozisyon nazım olarak da yazabiliriz, Nesir olarak da. Hatta Bir Roman olarak da Kompozisyon yazabiliriz. Yazılı kompozisyon 3 bölümden oluşur. Bunlar; giriş, gelişme ve sonuç bölümüdür.

Kompozisyon Örnekleri Yazmak İstediğinizi Tıklayın

Kitap Konulu Kompozisyon Nasıl Yazılır

SIĞINAĞIMIZ KİTAPLAR

Kitap; en şiddetli fırtınalarda sığınabileceğimiz güvenli bir liman, en kederli günlerimizde elimizden tutacak bir dosttur. Sadece kederli günlerimizde mi? Elbette ki hayır! Sevinçli anlarımızın da dostudur onlar.

Bir kitapla olduğumuz kadar, hiçbir insanla içli dışlı olamayız o kadar. Satır satır işleriz onu yüreğimize; ama satır aralarına dalmayı da ihmal etmeyiz. Kimi zaman kederli bir anne oluruz onlarda kimi zaman emektar bir baba… Kimi zaman elinden şeker alınmış çocuk; yahut aşkına ihanet edilmiş genç bir kız… Her şey oluruz. Bayılırız, ayılırız ; ölürüz, diriliriz. Başka diyarları gezeriz onunla. En sarp yokuşlardan tırmanır, bir kuş gibi süzülür uçurumlardan ovalara. Kimi zaman karlı dağlarda geziniriz kimi zaman susuz çöllerde. Hayatı görürüz onlarda; acıyı, kederi, heyecanı ve mutluluğu. Boş zaman eğlencesi değildir onlar. Aksine, en dolu anların bile vazgeçilmezi, bilgi kaynağı, umut kıvılcımıdır. Bize faydaları saymakla bitmez. Kitaplar, bizleri toplumların aranan adamı yapar, hayata hazırlar, en derin acıların üstesinden nasıl gelebileceğimiz anlatır ve her zaman yanımızda yer alır.

Bir insan kitap okumanın heyecanını yaşamamışsa hiç yaşamamış demektir. Onu tadına varamamışsa, hiçbir şey tatmamış demektir. Kitaplar vazgeçilmezimiz olmalıdır. Her an, her saniye yanı başımızda olmalıdır.

Anne Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

GÖKTEN BİR MELEK İNDİ

Hangimiz ‘’melek’’ olarak görmeyiz ki annemizi! O, bizim en büyük varlık kaynağımız, eşimiz, dostumuz, sırdaşımızdır. Onsuz bir hayatı salise kadar düşünmek bile hepimize acı verir.

Allah, onun kalbine bambaşka bir sevgi indirmiştir. Evlat sevgisi… Ancak evlatların da kalbi boş değildir bu meleğe karşı. Bizler de annelerimize bambaşka bir duygu ile bağlıyızdır. Onun yanında olmak, onunla konuşmak, dertlerimizi ona anlatmak bizi ziyadesiyle memnun ve mutlu eder. Ondan ayrı kaldığımızda onu çok özler, kendisi ile geçirdiğimiz günleri zihnimizde yad ederiz.

Her anne, çocuğu için bir melektir. Saf, temiz, sevgi dolu bir melek… Üzerimizde onca emeği olan annelerimizi, ölünceye dek çok sevmeli, onların bizi mutlu ettiği gibi, bizler de onları mutlu etmek için çaba göstermeliyiz.

Doğa Sevgisi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

YAŞAM KAYNAĞIMIZ

Biz insanların; hayvanların, bitkilerin yaşam sürdüğü; canlı ve cansız varlıkların oluşturduğu alana doğa adı verilir. Günlük yaşantımızda doğa denince aklımıza, yaşadığımız kentlerin dışında kalan; dağlardan, bayırlardan, ormanlardan, yaylalardan oluşan alan gelmektedir.

Doğa, bir anlamda varoluş kaynağımızdır; zira doğa yok olursa, şüphesiz ki biz insanlar da kısa sürede yok olmaya mahkum kalacağız. Doğayı sevmek, onunla iç içe yaşamak çok önemlidir. Doğayı korumak, orada bulunan bitkilerin ve hayvanların devamlılığını sağlamak, bir nevi kendi yaşamımızı idame ettirmeye çalışmaktır.

Doğa, bizi yaratanın bize sunduğu en güzel nimetlerden biridir. Onu korumAları, onunla iç içe yaşamalı ve ondaki tüm güzel nimetlerden yararlanmalıyız.

Sporun Faydaları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR
Vücudumuzu daha sağlam hale getirmek, erken yaşlanmayı önlemek ve daha sağlıklı, daha uzun yaşamak için yaptığımız tüm fiziki etkinlik veya egzersizlere spor adı verilir. Sporun, sayılamayacak kadar çok yararı bulunmaktadır.
Düzenli bir şekilde spor yapan insanların hem daha sağlıklı hem de daha mutlu ve huzurlu olduğu gözlenmiştir. Yılların tecrübeleri ile konuşan atalarımız ‘’İşlemeyen demir pas tutar.’’ Diyerek, aynı zamanda spor yapmanın, diğer bir deyişle hareket etmenin faydalarından bahsetmiştir. Evet, spor yapmayan insan pas tutar, yani bir süre sonra vücudu işlev göremez hale gelir, çeşitli hastalıklara yakalanır.
Sporu bir yaşam tarzı haline getirmeli, bedenimizi mutlaka eğitmeliyiz. Şayet huzurlu, stressiz bir yaşama sahip olmak istiyorsak, beynimizi de yeterince çalıştırmak istiyorsak spordan asla vazgeçmemeliyiz.

Kitabın Faydaları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

EN İYİ DOST

Kitaplar; kimi zaman bize en iyi dost, en iyi yoldaş ve en iyi sırdaştır. Onlardan öğrendiğimizi, herhangi bir insandan öğrenmek gerçekten çok zordur. Kitap okumanın o kadar muazzam faydaları vardır ki bunlar saymakla bitmez.

Kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş bir insanın penceresi geniş olur. Olayları her yönü ile ele alabilir, geniş düşünebilir ve insanları çok daha rahat bir şekilde anlayabilir, kişilikleri analiz edebilir. Aynı zamanda diksiyonu daha düzgün, hitabeti daha kuvvetli olur. Hangi insanla ne şekilde konuşacağını, onu nasıl ikna edebileceğini iyi kavrar.

Geniş bir dünya görüşüne sahip olmak, daha güzel konuşmak, topluluklarda aranan ve kendisine danışılan kişi olmak istiyorsak düzenli olarak kitap okumalı ve kendimizi sürekli geliştirmeliyiz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

    1. Çok kötü!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı