Koşmak Zayıflatırmı Kilo Verdirirmi Göbek Eritirmi

Koşmak zayıflatır mı? kilo verdirir mi? göbek eritir mi? koşarak kalori yakabilir, zayıflayabilir, göbek eritebileceğiniz gibi sağlık açısından bir çok faydasını görebilirsiniz.

Koşmak etkilidir. Bunu net olarak söylememizin birkaç nedeni var;

Koşarken insan vücudu tam kondisyon ile çalışmak zorundadır. Kalbimizde aynı şekilde kaslara sürekli olarak oksijen ve kan aracılığı ile glikoz pompalamak zorundadır. Koşu yapmak özellikle kalp ve damar sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Özellikle yapılan araştırmalarda koşmanın yürüyüşten daha fazla vücut için yarar sağladığı ortaya çıkmıştır. Kalbinde herhangi bir sıkıntısı olmayan ve kendini koşmaya hazır hisseden herkesin koşması sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Glikoz kanda bulunan ve kaslarımızın yakarak enerjiye çevirdiği bir şeker türüdür. Bu şekeri vücut yediklerimiz gıdaları midede sindirdikten sonra bağırsaklar tarafından emilmesi ile elde eder ve kana karıştırır. Tüm vücut , kandaki bu glikoz şekerindeki enerji ile çalışır.

Koşmak Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

  • Koşmak zayıflatır mı?

Koşu yapmanın bu denli gündemde olmasından dolayı birçok kişinin akıllarına bazı sorular gelmektedir. Acaba koşmak beni zayıflatır mı? Zayıflama sürecime katkısı nasıl olur? gibi bir sürü soru. Bu konuya bir açıklık getirmek gerekirse koşu yapıldığı esnada dolaşım sistemi oldukça hızlı çalışarak vücudun her yerine kan götürebilmek için oldukça eforlu bir şekilde çalışır. Bu çalışmaya bağlı olarak haliyle vücutta enerji harcaması gerçekleşmektedir. Enerji harcamasının gerçekleşmesine bağlı olarak yağ yakımı hızlanmaktadır. Yağ yakımı hızlanırken aynı zamanda özellikle bacak bölgesindeki kaslarda artış meydana gelmektedir. Bu sayede akıllara takılan sorulara cevap verilebilmektedir. Evet, koşu yapmak zayıflatma sürecine etkisi olur ama mutlaka bunun yanında beslenmemize de dikkat etmemiz gerekmektedir. Beslenme doğru olmazsa yaptığımız sporun bir önemi kalmaz. Kısır bir döngü içerisine girmiş oluruz. Bu yüzden özellikle koşu yapan kişilerin beslenmesine önem göstermesi gerekmektedir.

Yapılan araştırmaların sonucunda da görüldüğü gibi koşu yapmak özellikle sağlıklı kişiler için burası önemli bir nokta oldukça faydalıdır. Mental durum, fiziksel sağlamlık, dinginlik, v.b. birçok durumu düzeltebilmektedir.

Çok mu az mı kalori harcadığınızı nefes alıp verişinizden anlayabilirsiniz. Eğer ki yüksek ve sık aralıklarla nefes almaya başladığınızda enerji yakımı hızlanmış demektir. Zaten hiçbir aktivite yapmadığımızda vücut normal düzeyde kalori harcar ve nefes alıp verişimiz düzenlidir. Fakat bir aktivite yapmaya başladığımızda bu oran yükselir. Bizi zorlayan bir aktivite olduğunda ise nefes nefese kalırız. Koşu yapmak da aynı bu şekilde bir aktivite olduğundan ötürü yüksek oranda kalori yakımı sağlayacağından zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Koşu Yapmak zayıflatır mı Diye soranlar için bir de kaç kalori yaktırır ona bakalım.

1 Saat Koşmak Kaç Kalori Yakar Öğrenmek İçin Tıklayınız

Koşmak Göbek Eritir mi ? Yağ Yakar mı?

Yukarıdaki yazımızda koşmak kilo verdirir mi konusunu bilimsel detayları ile inceledik. Şimdi koşarak zayıflamak mümkün mü diyen ve özellikle göbek ve karın bölgesini eritmek için zayıflama yöntemleri arayan bay ve bayanlar için ikinci önemli konumuza geldik.

Bir diğer akıllara takılan soru koşu yaparsam göbeğimden kurtulabilir miyim? Koşmak göbek eritiyor mu derseniz teorik olarak evet diyebiliriz. Soruya da bir açıklık getirmek gerekirse koşu yapmada bölgesel bir çalışma olmadığı için bütün vücut etkilenmektedir. Bu yüzden haliyle vücudunuzun bir parçası olan göbeğinizde de yağ yakımı gerçekleşmektedir. Koşu göbek bölgesindeki yağları yakar ama sıkılaşmayı sağlamaz bunun için göbek bölgesini sıkılaştıran hareketlerde yapmamız gerekmektedir.

Halk arasında yaygın bir inanış söyledir. Göbek eritmek için özel sadece göbek bölgesi için etkili zayıflama yöntemleri denenmesi gerektiği inancıdır. Bu konuda ise sizlere bu durumun metabolizma ile alakalı yada sosyal durum ve kişilik hatta pisikoloji ile bile alakalı yönlerinin olduğunu söylemek gerekir. Birkaç maddede aşağıda koşmak göbek eritir mi ve koşarak zayıflama sırlarını paylaşacağım.

    Koşmak büyük oranda kalori yaktırdığı için mevcut yağ stoklarından kalori alımına sebep olur ve bu şekilde fazla yağlarınızdan kurtulursunuz. Bundan yukarıda bahsetmiştik. Genel itibari ile çoğu kişide yağlar göbek yan karın bölgesinde toplandığı için koşmak aynı zamanda bu bölgedeki yağlarında yakılmasına yardımcı olacaktır. Koşmak sadece bacak kasları ile değil neredeyse vücudun tüm bölgelerinde ki kasların senkronize hareketine bağlı bir spordur. Yandaki tabloda koşarken çalışan kas grupları koyu renkte gösterilmiştir. Bu sebeple koşmak neredeyse tüm vücudun tüm bölgelerinden kilo vermenizi sağlayacaktır.

Koşarken dikkat etmeniz gereken tek şey sağlık durumunuzdur. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise kilolarınız çok fazla ise organ yetmezliği yada diğer kronik rahatsızlıklarınız var ise astım veya akciğer rahatsızlıklarınız var ise yada burada sayamadığımız diğer rahatsızlık çeşitleri mevcutsa doktorunuzdan onay almadan koşu yapmamalısınız. Alternatif olarak yürümeyi deneyebilirsiniz.  yürümek koşmak kadar olmasa bile büyük oranda kalori harcamanızı sağlayabilir. Ayrıca sağlık durumunuzu an be an kontrol eden koşu bantları ile koşmak ta kalori takibi açısından bir artı olacaktır.

Günde 1 saat koşarak kaç kalori yakabileceğinizi öğrenebilirsiniz 1 Saat Koşmak Kaç Kalori Yakar Yaktırır

Ayrıca kaç kalori yaktırdığını merak ettiğiniz aktivite spor ve hareketleri yorum kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca zayıflamak adına kullanacağınız yöntemler hakkında sorularınızı da yorum kısmına yazarsanız aynı gün içinde cevaplanacaktır.

Güncelleme: 16.07.2018

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı