KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (A-B-Lisans-Önlisans-Ortaöğretim-Engelli)

Başlıklara tıklayarak istediğiniz bölüme gidebilirsiniz.
1-Kpss Lisans
2-Kpss Önlisans
3-Kpss Ortaöğretim
4-Kpss A
5-Kpss B
6-Kpss Öabt
7-Kpss Dhbt
8-EKpss

Milyonlarca adayın devlet memuru olabilmek için girdikleri sınav: KPSS. Kpss öğrencileri bu soruyu sormakta çok haklılar: KPSS kaç yılda bir yapılır? Çünkü her Kamu Personel Seçme Sınavı Ösym Başkanlığı tarafından her branşa her yıl yapılmamakta ve bazı branşlarda bir kere Kpss sınavına girmeyi kaçıranlar maalesef 2 sene beklemek zorunda kalabilmektedir. Kpss kaç yılda bir yapılacak paylaşmadan önce ÖSYM’nin yaptığı kpss sınavlarını yazalım.

Ösym tarafından hangi Kpss sınavlarının yapıldığını paylaşalım:

KPSS Lisans (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ)

KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ)

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS)

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi)

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi)

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)

KPSS Ortaöğretim Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss Ortaöğretim kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak isteyen, sınav girenlerin memurluk hedeflerinin olduğu, ortaöğretim mezunu adayların girdiği ÖSYM tarafından yapılan merkezi bir sınavdır. Halk arasında bu soruyu lise kpss kaç yılda bir yapılır diye duyabilirsiniz. Çünkü halk arasında bu sınavın ismi lise kpss olarak bilinmektedir. Bu sınava kpss lisans mezunları girememektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavının Ortaöğretim ayağı malasef her sene yapılmamaktadır. Bu sınav 2 senede bir kez yapılır. Bu da çift senelere denk gelir. Yani Kpss Ortaöğretim kısmı şu yıllarda yapılacaktır:

 • 2016
 • 2018
 • 2020
 • 2022
 • 2024
 • 2026
 • 2028
 • …(+2 yıl)

Yani Kpss Ortaöğretim 2 senede bir yapılır. Bu yıllar çift yıllardır.

KPSS Önlisans Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss önlisans sınavı da 2 yılda bir kez yapılmaktadır. Bu sınav 2 yıllık üniversite mezunlarının Kpss puanı ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak için girdiği sınavdır. Kpss önlisans hangi yıllarda yapılacak:

 • 2016
 • 2018
 • 2020
 • 2022
 • 2024
 • 2026
 • 2028
 • …(+2 yıl)(Çünkü her iki sene de bir yapılır)

Sonuç olarak Kpss Önlisans 2 senede bir yapılır. Bu yıllar çift yıllardır.

KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS Lisans Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

En çok adayların merak ettiği bölüm bu kısımdır. Çünkü kpss lisans sınavı kaç yılda bir yapılır diye soran okurlarımız KPSS A kaç yılda bir yapılır , KPSS B kaç yılda bir yapılır diye soruyorlar. Bunları paylaşacağız.  Öncelikle Kpss Lisans sınavı her yıl yapılmaktadır ama bu sınavın pek çok alt dalı olduğu için her sene her lisans mezunu farklı durumlar ile sınava girebilmektedir. Bu durumlarda KPSS A ve KPSS B grubunu ortaya çıkarmıştır.

Kpss Lisans her sene yapılır ama bölümünüze göre A-B grubunu incelemelisiniz.

KPSS A Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS A her yıl yapılmaktadır. Bu alandan sınava girmek isteyen adaylar her sene bu sınava başvuru yapıp sınava girebilirler.

Kpss A grubu sınavı her sene yapılır.

KPSS B Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss B grubu  sınavı 2 senede bir yapılır. Bu senelerde çift senelerdir. 2016-2018-2020 gibi her 2 yılda bir yapılmaktadır. Hemşirelik kpss kaç yılda bir yapılır kpss b grubu kaç yılda bir yapılır sorusunun cevabı aynıdır. Çünkü hemşirelik kpss atamaları b grubundan yapılmaktadır.

Kpss B grubu sınavı 2 yılda bir yapılır. Bu yıllar da çift senelere denk gelir.

KPSS Öabt Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS Öğretmenlik alan bilgisi testi her sene yapılmaktadır. Belirli alanlarda öğretmen adaylarının girdiği bu sınav için tabi kide P10 puanınızın da olması gerekir. Yani Kpss Lisans sınavına ve Eğitim Bilimleri sınavına da girmeniz gerekmektedir. Öğretmen adayları için devlet okullarında görev yapmak isteyenler bu sınava girmek zorundadırlar.

Kpss ÖABT her sene yapılır.

EKPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Engelli kamu personeli seçme sınavı da 2 yılda bir kez yapılmaktadır. Bu sınav engelli adayların devlet kadrolarında çalışmalarına fırsat tanıyan bir sınavdır.

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Kaç Yılda Bir Yapılır?

Din hizmetleri alan bilgisi sınavı 2 yılda bir yapılmaktadır. Bu yıllarda çift senelerdir. 2016, 2018, 2020, 2022 gibi

Kaynak: https://www.jetfikir.com/kpss-kac-yilda-bir-yapilir/

Bir önceki yazımız olan Başkanlık, Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,50. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Gaye dedi ki:

  Benim anlamadığım bir konu var mesela ben ortaöğretim kpss ye girecem hep bu sınava girerken üniversite sınavına da girmeyi düşünüyorum yani bir değişiklik bir sıkıntı çıkar mı lütfen bilgilendirir misiniz (henüz daha kpss girme adayıyım lütfen bilgilendirin😊

 2. Ramazan dedi ki:

  Kafam cok karişti şimdi bu kpss b genel kultur genel yetenek lisans sinavi kaç yilda bir yapilir polislik için 2018 de bu yil sinava girdim p3 te başarsiz oldum 2 yil bekleyip 2020 demi sinava girecem yoksa seneyede 2019 sinava girebilirmiyim bilgilendirirseniz memnun olurum

 3. Melike dedi ki:

  Sosyal hizmet lisans öğrencisiyim kpss bu bölüm için kaç yılda bir yapılıyor yazar mısınız

 4. Nur dedi ki:

  2019 da işletmeden mezun olacağım pomem için kpss lisansa girmek zorundayım 2019 da kpss lisans var mı?

 5. Kardelen dedi ki:

  Sınıf öğretmenligi yani öğretmenliklerde kpss 2 yılda bir deniyor doğru mu

 6. Anonim dedi ki:

  harbi çok kazanmak istiyorum yaa

 7. Furkan dedi ki:

  Merhaba ben ortaögretim kpss ye girdim ama tercih zamanını kaçırdım.Aldığım puanı bu iki sene içinde yeniden tercih için nasıl kullana bilirim?

 8. Anonim dedi ki:

  zootekni bölüm 2 yılda bir kpss mi giriyor? Her yıl yok mu?

 9. Kübra dedi ki:

  Lisans mezunuyum. 2018 yılındaki lise kpss ye girebilirmiyim

  1. Anonim dedi ki:

   bildğim kadarıyla giremezsin.çünkü sistem seni lisans mezunu olarak gördüğü için liseden başvuru yapamazsın!

 10. Tuba dedi ki:

  Halkla ilişkiler ve tanıtım lisans kpss hangi gruba hazırlanmam gerekiyor bilgi verir misiniz?

 11. Çiğdem dedi ki:

  Aöf lisans 1.sınıfım..2017 Kpss lisans’a girebiliyor muyum? yani 4 kere olan atamaların en son ataması 2019 hazırana geliyor benim hesaplarıma göre buda benim üniversiteden mezun oldugum ay ile aynı.. ben yararlanabiliyor muyum?teşekkürler

 12. zeynep dedi ki:

  Kamu yönetimi mezunları hangi gruptan giriyor? 2017 kpss girebilir miyim?

  1. gül dedi ki:

   Zetnep Hanım merhaba,Kpss A grubu kadroları için girecekseniz eğer, 2017 sınava girebiliyorsunuz tabi ki. Fakat B grubu kadroları için girecekseniz 2018 yılını beklemeniz gerekecek. A grubu müfettiş, uzman v.s. oluyor.