Kaç Yılda Bir

KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (A-B-Lisans-Önlisans-Ortaöğretim-Engelli)

Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarına devlet memuru seçebilmek amacıyla yapılan sınava kpss (Kamu Personeli Seçme Sınavı) denir. Bu sınav ilk kez 17 Ekim 1999‘da Devlet Memurları Sınavı olarak 12 Aralık 1999 günü Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınav zamanla değişerek son halini ve bugünkü ismini almıştır.

Kamu Personeli Seçme Sınavı bünyesinde; Genel Kültür, Genel Yetenek, Yabancı Dil, Hukuk, Eğitim Bilimleri, İktisat, Maliye, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Muhasebe, Ekonometri, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkile, İstatistik gibi alanların sınavlarını barındırmaktadır. Başvuru yapacağınız alana ve dala göre söz konusu sınavlardan bir ya da birkaçına girmeniz gerekmektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavının içeriğinde yer alan Genel Yetenek ve Genel Kültür testler ise tüm adayların çözmesi gereken test alanlarıdır.

KPSS Ne Zaman Yapılıyor?

Kamu personeli seçme sınavı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından mezun olunan eğitim düzeyine göre ya her yıl ya da iki yılda bir olmak üzere yapılmaktadır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Kamu personeli seçme sınavlarının tümünü kaç yıl sadece bir kez yapar. Kamu personeli seçme sınavı sınav türleri aşağıdadır;

  •  KPSS Lisans (Genel Yetenek (GY), Genel Kültür (GK) – Eğitim Bilimleri (EB)
  •  KPSS Lisans (Alan Bilgi Testi)
  •  KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi(ÖABT)
  •  Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (E-KPSS)
  •  KPSS Önlisans (Ön Lisans Düzeyi)
  •  KPSS Ortaöğretim (Lise mezunları için – ortaöğretim düzeyi)
  •  KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)
İlginizi Çekebilir:  Ramazan Kaç Yılda Bir Aynı Güne Denk Gelir?

KPSS Ortaöğretim (lise) Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss Ortaöğretim ya da bir başka adıyla lise düzeyi kpss sınavıyla devlet kamu görevlisi olmak isteyen lise mezunu adayların girdiği bir sınav türüdür. KPSS Lise ortaöğretim sınavı ÖSYM tarafından yapılmaktadır ve bütün Türkiye’de aynı anda başlar ve aynı anda biter. Bir diğer adı da lise düzeyi KPSS sınavı olarak bilinir. Lise kpss kaç yılda bir yapılır? Ortaöğretim kpss sınavı iki yıl aralıklarla yani her 2 yılda sadece bir defaya mahsus olmak üzere yapılmaktadır. Türkiye’de en son yapılan KPSS ortaöğretim sınavı 2018 yılında yapıldığından bir sonraki KPSS ortaöğretim (lise) sınavı 2020 tarihinde yapılacaktır. KPSS Ortaöğretim sınavı çift senelerde ÖSYM tarafından yapılmaktadır. ÖSYM bundan sonraki kpss ortaöğretim sınavlarını sırasıyla 2020, 2022, 2024, 2026, 2028, 2030 yıllarında yapacaktır.

KPSS Lisans Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

En çok adayların merak ettiği bölüm bu kısımdır. Çünkü kpss lisans sınavı kaç yılda bir yapılır diye soran okurlarımız KPSS A kaç yılda bir yapılır , KPSS B kaç yılda bir yapılır diye soruyorlar. Bunları paylaşacağız.  Öncelikle Kpss Lisans sınavı her yıl yapılmaktadır ama bu sınavın pek çok alt dalı olduğu için her sene her lisans mezunu farklı durumlar ile sınava girebilmektedir. Bu durumlarda KPSS A ve KPSS B grubunu ortaya çıkarmıştır.

Kpss Lisans her sene yapılır ama bölümünüze göre A-B grubunu incelemelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Mamografi Kaç Yılda Bir Çekilmeli?

KPSS A Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS A her yıl yapılmaktadır. Bu alandan sınava girmek isteyen adaylar her sene bu sınava başvuru yapıp sınava girebilirler. Kpss A grubu sınavı her sene yapılır.

Sponsorlu Reklamlar

KPSS B Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss B grubu  sınavı 2 senede bir yapılır. Bu senelerde çift senelerdir. 2016-2018-2020 gibi her 2 yılda bir yapılmaktadır. Hemşirelik kpss kaç yılda bir yapılır kpss b grubu kaç yılda bir yapılır sorusunun cevabı aynıdır. Çünkü hemşirelik kpss atamaları b grubundan yapılmaktadır.

Kpss B grubu sınavı 2 yılda bir yapılır. Bu yıllar da çift senelere denk gelir.

E-KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Engelli vatandaşlarımızın arasından kamu görevlisi olmak isteyenler için Engelli kamu personeli seçme sınavı (E-KPSS) iki (2) yılda bir kez yapılır. Genellikle bu sınav E-kpss sınavı Nisan ayı içerisinde yapılmaktadır. En son yapılan E-kpss sınavı Nisan 2018 tarihinde yapılmıştır. Bundan sonraki sınavlar sırasıyla 2020, 2022, 2024, 2026, 2028, 2030 yıllarında yapacaktır.

KPSS Ön lisans Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss ön lisans sınavı iki (2) yılda bir yapılmaktadır. Kpss ön lisans testine iki 2 yıl fakülte bitiren adaylar girebilmektedir. KPSS ön lisans sınavı 4 Kasım 2018 tarihinde yapılacaktır. Bundan sonraki ön lisans sınavları 2020, 2022, 2024, 2026, 2028 ve 2030 yıllarında yapılacaktır.

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Kaç Yılda Bir Yapılır?

Kpss Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı (DHBT) kpss ne zaman yapılmaktadır. DHBT sınavı iki (2) yılda bir kez yapılmaktadır. Kpss Din Hizmetleri sınavı 9 Aralık 2018 tarihinde yapılacaktır. Bundan sonraki DHBT sınavları sırayla 2020, 2022, 2024, 2026, 2028, 2030 yıllarında yani iki yılda bir çift yıllarda yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Belediye Başkanı Kaç Yılda Bir Seçilir?

Engelli KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Engelli KPSS kaç yılda bir yapılır diye merak ediyorsanız, engelli KPSS 2 yılda 1 yapılmaktadır. Bir sonraki sınav 2020 yılında yapılacaktır.

İlgili Makaleler

18 Yorum

  1. Ben iletişim Fakültesi radyo sinema tv mezunuyum 4 yıllık . A grubuna mı giriyorum b grubuna mı ? Ve 2 yılda bir mi yılda bir kere mı yapılıyor benim gireceğim sınav? Artı en yakın tarih ne zaman acaba sınava girmem için? Bu yıl geçti 2020 yi mi beklemem gerekiyor . Bilgilendirirseniz çok memnun olurum .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün