2020 KPSS ÖABT Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

KPSS öğretmenlik alan bilgisi sınavı yani ÖABT sayacı veya ÖABT kaç gün kaldı, en önemlisi ÖABT ne zaman sorusu sınava hazırlanan memur adayları için oldukça önemlidir. Çünkü sınav stresi kalan zamanla bir orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Sizler de sitemizi takip ederek sınavlara kaç gün kaldı öğrenebilirsiniz. Öğretmenlik alan bilgisi sınavı olarak bilinen ÖABT sınavı bu yıl  Eylül ayında yapılacak.

2020 KPSS ÖABT SAYACI GERİ SAYIM?

KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı Ne Zaman?

Sınav Tarihi: 6 Eylül 2020

Hangi Gün: Pazar Saat: 10:00 Başvurular: 30 Haziran-13 Temmuz 2020 Geç Başvuru Günü: 22-23 Temmuz 2020

Sonuç Açıklama Tarihi:  9 Eylül-22 Ekim 2020
Soru Sayısı: 50 Süre: 75 dakika

ÖATB Nedir?

Birçok insanın farklı yerlerden duyduğu ama açılımını bilmediği ÖATB, öğretmen adayları için gerçekleştirilen bir sınav türüdür. Genel açılımı ise öğretmen alan bilgisi testi’dir. Bu sınav Milli Eğitim Bakanlığı bünyesi altında kadrolu veya sözleşmeli öğretmenlik yapmak isteyenlerin gireceği bir sınavdır.

Her ne kadar yüzlerce öğretmenlik alanı bulunmasına rağmen, sınav sadece belirli alanları kapsar. Buna göre uygulanır ve alan dahilindeki öğretmenler kadrolu veya sözleşmeli olarak öğretmenliğe başlar. Asıl önemli olan husus, şartların verildiği öğretmenlik alanlarından mezun olmaktır.

ÖABT’ye Kimler Girebilir?

ÖABT devlette yani Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapmak isteyen tüm öğretmen adaylarının gireceği bir sınavdır. Yüzlerce öğretmenlik alanı olmasına rağmen bu sınav sadece belli alanlardaki öğretmenlere uygulanır. Burada sınava girmeye asıl şart o öğretmenlik alanından mezun olmak ya da sınav geçerlilik süresinde mezun olabilmek gerekiyor.

ÖABT’de Kaç Soru Var?

Bu sınavda 50 soru bulunmaktadır. Bu sorular her öğretmenlik alanına özel olarak hazırlanmaktadır. Burada ki amaç her öğretmen adayının alanında ki ön bilgileri ne düzeyde alıp almadığını ölçmek buna göre atamaları gerçekleştirmektir.

ÖABT Sınav Süresi Kaç Dakika?

Öğretmenlik alan bilgisi testini öğretmen adaylarının cevaplaması için 50 dakikaları vardır. ÖABT sınavı saat 10:00’da başlayacak ve 75 dakika süreceğinden sınav saat 10.50’de bitmiş olacaktır.

ÖABT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖABT sınav sonuçları açıklanma tarihi ÖSYM’nin açıkladığı takvime göre bu sınavın açıklanacağı tarih 22 Ekim 2020 tarihinde açıklanacaktır.

öabt geri sayım sayaç

ÖABT’nin Önemi Nedir?

Her sene Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alımı gerçekleştirmektedir. Üniversiteyi bitiren ve artık hayata atılarak öğretmenliğe başlamak isteyen öğretmenlerin geçmesi gereken en önemli sınavlardan biridir bu sınav. Öğretmen adayları Kpss Genel Kültür-Genel Yetenek, KPSS Eğitim Bilimleri ve KPSS Öabt sınavından aldıkları puanların hesaplanmasıyla ortaya çıkan puanı atama puanı olarak kullanırlar. Bu sınava zorlu bir sınav sürecinin son durağı diyebiliriz. Girecek öğretmen adaylarına şimdiden başarılar diliyoruz.

5 Yorum

  1. Öğretmen olmak için kaç tane sınava giriyorlar böyle.Allah yardımcıları olsun hem öğretmen oluyorlar üniversiteyi bitirip hemde bu kadar sınav ama şartlar bu şekilde hepinize başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı