2018 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Kaç Gün Kaldı? Ne Zaman?

2018 KPSS ÖABT Gerisayım


KPSS ÖABT Tarihi: 05 Ağustos 2018  Pazar (ÖSYM 2018 Sınav Takvimindeki Kesin Tarihtir)

Saat: 09:30

2018 KPSS ÖABT Ne Zaman Yapılacak?

2018 yılında KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi bu sene 05 Ağustos 2018 tarihinde yapacaktır.

ÖABT’nin Açılımı Nedir?

Herkesin duyduğu ama açılımını bilmediği bir sınav özellikle televizyonlarda öğretmen adayları için bahsedilen bir sınavdır. ÖABT’nin açılımı ise Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’dir.

ÖABT’ye Kimler Girebilir?

ÖABT devlette yani Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapmak isteyen tüm öğretmen adaylarının gireceği bir sınavdır. Yüzlerce öğretmenlik alanı olmasına rağmen bu sınav sadece belli alanlardaki öğretmenlere uygulanır. Burada sınava girmeye asıl şart o öğretmenlik alanından mezun olmak ya da sınav geçerlilik süresinde mezun olabilmek gerekiyor.

ÖABT’de Kaç Soru Var?

Bu sınavda 50 soru bulunmaktadır. Bu sorular her öğretmenlik alanına özel olarak hazırlanmaktadır. Burada ki amaç her öğretmen adayının alanında ki ön bilgileri ne düzeyde alıp almadığını ölçmek buna göre atamaları gerçekleştirmektir.

ÖABT Sınav Süresi Kaç Dakika?

Öğretmenlik alan bilgisi testini öğretmen adaylarının cevaplaması için 75 dakikaları vardır. ÖABT sınavı saat 09.30’da başlayacak ve 75 dakika süreceğinden sınav saat 10.45’de bitmiş olacaktır.

ÖABT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖABT sınav sonuçları açıklanma tarihi ÖSYM’nin açıkladığı takvime göre bu sınavın açıklanacağı tarih 31 Ağustos 2018’dır. (31.08.2018) kesin tarihtir.

ÖABT’nin Önemi Nedir?

Her sene Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alımı gerçekleştirmektedir. Üniversiteyi bitiren ve artık hayata atılarak öğretmenliğe başlamak isteyen öğretmenlerin geçmesi gereken en önemli sınavlardan biridir bu sınav. Öğretmen adayları Kpss Genel Kültür-Genel Yetenek, KPSS Eğitim Bilimleri ve KPSS Öabt sınavından aldıkları puanların hesaplanmasıyla ortaya çıkan puanı atama puanı olarak kullanırlar. Bu sınava zorlu bir sınav sürecinin son durağı diyebiliriz. Girecek öğretmen adaylarına şimdiden başarılar diliyoruz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. leyla dedi ki:

  Harika bir site

 2. 2017 Ösym Takvimi açıklandığı için 2017 KPSS Öabt resmi sınav tarihi konumuzda güncellendi.

  Saygılarımızla

  KacGun.com Ekibi

 3. Pelin Ayşe dedi ki:

  Öabt bence alanına çalışana gayet kolay bir sınav

 4. Turabi dedi ki:

  Öğretmen olmak için kaç tane sınava giriyorlar böyle.Allah yardımcıları olsun hem öğretmen oluyorlar üniversiteyi bitirip hemde bu kadar sınav ama şartlar bu şekilde hepinize başarılar

 5. hakan dedi ki:

  KPSS sınavı yarın. Heyecan dorukta. Çalışan ve girecek herkese başarılar diliyorum.