Sınavlar Ne Zaman Kaç Gün Kaldı

2018 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Kaç Gün Kaldı? Ne Zaman?

2019 KPSS ÖABT Sonuçları Gerisayım

KPSS ÖABT Açıklanma Tarihi: 29 Ağustos 2019 Cumartesi(ÖSYM 2019 Sınav Takvimindeki Kesin Tarihtir)

2019 KPSS ÖABT Ne Zaman Açıklanıyor?

2019 yılında KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi bu sene 29 Ağustos 2019 tarihinde açıklanacaktır.

KPSS ÖABT Ne Demek? ÖABT’nin Açılımı Nedir?

Herkesin duyduğu ama açılımını bilmediği bir sınav özellikle televizyonlarda öğretmen adayları için bahsedilen bir sınavdır. ÖABT’nin açılımı ise Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’dir.

ÖABT’ye Kimler Girebilir?

ÖABT devlette yani Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet okullarında kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapmak isteyen tüm öğretmen adaylarının gireceği bir sınavdır. Yüzlerce öğretmenlik alanı olmasına rağmen bu sınav sadece belli alanlardaki öğretmenlere uygulanır. Burada sınava girmeye asıl şart o öğretmenlik alanından mezun olmak ya da sınav geçerlilik süresinde mezun olabilmek gerekiyor.

ÖABT’de Kaç Soru Var?

Bu sınavda 50 soru bulunmaktadır. Bu sorular her öğretmenlik alanına özel olarak hazırlanmaktadır. Burada ki amaç her öğretmen adayının alanında ki ön bilgileri ne düzeyde alıp almadığını ölçmek buna göre atamaları gerçekleştirmektir.

ÖABT Sınav Süresi Kaç Dakika?

Öğretmenlik alan bilgisi testini öğretmen adaylarının cevaplaması için 75 dakikaları vardır. ÖABT sınavı saat 09.30’da başlayacak ve 75 dakika süreceğinden sınav saat 10.45’de bitmiş olacaktır.

ÖABT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

ÖABT sınav sonuçları açıklanma tarihi ÖSYM’nin açıkladığı takvime göre bu sınavın açıklanacağı tarih 29 Ağustos 2019’dır. kesin tarihtir.

ÖABT’nin Önemi Nedir?

Her sene Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alımı gerçekleştirmektedir. Üniversiteyi bitiren ve artık hayata atılarak öğretmenliğe başlamak isteyen öğretmenlerin geçmesi gereken en önemli sınavlardan biridir bu sınav. Öğretmen adayları Kpss Genel Kültür-Genel Yetenek, KPSS Eğitim Bilimleri ve KPSS Öabt sınavından aldıkları puanların hesaplanmasıyla ortaya çıkan puanı atama puanı olarak kullanırlar. Bu sınava zorlu bir sınav sürecinin son durağı diyebiliriz. Girecek öğretmen adaylarına şimdiden başarılar diliyoruz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Öğretmen olmak için kaç tane sınava giriyorlar böyle.Allah yardımcıları olsun hem öğretmen oluyorlar üniversiteyi bitirip hemde bu kadar sınav ama şartlar bu şekilde hepinize başarılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün