Kpss Sonuçları Kaç Gün Sonra Açıklanır 2020?

 

Kamu personeli seçme sınavı, her yıl ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Farklı branşların girebildiği sınavların tarihleri ÖSYM web sitesinden duyurulmuştur. Ortaöğretim, ön lisans ve lisans dallarında sınavlar farklı tarihlerde düzenlenir.

Başvurular ise sınav tarihinden 2-3 ay öncesi başlar. Başvuruları gerçekleştirmek için yetkili merkezlere gidilmelidir. Sınav harcı da yatırılarak başvuru tamamlanmış olur. Başvuru yaparken mezuniyet durumu göz önünde bulundurulur. Henüz mezun olmamış adaylar belirli tarihe kadar mezun olma şartıyla sınava girebilir.

Sınav tarihine kadar başka bir işlem yapmaya gerek yoktur. Adaylar, girdikleri branşa göre sınavdan puan alırlar. Çok sayıda farklı puan türleri bulunmaktadır. Kamu kurumları bu puan türlerine göre farklı zamanlarda alım yaparlar. ÖSYM, merkezi olarak da personel atama yapmaktadır. Devlet kurumlarında kadro sahibi olmak için KPSS şartı aranmaktadır.

KPSS Sınav Tarihleri ve Sonuçları

KPSS sınavı bir ya da birden fazla oturumla gerçekleşir. Adaylar başvuru esnasında oturumları seçebilirler. Oturuma göre sınav merkezi de değişebilir. Bazı oturumlar belirli il merkezlerinde gerçekleşir. Her oturumun tarih ve saati birbirinden farklıdır. Başvuru yaparken adaylar bu tarihe göre planlarını yapmalıdır.

Sınavların telafisi ve tekrarı bulunmamaktadır. Adayların istenilen saatte sınav yerinde olması gerekir. Kamu personeli seçme sınavı engelli vatandaşlar için de yapılmaktadır. E-KPSS adı verilen sınav farklı bir oturum ile gerçekleşir. Yapılan oturumlara göre sınavın açıklanma süresi değişir. Sonuçlar genelde sınavdan sonra 1-2 ayda açıklanmaktadır.

Açıklama öncesi herhangi bir bildirim yapılmaz. Dolayısı ile adayların internet üzerinden takibini yapması gerekir. Sonuçlar ÖSYM sitesinden öğrenilir. Aday işlemleri kısmından sonuçlar görüntülenir ve çıktı alınabilir.

KPSS Açıklandı Mı?

KPSS sonucu bazı durumlarda belirlenen süreden erken açıklanır. Açıklandığı anda birçok haber sitelerine düşer. Sonuçların görüntülenebildiği sayfa linklerine internetten ulaşabilirsiniz. Dilerseniz direkt aday işlemlerinden de sonuç görüntülenir. Açıklanan sonuçlarda puan türü ile sıralama yer alır. Bu sıralama sınava giren adayların genel sırasıdır.

Puan türlerine göre hesaplanan sıralamalar da değişebilir. Kullanmak istediğiniz puan türünü tercihler esnasında belirleyebilirsiniz. Doğru, yanlış ve boş sayılarınız da ekranda yer alır. Cevap anahtarları sınavdan birkaç gün sonra yayınlanmaktadır. ÖSYM web sitesi cevap anahtarlarını tek kitapçık türünde yayınlar. Buradan da adaylar yaklaşık net sayısını öğrenebilir.

 

KPSS sonuçları bu yıl da büyük heyecanla beklenmektedir. Birçok kişinin umudu olan bu sınavın sonucu adaylar için oldukça önemlidir. Sınavların açıklanması ile kurumlar da alımlar için harekete geçer.

Yaz aylarında yapılan sınavların sonuçları en geç Ağustos ayında açıklanır. Öğretmen adaylarının atamaları Eylül ayından önce yapılmaktadır. Diğer adaylar ise branşlarına uygun alımları beklerler. Alınan puanın barajın üstünde olması tercih için yeterlidir. İş bulma ve atanma imkanı kazanan adaylar puanlarına göre tercih yaparlar.

Sınavda baraj puan, oturumlara göre değişir. Branş sıralaması da adaylar için belirleyici bir etmendir. Sınav sonuçlarının açıklanmasından kısa süre sonra branş sıralamaları açıklanır. Adaylar kendi branşlarında kaçıncı olduklarını bu sayede öğrenir. Branş sırası önde olanlar ilk atananlar olacaktır.

KPSS Tercih Sonuçları

KPSS sonuçlarının öğrenilmesi ile tercih maratonu başlar. Her kurum farklı zamanlarda alım yapmaktadır. Alım yapacak kurum önce personel sayısını duyurur. Uygun pozisyona ve puana sahip adayların başvuru hakkı vardır.

Başvuru süresi 7-10 gün arası değişebilir. Başvuru bittikten sonra kısa sürede tercihler sonuçlanmaktadır. Atanamayan adayların tercih hakkı devam eder. Atama şekli ve kadro sayısı kurumdan kuruma değişebilir. Tercihlerden sonra atanan adaylar personel işlemlerine başlayabilirler. Bu kişiler aday memur olarak iş hayatına başlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı