Kredi Başvuruları Kaç Gün Sürer?

Devlet ve özel bankaların tüketicilere sunmuş olduğu finansal olanakları sayesinde birçok tüketici bu kredilerden yararlanarak ihtiyaçları doğrultusunda kullanabiliyorlar. Özellikle son yıllarda finansal olanaklarının geniş çaplı kampanyalar ile cazip hale getirilmesi ile birlikte birçok kişi bankaların kapısını çalışmış durumda.

Krediler konut kredisi, ihtiyaç kredisi, araç kredisi ve öğrenci kredisi gibi birtakım çeşitlere ayrılıyor. Kredilerin tüketiciler tarafından belirli kurallar çerçevesinde sunulması nakitte ihtiyacı olan tüketicilerin kolay bir şekilde nakit ihtiyaçlarını kullanmalarına neden oluyor. Ancak finansal olanaklarından yararlanabilmek için belli şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Kredi Başvuruları Onaylanma Süreci

Bir ev hayali kuran ya da çok beğendiği bir arabayı almak isteyen kişilerin bu isteklerine ulaşmak için bankalardan kredi kullandıkları biliniyor. Ancak bankalarda finansal başvurusu yapılması ile finansa unsurunun onaylanması arasında belli bir süre geçiyor. Bundaki temel neden mahkemelerin başvuru yapan tüketicilerin finansal durumlarını araştırmak ve kredi kullanmalarını engelleyen herhangi bir durumun olup olmadığına bakarak karar verme sürecidir.

Tüketicilerin başka bankalara borcu olup olmadığı, borcu varsa ödeme alışkanlıklarının durumu, birikmiş ve ödenmemiş borçlarının olup olmadığı ve bankalara olan borçlarından dolayı finansal notlarının düşüp düşmediği ve bu konu ile ilgili icra takibinde olup olmadıkları gibi konular araştırılıyor. Aynı zamanda bankalar kredi talebinde bulunan tüketicilerin belli bir geliri olup olmadığına varsa maaş bordrolarının ibraz edilmesini istiyor.

Tüketicilerin taşınır ve taşınmaz malları ile ilgili bilgiler de bankalar için oldukça önemli. Bu tür konuların araştırılması nedeni ile finansal taleplerine yanıtlar aynı gün içerisinde verilemiyor. Bu nedenle tüketiciler bankalara başvuru yaptıktan sonra bankaların bu araştırmaları yaparak neticelendirmesini beklemek zorundalar.

Bu süre bankaların yoğunluklarına göre değişiklik gösteriyor. Ancak bu süre 1 haftayı geçmiyor ve en fazla 1 hafta içerisinde talep edilen finansal tutarları tüketicilere verilerek kullanımları sağlanıyor.

Kimler Kredi Kullanamaz?

Kredi başvurusu yapan ve başvuru sonucu aynı gün içerisinde sonuçlanan tüketicilerin ortak noktası finansal başvurusu için belirgin olan şartlara sahip olmamalarıdır. Bu nedenler arasında finansal notlarının kredi kullanmak için yeterli düzeyde olmaması, kredi kartı ve kullanılan bir önceki işlemler için zamanında ödeme yapılmamasına bağlı olarak tüketicilerin bankaların imkanlarından yararlanamama durumlarının ortaya çıkmasıdır.

Aynı zamanda merkez bankası tarafından kara listeye alınan tüketiciler de bu durum ortadan kalkana kadar bankaların bu imkanlarından yararlanamıyorlar. Ancak finansal notlarını yükselten, düzenli ödeme yapan kişiler için finansal kuruluşların deneyimlerinde olumlu raporlar çıkması durumunda finansal işlemlerden yararlanmalarına olanak sağlanıyor. Ancak tüketiciler taşınır ve taşınmaz malları var ise ve bu malları üzerinden bir kira gelirleri söz konusu ise bunu bankaya ibraz etmeleri durumunda finansal notları düşük olsa da bankaların imkanlarından yararlanabiliyorlar.

Başvuruların Neticeleri Nasıl İletiliyor?

Bankalar tüketicilerin finansal pozisyonları ile ilgili incelemeler yaptıktan sonra belli bir sonuç ortaya çıktığında bunu rapor haline getirerek tüketicilere bilgi veriliyor. Tüketiciler ya telefonları ile aranarak ya bankaya çağrılarak ya da kısa mesaj yolu ile bankanın imkanlarından yararlanıp yararlanamayacakları kendilerine belirtiliyor. Eğer ki raporda olumlu bir sonuç var ise tüketici bankaya çağrılarak finansal işlemleri için işlemler yapılarak hesaplarına talep ettikleri paralar yatırılıyor.

Bankaların olumlu sonuçlar çıkan tüketiciler için hazırlamış oldukları ekstrelerde belirtilen vade ve ödeme seçeneklerini düzenli bir şekilde ödeyerek gecikmelere mahal vermemeleri gerekiyor. Bu süreç. Araştırmalar nedeni ile aynı gün içerisinde bitmese de tüketiciler için de kendilerinin bilmedikleri herhangi bir finansal sorunları olup olmadığını öğrenmeleri açısından da oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı