Kumpir Kaç Kalori, Kilo Aldırır mı?

Kumpir Kaç Kalori Kilo Aldırır mı, kumpir aslında közlenmiş yada haşlanmış (yapılış şekline göre değişmektedir) patates kullanılarak yapıldığı için özünde sorun olmayacak bir besin türü gibi görünmekte. Ama kumpir kaç kalori denince bu soru zor bir soru konumuna geçer. Aslında bu doğrudur fakat içine eklenecek maddelere bağlı olarak bu durum değişebilecektir.

Diyete Kumpir Yenir mi? Sorusunun Cevabı Kalori Değerlerinden Sonra Verilecektir.Kumpir yapılan patatesin büyüklüğü, içine eklenen sosis, zeytin, kaşar, haşlanmış mısır, turşu, bezelye, amerikan salatası, mantar ve tereyağ sosu gibi malzemelerin hangilerinin kullanıldığına göre farklı kalori miktarlarına sahip olacaktır. Ayrıca Kumpir her yerde aynı malzemelerden yapılmadığı için kumpir her yerde aynı kaloriye sahip olmayacaktır. Fakat aşağıdaki tablodaki verilere de yakın olacaktır Diyebiliriz.

Kumpir Kaç Kalori;

 • Öncelikle 1 Adet Haşlanmış Patates : 100 Kaloridir.
 • Sade Kaşarı Kumpir Kaç Kalori : 300 Kalori
 • Karışık Kumpir Kaç Kalori : 650 Kalori
 • Büyük Boy Karışık Kumpir : 980 Kalori
 • Ev Yapımı Sade Kaşarlı Kumpir : 200 Kalori
 • Ev Yapımı Diyet karışık kumpir : 450 Kalori (aşağıda yapılışı yazılmıştır)

Kumpir kalori

Evde yapabileceğiniz diyet kumpir ile ilgili yazımızı sayfanın en altında bulabilirsiniz. Her evde yapılabilecek pratik diyet kumpir yapılışı konumuzu mutlaka okuyunuz.

Kumpir Kilo Aldırır mı? Diyette Yenir mi?

Birçok uzman diyet yaparken kendimizi çok fazla kısıtlamamız gerektiğini söylemekte. Bunun sebebi sevdiğimiz tatlardan tamamen uzak bir diyetin sürekliliğini sağlamanın zor olmasıdır. Herkes sevdiği yiyecekleri yemek ister. Doymak bazen ikinci planda dahi kalır. Bu sebeple diyette kumpir yenir mi sorusuna evet diyeceğiz “ama” fakat diye devam edeceğiz. Bu gıdayı dışarıda yiyor isek sade ve az yağlı (tereyağı) olarak tüketmeliyiz. Evde kendimiz yapacak isek karışık kumpir yiyebilirsiniz. Aşağıda Ev yapımı light kumpir tarifi bulunuyor. Burada yazılanları uygulayabilirsiniz.

Bir diğer soru ise kumpir kilo aldırır mı sorusudur. Aslında kumpir patatesi kilo aldırmaz son derece sağlıklıdır çünkü katkı içermeden közlenerek yada haşlanarak hazırlanır. İçine konulan maddeler sebebi ile diyet yapanlar için tercih edilmeyen bir gıda olmuştur. Özellikle yoğun yağ, kaşar ve ketçap mayonez gibi gıdalar yüzünden bu lezzeti diyet yaparken kullanmanız kilo vermenizi yavaşlatacaktır. Kumpir sevenler için üzülerek söylemek sorundayız ki bu gıdanın tüketimini sınırlamanız gerekmektedir. Yada yukarıda söylediğimiz gibi daha hafif seçenek olan evde yapacağınız diyet kumpiri tercih etmelisiniz.

Evde Diyet Kumpir Nasıl Yapılır ?

Diyet kumpir Yapılışı aslında basittir. Diyet kumpir tarifi için öncelikle aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu malzemeler asıl kumpir malzemelerinin içinden seçilen hafif kalorisi düşük sebze ağırlıklı malzemeler olacak. Sonuçta yeşil kumpir hazırlıyoruz.

Malzemeler ;

 • Orta Boy Kabuğu Temizlenmiş Patates
 • Rendelenmiş Light Kaşar
 • Haşlanmış Mısır (Konservede Olabilir)
 • Haşlanmış Bezelye (Konservede Olabilir)
 • Tuzu Arındırılmış Halka Yeşil Zeytin.
 • Tuzu Arındırılmış Doğranmış Turşu
 • Sos olarak Sadece Ketçap
Kumpir Kaç Kalori, Kilo Aldırır mı

Yukarıdaki Bu Malzemelerden Anlaşılacağı gibi bazı kalorisi yüksek malzemeleri listeden çıkardık. Daha hafif ve kilo kontrolüne uygun gıdaları ekledik. İsteğe Bağlı olarak haşlanmış havuç da eklenebilir.  Tuzu arındırılmış kelimesini bazı kullanıcılarımız bize sormuşlar. tuzu arındırılmış ile kastımız turşu ve zeytin gibi malzemeler tuzlu su içinde bekler, bu gıdaları direk olarak kullanmak yerine su ile yıkayarak tuzunu tamamen arındırmak daha faydalı olacaktır. Şimdi de Kumpir Nasıl yapılır onu anlatalım.

Diyet kumpirin yapılışı ;

 • Öncelikle kabuğunu güzelce temizlediğimiz ve aliminyum folyo ile tamamen sardığımız patatesimizi önceden hazırladığımız 240 derecede ısıtılmış fırında pişirmemiz gerekmekte. Fırında patatesin içinin yumuşaması yeterlidir. İçi tamamen yumuşadığında fırından alabilirsiniz. Eğer isterseniz çubuk kürdan gibi malzemeleri patatese zarar vermeden kontrol amaçlı kullanabilirsiniz.
 • Patates piştikten sonra ortasından yarılır. Kabuğuna zarar vermemeye dikkat etmeniz gerekiyor. Kabuğunu yardıktan sonra içine az miktarda tereyağı koyarak bir çatal yardımı ile patatesi ezerek yumuşatmaya ve iyice püre haline getirmeye başlayabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta bu çatal baskısı sırasında sadece orta bölümde yapılmasıdır. Özellikle kenar ve alt patates kabuğuna zarar vermemeye dikkat ediniz.
 • Daha sonra Üstüne rendeli diyet kaşarınızı döküp erimesini bekleyelim
 • Yine önceden hazırladığımız kumpir malzemelerini bir kase içerisine boşaltarak karıştıralım ve iç harcımızı elde edelim. Daha sonra erimiş kaşarla karıştırarak iç hazırlığımızı bitirelim.
 • Sos olarak da sadece ketçap kullanmalıyız. Çünkü mayonez daha yağlı ve yüksek kalorili olması sebebi ile diyet yaparken kesinlikle önerilmez. Eğer mutlaka kullanmak isterseniz bile çok az kullanmalısınız.
 • Kumpir artık yemeye hazır ve kalorisi %50 daha az olacaktır.

Bize Sorun ?

Aklınıza Takılanlar Var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bize soru sorabilirsiniz. Ayrıca Detaylı sorularınız için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz.

Eklemek istedikleriniz var ise yine aynı şekilde yorum kısmını kullanarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı