Kurban Bayramı Kaç Gün Sürer?

Kurban Bayramı Kaç Gün Sürer?

Kurban Bayramı İslamiyete göre 4 gündür.

Kurban bayramı kaç gün kaldı konumuz için tıklayınız.

“Kurban Bayramı Kaç Gün Sürer?” sorusu İslam alemindeki insanlar için değerli bir sorudur. Çünkü kurban bayramında yapılan Kurban kesme ibadeti bu bayram günlerinin içinde yapılan bir ibadettir. Kurban bayramını tüm Müslümanlar en iyi şekilde değerlendirerek cennetin kapısını aralamak istemektedir. Bunun için Kurban bayramında bir çok ibadet yaparız:

 • Kurban bayramında bayram namazını kılarız.
 • Teşrik tekbiri getiririz. (Kurban bayramının içinde bulunduğu günlerde farz namazından sonra getirilen tekbirlere Teşrik Tekbiri denir.)
 • Kurban kesme ibadetimizi yaparız.
 • Fakirlere kurban eti dağıtırız.
 • Yakınlarımızla bayramlaşmak için onlara ziyarete gideriz.
 • Kurban bayramında mezarları ziyaret ederiz ve dualar okuruz.

Kurban Bayramının 4.gününde Kurban Kesilir mi?

Kurban Bayramı Kaç Gün Sürer?Kurban bayramı 4 gün sürebilir ama Kurban kesme ibadeti 3.günün güneş batmasına kadar sürer. Genellikle kurban bayramının 1.günü birçok Müslüman kurban kesme ibadetini yerine getirir. Ama kurban kesme ibadetimizi kurban bayramının 3.gününün güneş batması anına kadar gerçekleştirebiliriz. Kurban kesmenin başlangıç zamanı ise Bayramın 1. günü fecrin doğmasıyla başlar. Fecr ülkemizde seher vakti, şafak sökmesi, gün ağarması anlamında kullanılmaktadır.

Kurban bayramı kaç gün sürer ise sürsün bu bayram ile insanlar arasında sevgi bağlarımızı arttırmak ve insanlar arasındaki yardımlaşmayı sağlamamız gerekir. Çünkü kurban bayramı dini bayramların en önemlilerinden bir tanesidir.

Makalede Neler Var


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 2 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 4,50. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Karadeniz61 dedi ki:

  Eskiden olsa severdim simdi kurban bayramın tati duzu kalmadi çünkü insanlik kalmadi.

 2. Mustafa dedi ki:

  Kac gun kaldı

  1. Merhaba Mustafa Bey,

   Kurban bayramı kaç gün kaldı konumuz için tıklayınız.

   Kurban bayramı ne zaman

   Saygılarımızla

   KacGun.com Ekibi

 3. İkra Gül dedi ki:

  Kurban bayramı artık tatil diye algılanıyor. Önce ibadet arkadaşlar. Artık insanların ağzını kurban bayramı deyince tatile gitmek aklına geliyor. Bence önce ibadet boyutu aklınıza gelsin

 4. Rasim Yolcu dedi ki:

  Kurban bayramında tüm mahalle büyüklerimiz ile bayramlaşma merasimi geleneğini gençlere emanet ettik. Sahip çıkın.

 5. Sevda dedi ki:

  Bende ??

 6. Hatice Yeter dedi ki:

  Kurban bayram gelmesine çok istiyorum çünkü kurban bayramı çok seviyorum