Kurban Eti Dondurucuda Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Kurban bayramı yaklaşırken en çok merak edilen konulardan biridir etin nasıl muhafaza edileceği. Yani kurban bayramında kurban kesecek olanlar araştırmaya başlıyorlar kurban etinin nasıl saklanması gerektiği ve dinlendirilmesi gerektiğini. Etin en fazla tüketildiği kurban bayramı döneminde bilinmesi gereken en önemli detaydır etin nasıl saklanacağı ve dinlendirileceği. Çünkü doğru şekilde saklanmayan ve dinlendirilmeyen et bazı hastalıklara yol açabiliyor. Bu yüzden eti dondurucuda muhafaza ederken dikkat etmemiz gereken bazı durumlar vardır. Şimdi birlikte değinelim.

Et Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Kurban kesimi olduktan sonra et en az 12 saat boyunca havalanıp beklenmesi lazımdır. Etin kanının akması lazım kanında akmasıyla etin sıcaklığının geçmesiyle dondurucuya konulmalıdır. Etinizi balkonda, odanızda havalandırabilirsiniz, Fakat çoğunlukla et havalandırılmadan etin sıcaklığı gitmeden dolaba konulmaktadır. Bu şekilde yapıldığı zaman etin kalitesini etkilemektedir, hatta bozulabilir. Buda bizim sağlığımızı oldukça kötü etkiler. O yüzden etin dinlendirilmesi çok önemlidir. Ondan sonra kıyma yada kuşbaşı olarak yada parça et olarak konulabilir.

Eti neye koyup saklayacağımızda çok öenmlidir. Eğer eti poşetlere koyacaksak beyaz, renksiz ve şeffaf poşetlere koymalıyız. Renkli poşetler ete zarar verebilir. Saklama kaplarınada konulabilir hatta poşete koymaktan daha iyi bir fikirdir.

Etin Soğukluk Derecesi Ne Kadar Olmalıdır?

Kurban kestikten sonra eğer eti 1 hafta kısa bir süre saklanacak ise buzdolabında 3 veya dört derecede saklanabilir. Eğer daha uzun süre yani 1 haftayı aşkın süre etimizi saklayacak isek eksi 18 derecede saklanmalıdır. Buna rağmen dondurulmuş etlerinde belirli raf ömrü vardır. Genel olarak dondurulmuş et dondurucuda dört, altı aydan fazla bekletilmemelidir.

Dondurulmuş Etin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Eğer eti birkaç gün, bir hafta içinde tüketeceksek o eti buzdolabında bekletmemiz yeterli olacaktır. Ama daha uzun süre sonra tüketilecekse dondurulacak etimizi yiyebileceğimiz parçalara göre ayırıp o şekilde dondurmalıyız. Bunun nedeni, kullanacağımız dondurulmuş et çözüldükten sonra tekrardan dondurulmaz, Tekrardan dondurulması oldukça yanlış ve sağlığımıza zararlıdır. Kısacası donan et çözdürülüp tekrardan dondurulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı