Kurtuluş Savaşı Ne Zaman Başladı?

Kurtuluş savaşı ne zaman başladı? Kurtuluş savaşı ne zaman bitti ? Soruları oldukça merak edilen sorular arasındadır. Gerek eğitim hayatımızda karşılaştığımız gerek gündelik hayatta karşılaştığımız kurtuluş savaşı hakkındaki bilgiler bizleri, bu soruyu araştırmaya yöneltmiştir. Ayrıca her Türkiye Cumhuriyet vatandaşı da bu sorunun cevabını tam ve kesin olarak bilmelidir. Çünkü bildiğimiz üzere şuanda ayaklarımızı bastığımız topraklar, şehit kanıyla sulanmıştır. En çok şehit verdiğimiz savaşlardan bir tanesi olan ve Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bağımsızlığımızı ilan etmemize zemin hazırlayan savaş ise kurtuluş savaşıdır. Şanlı Türk tarihinde, her Türk vatandaşı bu savaşın başlangıç tarihini, bitiş tarihini ve ayrıntılarını bilmelidir.

Kurtuluş Savaşı Ne Zaman Başladı?

Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı Kurtuluş savaşı ne zaman başladı? Sorusunun cevabını bilmeli ve bilmeyenlere mutlaka öğretmeliyiz. Kurtuluş savaşı, ülkemizin kurucu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlamıştır. Yani kurtuluş savaşı ne zaman başladı? Sorusun cevabı 19 Mayıs 1919 olmaktadır. Büyük mücadelenin başlangıç tarihi, ülkemizin düşmanlarından arındırılmasının ve temizlenmesinin tarihi 19 Mayıs 1919’dur.

Kurtuluş Savaşı Ne Zaman?

Kurtuluş Savaşı fiilen sona ermesi

Kurtuluş Savaşı başladıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ülkemiz, düşmanların bastığı toprakları kanla sulayarak zafere ulaşmıştır. Büyük bir milli birlik ve beraberlik ile verilen mücadeleden sonra kazanılan Kurtuluş Savaşı  11 Ekim 1922 yılında Mudanya Mutarekesi ile fiilen bitmiş ve sona ermiştir. Yani Kurtuluş Savaşının fiilen bitiş tarihi 11 Ekim 1922 tarihidir.

Kurtuluş Savaşı Resmi Olarak Ne Zaman Sona Erdi?

Kurtuluş savaşı fiilen 11 Ekim 1922 tarihinde sona ermiş ise de, resmi olarak 24 Temmuz 1923 tarihinde yapılan Lozan Barış Antlaşması ile sona ermiştir.

Kurtuluş savaşı ne zaman başladı? Sorusuna 19 Mayıs 1919 tarihini söyleyerek kesin bir cevap vermiş olduk. Peki bu büyük savaşın, bir milletin yeniden doğmasını, küllerinden doğmasını sağlayan savaşın sonuçları ne olmuştur. Şimdi bu noktaya da kısaca değinmek yerinde olacaktır. İşte Kurtuluş savaşının hikayesi.

Kurtuluş Savaşı sonuçları nelerdir?

Kurtuluş savaşı ne zaman başladı? Sorusunun cevabıyla birlikte yani 19 Mayıs 1919 tarihinde başlayan kurtuluş mücadelesinin genel sonuçları 3 tanedir. Bunlardan bir tanesi Türk milletinin ordusuna olan güvenin artmasıdır. İkincisi, Kurtuluş Savaşından galip olarak ayrılan TBMM’nin Londra konferansına davet edilmesidir. Üçüncüsü ve sonuncusu ise Kurtuluş Savaşının galibiyet ile sonuçlanmasının ardından Rusya ile Moskova antlaşması, Afganistan ile Dostluk ve Yardımlaşma antlaşmasının imzalanmasıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi bu topraklarda yaşayan milletin Kurtuluşuna vesile olan Kurtuluş Savaşı, tüm dünyada geniş yankı uyandırmış ve hiçbir ülkenin beklemediği şekilde zaferle sonuçlanmıştır.

Kurtuluş Savaşının sonuçları göstermektedir ki TBMM ve Türk milletinin savaşı kazandığında uluslararası saygınlığı artmış ve diğer ülkeler artık TBMM’yi ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’ni tanımaya başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı