Kurtuluş Savaşı Ne Zaman Başladı?

0
19
Kurtuluş Savaşı Ne Zaman Başladı?

Kurtuluş savaşı ne zaman başladı? Sorusu oldukça merak edilen sorular arasındadır. Gerek eğitim hayatımızda karşılaştığımız gerek gündelik hayatta karşılaştığımız kurtuluş savaşı hakkındaki bilgiler bizleri, bu soruyu araştırmaya yöneltmiştir. Ayrıca her Türkiye Cumhuriyet vatandaşı da bu sorunun cevabını tam ve kesin olarak bilmelidir. Çünkü bildiğimiz üzere şuanda ayaklarımızı bastığımız topraklar, şehit kanıyla sulanmıştır. En çok şehit verdiğimiz savaşlardan bir tanesi olan ve Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bağımsızlığımızı ilan etmemize zemin hazırlayan savaş ise kurtuluş savaşıdır.

Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı Kurtuluş savaşı ne zaman başladı? Sorusunun cevabını bilmeli ve bilmeyenlere mutlaka öğretmeliyiz. Kurtuluş savaşı, ülkemizin kurucu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlamıştır. Yani kurtuluş savaşı ne zaman başladı? Sorusun cevabı 19 Mayıs 1919 olmaktadır. Büyük mücadelenin başlangıç tarihi, ülkemizin düşmanlarından arındırılmasının ve temizlenmesinin tarihi 19 Mayıs 1919’dur.

Kurtuluş Savaşı Ne Zaman?

Kurtuluş Savaşı fiilen sona ermesi

Kurtuluş Savaşı başladıktan sonra Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ülkemiz, düşmanların bastığı toprakları kanla sulayarak zafere ulaşmıştır. Büyük bir milli birlik ve beraberlik ile verilen mücadeleden sonra kazanılan Kurtuluş Savaşı  11 Ekim 1922 yılında Mudanya Mutarekesi ile fiilen bitmiş ve sona ermiştir.

Kurtuluş savaşı ne zaman başladı? Sorusuna 19 Mayıs 1919 tarihini söyleyerek kesin bir cevap vermiş olduk. Peki bu büyük savaşın, bir milletin yeniden doğmasını, küllerinden doğmasını sağlayan savaşın sonuçları ne olmuştur. Şimdi bu noktaya da kısaca değinmek yerinde olacaktır.

Kurtuluş Savaşı sonuçları nelerdir?

Kurtuluş savaşı ne zaman başladı? Sorusunun cevabıyla birlikte yani 19 Mayıs 1919 tarihinde başlayan kurtuluş mücadelesinin genel sonuçları 3 tanedir. Bunlardan bir tanesi Türk milletinin ordusuna olan güvenin artmasıdır. İkincisi, Kurtuluş Savaşından galip olarak ayrılan TBMM’nin Londra konferansına davet edilmesidir. Üçüncüsü ve sonuncusu ise Kurtuluş Savaşının galibiyet ile sonuçlanmasının ardından Rusya ile Moskova antlaşması, Afganistan ile Dostluk ve Yardımlaşma antlaşmasının imzalanmasıdır.

Kurtuluş Savaşının sonuçları göstermektedir ki TBMM ve Türk milletinin savaşı kazandığında uluslararası saygınlığı artmış ve diğer ülkeler artık TBMM’yi ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti’ni tanımaya başlamıştır.

Bir önceki yazımız olan 2019 TYT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here