Kuşburnunun Faydaları

Kuşburnunun Faydaları, kuşburnu yaban gülü meyvesi, gül burnu ve gül elması olarak ta adlandırılmaktadır. Yetişme yerleri Avrupa ve Batı Asya bölgelerinde yetişmektedir. Ülkemizde daha çok kırsal bölgelerde doğal olarak kendi başına oluşmaktadır.

Çalı formunda dikenli bir yapıda kökleri güçlü bir bitkidir. Güz mevsimine doğru meyveleri olgunlaşarak toplanmaktadır. İçerisinde tüylü çekirdekler bulunmaktadır.

Kuşburnunun faydaları, kuşburnu C vitamini açısından ve birçok mineral olarak ta oldukça zengin bir bitkidir.

Kuşburnunun içerisinde bulunan c vitamini sayesinde vücudu hastalıklara karşı korumanın yanında vücudunuzun direncini de arttırmaktadır. Hastalıkları daha kolay atlatmanıza yardımcı olmaktadır.

Kuşburnu kan dolaşımınızı düzenlemeyi ve kanın temizlenmesini sağlar. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Kuşburnu ayrıca birçok kanser türüne karşı koruyucu görevi de görmektedir. Cildinizin yenilenmesine yardımcı olur daha canlı hale getirir.

Romatizmal ağrılarınızın giderilmesine yardımcı olur.

Kuşburnu içerisinde bulunan c vitamini sayesinde gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu olduğu gibi solunum yolu hastalıklarından olan astım , bronşit, nefes darlığının giderilmesini sağlar.

Kuşburnu kolestrolünüzün dengelenmesini sağlar.

Kanserle mücadele eden önemli bir bitkidir. Kuşburnu önemli bir antioksidan kaynağı olduğu için serbest radikallere karşı koruyucu bir görevdedir.

Şeker hastalığından koruyucu olabilir. Kandaki şeker seviyesini dengede tutmaya yarar.

Kuşburnu tüketerek mide sağlığınızı koruyabilirsiniz. Mide asidi ve gastrite ve ülser oluşuna engel olmaktadır. Sindirim sisteminizi düzenleyerek kabızlığı gidermeyi sağlar.

Kuşburnu tüketmek bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar. Hastalıklara karşı koruyucudur.

Kuşburnu kaç kalori: 100 gr kuşburnu 163 kalori dir.

Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu çayı tüketerek vücudunuzu grip ve nezle gibi hastalılara karşı koruyabilirsiniz.

Ağızda ve dişlerde oluşan bakterilerin oluşmasını engeller.

Kalp ve damar sağlığını destekler.

Kuşburnu çayı zihinsel gelişimi destekler. Sinirleri yatıştırarak stresin etkilerini azaltmanızı sağlar.

Kuşburnu Çayı Zayıflatırmı

Doğal olarak toplanmış kuşburnunu taze ve kuru olarak tüketebilirsiniz. Kuşburnu çayı sindirim sisteminizin hızlanmasını sağlar bağırsaklarının daha iyi çalışmasını sağlar bu nedenle kuşburnu çayı zayıflamanıza yardımcı olmaktadır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır

Kuşburnu çayınızı taze ya da kuru kuşburnundan yapabilirsiniz. Öncelikle bir havana iki yemek kaşığı kadar kuşburnu koyup iyice ezin. Sonra 2 bardak kadar suyun içine ezdiğimiz kuşburnuyu ekleyip iyice kaynatın. Kaynadıktan sonra bir süre bekletilip tüketebilirsiniz.

Kuşburnu çayı içerisindeki çekirdekler rahatsız edici olabilir bu yüzden süzmeniz iyi bir tercih olabilir.

Kuşburnu çayını sıcak olarak ta soğuk olarak ta tüketebilirsiniz. Miktar olarak ta günlük iki bardak içebilirsiniz. Ayrıca kuşburnu çayı ile birlikte diyetinize devam etmeli ve spor yapmalısınız.

Kuşburnunun Zararları

Kuşburnunun sağlık açısından bilinen bir zararı yoktur. Ancak alerjik bünyeye sahip olan kişilerin ve diyabet hastaların dikkatli bir şekilde tüketmeleri tavsiye edilmekte ve doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

Ayrıca çok fazla bir şekilde kuşburnu tüketmek böbrek taşı oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Aşırı tüketimden kaçınmanız önemlidir.

Bize Sorun!

Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı