Kuskus Kaç Kalori

Kuskus Kaç Kalori Kuskus, ülkemizde fazlaca tüketilmeyen bir makarna çeşittir. Unun süt ve yumurta ile karışımı ile imal edilen bu gıdadan çeşitli yemekler ve çorbalar yapılabilmektedir.

Genel olarak karbonhidrat oranı yüksek bir gıda olduğu için diyette yenmesi konusunda dikkatli olunması gereklidir. Genel olarak kuskus ve kuskus ile yapılan yemek çeşitlerinin kalori değerleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Aşağıdaki Tabloda Verilen Gıdalar 100 Gr Bir porsiyon miktarlardır.

Kuskus Kaç Kalori

  • Haşlanmış Kuskus Kaç Kalori : 180 Kalori
  • Kuskus Çorbası Kaç Kalori : 155 Kalori
  • Kuskus Salatası Kaç Kalori : 210 Kalori
  • Kuskus Pilavı Kaç Kalori : 422 Kalori
  • Sebzeli Kuskus : 190 Kalori
  • Salçalı Kuskus Makarna : 310 Kalori
  • Yoğurtlu Kuskus kaç kalori : 244 Kalori

Kuskus yapılırken kullanılan malzeme, yağ tuz ve ek gıdaların koyulma oranına göre bu değerler artabileceği gibi düşebilir de, Genel tariflere göre hazırlanmış bu değerler referans değerler olarak kabul edilmeli ve yakın rakamlar olarak göz önüne alınmalıdır.

Kuskusun Faydaları Nelerdir ?

Kuskus Birçok vitamin ve mineral barındırmasına rağmen özellikle kilo sorunu olan bireyler için dikkatli tüketilmesi önerilen bir gıdadır. Bunu söyle bir oranla hesaplamak gerekir ise 100 gr kuskus 3 dilim ekmek ile aynı kaloriye sahiptir. Geleneksel özelliklere sahip etli, yahni şeklinde yada irmikli gibi birçok çeşidi bulunsa da ülkemize özgü bir lezzet olmadığı için Türkiye’de sadece yukarıdaki çeşitleri sıklıkla tüketilir.

Diyette Kuskus Yenir mi : Kuskus kilo aldırırmı, diyet yapanlar söz konusu gıdayı haşlandıktan sonra salatasını yaparak tüketebilir fakat yine de karbonhidrat dengesini gözeterek diyet listelerine eklemeleri önerilir. Diyette tüketimi sınırlı ve az olması gerekecektir. Bu durumun nedeni kuskus içerdiği yüksek karbonhidrat nedeni ile çabuk doyma hissi sağlar fakat bu his çabuk geçicidir. Yani tok tutucu özelliği oldukça zayıftır. Ayrıca kan şekerini ani olarak yükseltme ve düşürme özelliğine de sahiptir.

Kuskus yerine tok tutma özelliği daha yüksek kan şekerini dengeleyen sağlıklı gıdalar tercih edilebilir.  Yine de tüketimi kontrol altında tutulduğu sürece diyette rahatlıkla yenilebilir ve bir sakınca oluşturmaz. Özellikle pilavı yüksek kalorili ve yağ açısından zengin olacağı için pilavı ve salçalı hazırlanış şekillerinden uzak durulması tavsiyemizdir.

Bize Sorun!

Kalori, Zayıflama ve kilo verme, spor egzersiz programları ve diğer tüm kalori konularında sitemizde yada yazımızda bulamadığınız ve aklınıza takılanlar var ise bize soru sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorulan sorulara genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kilo almak istiyorum kuskusu haslayip icine yogurt mayonez tombaligi misir kivircik maydonoz. Zeytin yagi baharat vs katip iyorum birdakine ekmekle iycem bunu. Cok seviyorum yni basladim tesadufen evde ne varsa kattim kilo yaparmi bn ne kdr yersem iyim alamiyorum saglik kntrolundn gectim sorun yok 165 55 kiloyum. Kilo aldircak besinleri yazarmisiniz buarada kirmizi et 29 yildir yemedim tavuk balik okdr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı