2020 Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman?

2020 Kutlu Doğum Haftasına Kaç Gün Kaldı?

2020 yılında Kutlu Doğum haftası 14 Nisan 2018 Salı günü başlayıp 20 Nisan 2020 Pazartesi günü bitecektir.

Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman?

Kutlu doğum haftası resmi olarak ne zaman kutlanmaya başlandı? Kutlu doğum haftası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2007’de aldığı kararla her yıl 14-20 Nisan haftasında kutlanır. Önceki kutlamalarda bir dönem Hicri takvim bir dönem Miladi takvim baz alarak kutladığımız Kutlu Doğum Haftası 2007’den bu yana her yıl değişmeden 14-20 Nisan tarihinde kutlanır.

Kutlu Doğum Haftası Nedir?

kutlu doğum haftası ne zamanKutlu doğum haftası Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in doğumunu kutlamak ve Peygamberimiz Hz.Muhammed’i (sav) en güzel şekilde anmak için her yıl kutlanan haftadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın katkılarıyla her sene düzenlenir. Bu haftada ülkemizin her yerinde özel etkinlikler yapılır. Bildiğimiz gibi ülkemizin tamamına yakını Müslüman’dır. Bu yüzden kutlu doğum haftası ülkemizde çok ilgi görmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kutlu doğum haftasının kutlanması, organize edilmesi adına birçok çalışması olmuş, en büyük organizasyonlara imza atmıştır. Resmi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kutlamaları organize etmesi halkımız tarafından da çok ılımlı bir şekilde karşılanmıştır. Kutlu doğu haftası ülkemizde milyonlarca insanı birleştirmiştir. Toplum arasında milyonları bir araya toplayan nadir kutlamalardan biridir.

Kutlu Doğum Haftasında Yapılan Etkinlikler

  1. Yarışmalar: Daha önceleri okullar arası yarışmalar düzenlense de bu özel haftada tüm isteyen insanların katılabileceği şiir gibi yarışmalar düzenlenmektedir. Zaman zaman bilgi yarışması, resim yarışması, Kuran’ı Kerim okuma yarışması gibi yarışmaları geçmişteki kutlamalarda görmekteyiz.
  2. Paneller ve Konferanslar: Neredeyse her sene panel ve konferans düzenlenmekte olup Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’i(sav) tanımamız için özel konular seçilmektedir.
  3. Sempozyumlar
  4. Sosyal ve Kültürel Faaliyetler: Türk Tasavvuf Musikisi Konserleri, Gül Günü, Kutlu Doğum Aşı, Kitap dağıtımı, kermes, ağaç dikimi, afiş- pankart, kan bağışı, fakir ailelere yardım, hastane, huzur evi ve cezaevi ziyaretleri, sportif etkinlikler, gibi çok çeşitli sosyal ve kültürek etkinlikler kutlu doğum haftasında uygulanan faaliyetlerdendir.
  5. Hatim ve Mevlid Merasimleri: Bu haftada Kuran’ı Kerim baştan sona okunur. Kuran’ı Kerim’in baştan sona okununca hatim etmiş olunur.

2020 Yılında Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Kutlanacak ?

2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı kadar ile kutlu doğum haftası 14 Nisan 20 Nisan tarihleri arasında kutlanmaktadır. Bu tarih aralığı yıllara göre değişmemekte olup, her yıl bu tarih aralığında kutlamalar yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı