2018 Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman?

2018 Kutlu Doğum Haftasına Kaç Gün Kaldı?


2018 yılında Kutlu Doğum haftası 14 Nisan 2018 Cumartesi günü başlayıp 20 Nisan 2018 Cuma günü bitecektir.

Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman?

Kutlu doğum haftası Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2007’de aldığı kararla her yıl 14-20 Nisan haftasında kutlanır. Önceki kutlamalarda bir dönem Hicri takvim bir dönem Miladi takvim baz alarak kutladığımız Kutlu Doğum Haftası 2007’den bu yana her yıl değişmeden 14-20 Nisan tarihinde kutlanır.

Kutlu Doğum Haftası Nedir?

kutlu doğum haftası ne zamanKutlu doğum haftası Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’in doğumunu kutlamak ve Peygamberimiz Hz.Muhammed’i (sav) en güzel şekilde anmak için her yıl kutlanan haftadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın katkılarıyla her sene düzenlenir. Bu haftada ülkemizin her yerinde özel etkinlikler yapılır. Bildiğimiz gibi ülkemizin tamamına yakını Müslüman’dır. Bu yüzden kutlu doğum haftası ülkemizde çok ilgi görmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kutlu doğum haftasının kutlanması, organize edilmesi adına birçok çalışması olmuş, en büyük organizasyonlara imza atmıştır. Resmi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kutlamaları organize etmesi halkımız tarafından da çok ılımlı bir şekilde karşılanmıştır. Kutlu doğu haftası ülkemizde milyonlarca insanı birleştirmiştir. Toplum arasında milyonları bir araya toplayan nadir kutlamalardan biridir.

Kutlu Doğum Haftasında Yapılan Etkinlikler

  1. Yarışmalar: Daha önceleri okullar arası yarışmalar düzenlense de bu özel haftada tüm isteyen insanların katılabileceği şiir gibi yarışmalar düzenlenmektedir. Zaman zaman bilgi yarışması, resim yarışması, Kuran’ı Kerim okuma yarışması gibi yarışmaları geçmişteki kutlamalarda görmekteyiz.
  2. Paneller ve Konferanslar: Neredeyse her sene panel ve konferans düzenlenmekte olup Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’i(sav) tanımamız için özel konular seçilmektedir.
  3. Sempozyumlar
  4. Sosyal ve Kültürel Faaliyetler: Türk Tasavvuf Musikisi Konserleri, Gül Günü, Kutlu Doğum Aşı, Kitap dağıtımı, kermes, ağaç dikimi, afiş- pankart, kan bağışı, fakir ailelere yardım, hastane, huzur evi ve cezaevi ziyaretleri, sportif etkinlikler, gibi çok çeşitli sosyal ve kültürek etkinlikler kutlu doğum haftasında uygulanan faaliyetlerdendir.
  5. Hatim ve Mevlid Merasimleri: Bu haftada Kuran’ı Kerim baştan sona okunur. Kuran’ı Kerim’in baştan sona okununca hatim etmiş olunur.

UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ
  1. Zeynep dedi ki:

    En güzel şekilde geçer inşaAllah bu senede :)