Kutup Yıldızının Özelliği Nedir?

Nasıl Şey Bu?


Akademik camiada adı Polaris olarak geçen, kutup yıldızı Küçükayı takımyıldızına dahildir ve bu takımyıldızının en ucunda bulunur. Hakkında bilinen en önemli özellik, takımın beyazımsı sarı ve en parlak yıldızı olmasıdır. Bu yıldız, dünyanın eksenine çok yakın doğrultuda olduğu için gün içinde yer değiştirmez ve hep kuzey yönünde yer alır. Böylece eski çağlardan beri yön bulmakta kullanılır.

Kutup Yıldızının Özelliği Nedir

Özelliklerine Dair

– Kutup Yıldızı, 3 adet yıldızdan oluşur. Burada A; en parlak yıldızdır ve rengi sarıdır. A’nın çevresinde dönen ve sarı cüce denilen bir de B yıldızı vardır. Sarı cüce William Herschel tarafından bulunmuştur. Üçüncü cüce ise 1929’da bulunmuştur ve rengi sarıya çalar. Güneş’ten 2450 kat daha büyüktür.

– Gökyüzünde en parlak yıldız olduğu için başka yıldızlarla karıştırılma ihtimali düşük olan Kutup Yıldızı’nın ufuktan yüksekliğinin derecesi var olduğumuz enlemi gösterir.

– Kutup Yıldızı sadece kuzey yarım küreden görünür, güney yarım küreden görünmez.

– Güney yarım kürede yön bulmak için Güneyhaçı Takımyıldızından faydalanılır. Bu yıldız da kuzey yıldızına benzer, her zaman güneyi gösterir.

– Kutup Yıldızı’nın çok parlak görünmesinin sebebi dünyanın ekseni ile kendi ekseni arasında sadece 44 dakikalık fark bulunmasıdır. Bu da bir derecenin dörtte üçüne tekabül eder. Dünyanın ekseni zaman içinde değişecektir ve aradaki 44 dakikalık fark, 200 yıl sonra 25 dakikaya kadar inecektir. Daha sonra yıldız, dünyadan git gide uzaklaşacak ve 25000 yıl sonra aynı konumuna geri dönecektir.

– Kutup Yıldızı, gezegenimizden 650 ışık yılı uzaktadır ve Güneş’ten 3000 kat daha parlaktır.

– Gökyüzünde bulunması çok kolay olan Kutup Yıldızı, pusulanın daima kuzey ibresi yönünde bulunur.

– Çıplak gözle görülebilen Kutup Yıldızı aynı zamanda Kuzey Kutup Noktasından sadece 1 derece kadar uzakta bulunur.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.