Kütüphane Haftası

Kütüphaneler Haftası Nedir?

Ülkemizde kitap okumanın önemini vurgulamak, kitapları sevdirebilmek, okulda ki ve merkezlerde bulunan kütüphaneleri sevdirmek amaçlı kutlanan hafta kütüphaneler haftasıdır. Bu günün değerini anlamak kitapların değerini anlamaktan geçer. Özellikle ülkemizde son yıllarda bilgisayar ve bilgiye ulaşmanın diğer yolları arttıkça kütüphaneye gitmek öğrencilerimizin aklına araştırma için maalesef gelmemektedir. Çünkü artık internet ve bilgisayardan her türlü bilgiye hızlı bir şekilde ulaşan öğrencilerimiz kütüphanenin tozlanan raflarındaki ansiklopedileri hiç düşünmemektedir. Bu da kütüphanelere olan rağbeti iyice azaltmıştır. Kütüphaneler tarafından zaman zaman en çok kitap alan öğrenciler ödüllendirilse de, bu teşvikler maalesef yeterli olmamaktadır.

Kütüphaneler Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Kütüphaneler haftası Mart aynın son Pazartesi ile başlayan haftası kutlanır. Kütüphaneler haftasının özel bir hafta olarak kutlanması bu güne verilen değeri göstermek, öğrencilere kitapları, kütüphaneleri tanıtmak için güzel bir fırsattır. Bu dönemde okullarda çeşitli etkinlikler düzenlenerek kütüphaneler öğrencilere tanıtılır. Kimi okullar kütüphanelere geziler düzenlerken kimi okullarda kütüphane haftası panosu yapılır ve öğrencilere kütüphane ile ilgili bilgiler verilir.

Kütüphaneler Haftasının Değeri

Kütüphanelerimizin eğitimimizin kilit noktası olduğunu, eğitimimiz açısından önemini bu günlerde güzel bir şekilde anlatmamız gerekmektedir. Okullar da öğrencilere öğretmenlerin vermek istedikleri en önemli becerilerden birisi okuma becerisi ve buna bağlı olarak okuma alışkanlığı kazandırmaktır. Eğer bir öğrenci yeteri kadar okuma alışkanlığı kazanmadıysa maalesef bu öğrencimize kütüphaneyi sevdirmek çok zordur.

Kütüphane HaftasıKütüphaneler haftasında yapılabilecek hatta normal bir zamanda bile kütüphanelerin değerini öğrencilerimizi göstermek için yöremizdeki kütüphaneye gezi düzenleyebiliriz. Öğrencilerimiz kütüphaneleri kafalarında ansiklopedilerle dolu bilgi yuvası gibi görmektedir. Ama ülkemizdeki kütüphaneler değişen sisteme ve gelişen teknolojiye bağlı olarak yenilenmektedir. Artık yöremizdeki bir kütüphaneye gittiğimiz zaman bir çocuğun o güzel, renkli çocuk kitaplarının arasında kendisinden geçeceğinden eminiz. Kütüphaneler haftasında öğrencilerin kesinlikle bir kütüphaneye gitmesini tavsiye ediyoruz. Hatta kütüphaneler haftası için okul kütüphanesi tanıtımı yapılmalıdır.

Kütüphaneler Haftası Etkinlikleri

Kütüphaneler haftasında yapılan etkinlikler:

  1. Kütüphaneler haftasında en bilindik, en çok yapılan ve en çok tavsiye edilen etkinliği bölgemizde bulunan kütüphaneye ziyaret etmemizdir. Kütüphanede öğrencilerinizle beraber bir süre kitap okuyabilirsiniz.
  2. Okullarda kütüphane haftası boyunca ilk ders saatine kitap okuyarak başlayabilirsiniz.
  3. Okullarda kütüphaneler haftasına özel kutlama programı yapabilirsiniz. Bu kutlama programında kitapların önemini ve değerini belirten şiirler okuyabilirsiniz.
  4. Okullarda kütüphaneler haftasına özel bir pano oluşturabilirsiniz.
  5. Kütüphane ve kitaplarla ilgili güzel sözler içeren bir afiş hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı