KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman Kyk burs başvuruları 2017 yılında ekim ayında sona ermişti. Her yıl Kyk’nın resmi sitesinden yapılan açıklamalara göre genelde başvurular eylül ve ekim aylarında yapılmaktadır. Peki KYK Burs Başvuruları 2019 yılında ne zaman başlıyor ?

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

Kyk bursları başvuru tarihleri hem öğrenciler hem de aileler arasında merak konusu olmaktadır. Özellikle kredi almayı düşünen öğrenciler ne kadar geri ödeme yapacaklarını hesaplamak için kyk bursları başvuru tarihleri ne zaman diye internette çeşitli aramalar yapmaktalar. Bu aramalar neticesinde kyk’nın resmi sitesinde kyk bursları başvuru tarihleri açıklanacak diye bekliyoruz. Ancak her yıl olduğu gibi bu yıl da burs başvurularının yerleştirmeler, dikey geçiş, yatay geçiş kayıtları, yüksek lisans ve doktora kayıtları da tamamlandıktan sonra yapılması bekleniyor. Yani Yine her yıl olduğu gibi eylül veya ekim aylarında başvurular alınacak ve sonuçlanacaktır. Bu tarihler KYK tarafından açıklandığında yazımızı sizler için güncelleyeceğiz. Yine de başvuru yapmayı düşünüyorsanız KYK resmi internet sitesini takip etmeyi unutmayın. Geçmiş yıllarda geç ödenen burs ve krediler bu yıl artık daha erken ödenecek ve öğrenciler 4-5 aylık bir bekleme yaşamak zorunda kalmayacaktır.

KYK Başvuru Tarihleri

KYK Burs Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Bu yıl da kyk burs başvurusu yapacak kişiler geçmiş yıllarda olduğu gibi maddi durumu kötü ve ayrıcalıklı özelliklere sahip öğrencilerdir. Herkes kyk burs başvurusu yapabilir ama burs başvurusu kabul edilecek olanlar yukarıda da değindiğimiz gibi maddi durumu kötü ve bazı durumlar nedeniyle ayrıcalıklı statüde bulunan öğrencilere verilmektedir. Bu ayrıcalıklı öğrenciler şehit ve gazi yakınları, terör mağdurları ve afet mağdurlarıdır. Bunlar devletten geri ödemesiz burs alabilirler. Geriye kalan kişiler ise geri ödemeli kredi alabilirler.

KYK Bursları Ne Kadar Bu Sene

Kyk burs başvurusu yapmayı düşünenlerin en çok merak ettiği konu ne kadar ödeme yapılacağı konusudur. Kyk bursları her yıl çeşitli oranlarda artmaktadır. Bu da bursları alan öğrenciler için mutluluk vericidir. 2017 yılında haziran ayına kadar kyk burs ücretleri 425 lira olarak verilmekteydi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan burs miktarının lisans öğrencilerinde 500 TL, yüksek lisans öğrencilerinde 1.000 TL, doktora öğrencilerinde ise 1.500 TL olacağını duyurmuştu. Rakamlar öğrenciler için oldukça sevindirici miktarda. Bu nedenle 2019 KYK burs başvuru tarihlerini kaçırmamak için KYK resmi internet sitesini takip etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı