2020 KYK Bursları Ne Zaman Yatıyor?

KYK Bursu Ne Zaman Yatacak?

kyk bursları ne zaman yatacak, kyk kredileri ne zaman yatacakKyk bursunu ya da kyk kredisini kazanan öğrenciler için sırada ki en büyük bekleyiş ödeme almaktır. Öğrenciler kyk bursları ne zaman yatacak merakı içerisinde. Daha önceden tüm burs ve krediler aynı günde tüm öğrencilere yatıyor, bankamatiklerin önünde izdiham yaşanıyordu. Kredi Yurtlar Kurumu’nun 2014‘te yaptığı yeni düzenleme ile kyk burslarının yatırılma tarihleri değişti. Bu değişiklik ile Bankamatiklerin önündeki sıradan bir nebze de olsa öğrenciler kurtulmuş oldu.

Yeni burs kredi yatırılma sistemine göre öğrenciler Tc kimlik numaralarının son hanelerine göre kredi ve burs ödemelerini alacaklar:

TC kimlik numarasının son hanesi -0- olanlar her ayın 6’sında,

TC kimlik numarasının son hanesi -2- olanlar her ayın 7’sinde,

TC kimlik numarasının son hanesi -4- olanlar her ayın 8’inde,

TC kimlik numarasının son hanesi -6- olanlar her ayın 9’unda,

TC kimlik numarasının son hanesi -8- olanlar her ayın 10’unda burs ve kredileri adlarına açılmış olan Ziraat Bankası hesaplarına yatırılacaktır. KYK Burs yattı mı diye merak ediyorsanız bu rakamları takip ederek yatıp yatmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

( Öğrencilerden TC kimlik numarası tek sayı ile biten ne zaman bursunu alacak diye sorular almaktayız. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası tek sayı ile bitmez. Bu yüzden ödemeler sadece Tc kimlik numarası çift ile bitenlere göre düzenlenmiştir.)

2020 KYK Bursu Ne Kadar?

Yıllara göre Kyk Burs ve kredi ücretleri incelemesi yapalım.

2013 yılında:
Lisans Öğrencileri:280 TL
Yüksek Lisans Öğrencileri: 560 TL
Doktora Öğrencileri: 840 TL

2014 yılında:
Lisans Öğrencileri:300 TL
Yüksek Lisans Öğrencileri: 600 TL
Doktora Öğrencileri: 900 TL

2015 yılında:
Lisans Öğrencileri:330 TL
Yüksek Lisans Öğrencileri: 660 TL
Doktora Öğrencileri: 990 TL

2016 yılında:
Lisans Öğrencileri:400 TL
Yüksek Lisans Öğrencileri:800 TL
Doktora Öğrencileri: 1200 TL

2017 yılında:
Lisans Öğrencileri:425 TL
Yüksek Lisans Öğrencileri:850 TL
Doktora Öğrencileri: 1275 TL

2018 Yılında:

Lisans ve Ön Lisans Öğrencileri:470 TL
Yüksek Lisans Öğrencileri:940 TL
Doktora Öğrencileri: 1410 TL

2019 Yılında:

Lisans ve Ön Lisans Öğrencileri:500 TL
Yüksek Lisans Öğrencileri: 1000 TL
Doktora Öğrencileri: 1500 TL

Kyk Burs,Kredi Geri Ödemeli mi?

Kyk bursu geri ödemeli mi diye öğrenciler bursları alırken kafalarında soru işaretleri kalmıştır. Kyk bursları karşılıksızdır, yani geri ödemesi yoktur. Ama kyk kredilerinin geri ödemesi vardır. Burada sadece burs ve kredi ayrımı vardır. Burs geri ödemesiz; kredi geri ödemelidir.

Kredi Geri Ödemesi Ne Zaman Başlayacak?

Devletten aldığımız kredileri tekrar ödemek zorundayız. Bu ödemeleri yapmak için bazı haklarınız vardır. Bilmeniz gereken bazı haklarınızdan bahsedelim:

  1. Üniversiteden mezun olduktan 2 yıl sonra Kyk kredi ödemeleriniz başlar. Herhangi bir ödeme tebligatı gönderilmez. Ödemeleri sizin takip etmeniz gerekir.
  2. Mezun olduktan 2 yıl sonra başlayan ödemenizi aldığınız süre kadar taksitle ödersiniz. Örnek olarak 4 yıl boyunca kredi alan birisi hesaplama sonunda toplam borcu 4 yıl süreyle taksitle öder.
  3. 2 yıl geçtiğinde hala işsiz iseniz borcunuzu 1 yıl daha erteleyebilirsiniz. En geç borç ödemeniz başlamadan 1 ay önce erteleme başvurusu yapmanız gerekir. Daha sonra ya da geri ödeme başladıktan sonra yapılan başvurular kabul edilmez.
  4. Borç ödemeniz başladıysa ve düzenli olarak ödediyseniz sadece askerlik durumunda borcunuz ertelenebilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ben 1. Sınıfa daha yeni geçtim geçen sene bilimsel hazırlık okudum ve geçen sene kykya başvurmadım bu sene başvurdum ve yeni kayıt olan 1 sınıflara kasım ayında yatırılacağı söylüyo ben bundan yararlanabiliyor muyum bilginiz varsa paylaşır mısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı