2020 LYS Kaç Gün Kaldı? LYS Geri Sayım? LYS Ne Zaman?

İlk olarak neden LYS-4, LYS-1, LYS-2, LYS-5, LYS-3 diye sıraladığımızı anlatalım. İsim olarak 1-2-3-4-5 olarak sıralansa da sınavların ne zaman hangi gün yapılacağı konusunda tarihler karışıktır. Yani LYS-1 ilk gün ilk oturum diye düşünmeyelim arkadaşlar. Çünkü ÖSYM bu konuda isimlere göre sınav tarihlerini sıralamıyor maalesef. Bu konuda sınav kağıdına dikkat etmeyen arkadaşlar sınavın ne zaman olduğuna bakmak yerine oturum ismiyle giderse yanlış oturuma girmiş olurlar. Onun için bu tarih konusuna dikkat edelim arkadaşlar.

lys ne zaman
lys ne zaman

Ayrıca lys sonuçları ne zaman açıklanacak bunu diğer konumuzda açıkladık. Birçok arkadaşımız lys ne zaman , lys kaç gün kaldı diye her dakika akıllarından geçirmektedirler. Ama bundan önce hatırlamamız gereken bazı kurallar var. ÖSYM’nin her sınavında olduğu gibi sınav günü binaya girerken uymamız gereken kurallar vardır. Bu kurallara uyalım çünkü  daha önce kurallara uymayıp sıkıntı yaşayanlar olmuştur. Hatta sınıfa yasak olan eşyalardan sokan öğrencilerin sınavlarının iptal edildiğini bile duymuştuk. Size göre basit bir saattir. Onunla sınav oturumuna katılırsınız. Gözetmen sizin hesap makinesi olarak kullandığınızı zannederek sınavınızı sizin ruhunuz bile duymadan iptal edebilir. Bunun için ÖSYM’nin belirlediği kurallara uyalım sınav binası girmesi yasak olan eşyalarla ya da nesnelerle sınava girmeyelim. Ayrıca sınava giren arkadaşlar sınav stresini  kapının dışında bırakmanızı tavsiye ediyoruz çünkü ne kadar kafanız rahat olursa o derece sorulara konsantre olursunuz. Özellikle bu dönemlerde lys kaç gün kaldı , lys ne zaman diye kafanızda ki soruları bırakın. Lys sınav tarihini stres haline getirmeyin.

LYS Kaç Oturumda Yapılacak?

LYS Sınavı yukarıda görüldüğü gibi 5 oturumda yapılacak. LYS’ye girecek öğrenciler en az 2 sınav oturumuna katılmak zorundadırlar. Tabi isteyen adaylar sınav ücretini yatırarak 5 oturuma da katılma hakkına sahiptir. Ama tabiki de öğrencinin istediği bölümü kendi kafasında belirlediyse istediği bölüme göre gireceği oturumlar bellidir.

LYS sınavı için gerekli olan ve ilk şart olan madde YGS sınavından 180 puan üzeri alabilmektir. Eğer sizde YGS sınavına girdiyseniz ve LYS sınavına girmeye hak kazandı iseniz başvuru yapabilirsiniz. LYS sınavı 4 yıllık lisans programına girebilmek için kayıt yapabilir. Kaliteli bir biçimde çalışan hemen her öğrenci LYS sınavına girmeye hak kazanacak kadar puan alabilir. Sizler de LYS sınavına hak kazanmak için YGS sınavından yüksek puanlar almaya çalışmalısınız. Ayrıca YGS sınavından alacağınız puan LYS sınavına da eklenecek. Bu bakımdan siz de lise son sınıf öğrencisi iseniz mutlaka çok çalışın. Birinci sınava da ikinci sınava da çok fazla çalışmanız gerekli olmaktadır. Kaliteli bir eğitim ve çalışma sistemi ile bu sınavı da kazanabilirsiniz. İstediğiniz üniversiteye girebilirsiniz.

LYS 180 Puan Şartı Nedir?

Evet arkadaşlar malesef YGS’ye giren herkes LYS’ye giremiyor. ÖSYM 180 puan düzenlemesi yaptı ve 180 puanı aşamayan öğrenciler LYS’ye girmeye hak kazanamıyorlar.

YGS’ ye Girmeden LYS’ye girebilir miyim?

lys kaç gün kaldı
lys kaç gün kaldı

Hayır arkadaşlar eğer  YGS sınavına girmediyseniz burada bahaneniz ne olursa olsun LYS sınavına giremiyorsunuz. Çünkü 180 puan sistemi burada da devreye giriyor. Sınava giremediğiniz için 180 puanı alamıyorsunuz otomatikmen LYS giriş hakkınız olmuyor.

LYS’e ait 5 sınavın geri sayımını ekledik.Sınavların ne zaman, hangi gün, hangi saat olduğunu ekledik. Sınava girecek tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.

Bu yazımızda sizden gelen isteklerle lys 2019 , lys geri sayım  2020 gibi konularda bilgi vermeye çalıştık.

LYS-4 :Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) 2020

LYS-4 Sınav Tarihi: 10 Haziran 2019 (Ösym tarafından açıklanan kesin tarihtir.)

Hangi Gün: Cumartesi

Sınav Saati: 10.00

Sınav Süresi Kaç Dakika: 135 dakika 


LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) 2020

LYS-1 Sınav Tarihi: 10 Haziran 2019

Hangi Gün: Pazar

Sınav Saati: 10.00

Sınav Süresi Kaç Dakika: 135 dakika 


LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) 2020

LYS-2 Sınav Tarihi: 17 Haziran 2019

Hangi Gün: Cumartesi

Sınav Saati: 10.00

Sınav Süresi Kaç Dakika: 135 dakika 


LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) 2020

LYS-5 Sınav Tarihi: 17 Haziran 2019

Hangi Gün: Cumartesi

Sınav Saati: 14.30

Sınav Süresi Kaç Dakika: 120 dakika 


LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) 2020

LYS-3 Sınav Tarihi: 18 Haziran 2019

Hangi Gün: Pazar

Sınav Saati: 10.00

Sınav Süresi Kaç Dakika: 120 dakika 

İlgili Makaleler

554 Yorum

  1. “-gazoz-” olma “EFSANE” ol ( muzlu gazoz ???) ?????mesele adam olmakta… ağlamıyorum senin haline gülüyorum şuan hahaha O KADARRRrrr!!!

 1. Eğer yenildiğini sanıyorsan yenilmişsindir.
  Girişmeye cesaretin yoksa girişemezsin.
  Başarmak ister ama başaramayacağını sanırsan,
  hiç şüphen olmasın,başaramazsın!
  Harpte muhabereleri kazananlar,
  her zaman daha güçlüler veya daha kızlı koşanlar değildir.
  Er veya geç,başarmış bir kimse,
  başaracağına inanmış bir insandır.

 2. Ben ygs2 200 bindeyim lysde mat 20 net fen 35 net yaparsam hemsirelik gelir mi? Cevaplarsaniz sevinirim simdiden tesekkurler( insallah herkes gonlundeki universiteyi kazanir)

 3. ygs 5 im 42 bin ama ygs den sonra hic calismadim edebiyat coğ fena degil ama mat sürünüyo sizce yine de hukuk olur mu gazi falan çok fazla çekme sansim var aslinda olur insallah

 4. arkadaşlar sınava 4 gün kala milletin moralini bozmayın.yok çekemezsin yok edemezsin gibi cümleler de kullanmayın.onun hakkında hiç kimse yargıda bulunamaz.hayırlı Ramazanlar

 5. GENÇ VE KENDİNİ YAŞLI HİSSEDENLERE BU YAZIM BOŞ ÇALIŞAN DEĞİL ÇOK ÇALIŞAN KAZANIR O YÜZDEN SİZİ GİBİ İŞSİZLER BOŞUNA UMUTLANMAYIN DERMİŞİM 4 GÜN KALMIŞ GAZANIZ MÜBAREK OLSUN (MÜZİK OLSA DAHA HOŞ OLURDUDA HADİ NEYSE )

   1. Çekilir kardeş sıkıntı yapma.Çekilmez diyenler kime göre neye göre diyor?.Bu tamamen sana kalmış bir şey.Ayrıca edebiyatın puanı çok uçuk değil ve sözelden alıyor.Bu sene sözele zaten 470 bin civarı kişi başvurmuş.bu oranın bir kısmı da sallamaya giriyor zaten.Fazla kafana takma.hangi üniversiteyi istediğini bilmiyorum ama çok yüksek bir üniversite değilse olur bence.İnşaAllah gönlünün istediği yere gidersin.Selam ve dua ile hayırlı Ramazanlar

   2. nereye çekilmez be çekilir.bir de sözel.Hadi Türkçe öğretmenliği falan istersen çekilmez de edebiyat çekilir.

   3. çekersin kardeşim Allah gönlüne göre versin.ALLAH’ın selamı, rahmeti, bereketi, mağfireti üzerine olsun.

    1. nerden biliyorsun MF ci olduğumu ayrıca o yazım yanlışından dolayı bu kadar tepki alacağımı beklemiyordum

 6. Gencler lys 5 inglizce sınavına gircek war mı warsa nasıl calıstnz kac bin kelime ezberlednz

 7. ygs 5 im 42 bin ama ygs den sonra hic calismadim edebiyat coğ fena degil ama mat sürünüyo sizce yine de hukuk olur mu gazi falan çok fazla çekme sansim var aslinda insallah olur

 8. Yabancı dil sınavına kaç gün kaldığını yanlış gösteriyor sayaç!fen bilimleri sınavı ile ayni gun .biri bitiyor digerine aninda ısinlanacagim.☆

 9. o kadar çalıştım ama yapamayacağım hiçbir sey hatırlamıyorum Allah belamı verecek gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı