2018 LYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

LYS Sonuçlarının Açıklanmasına Kaç Gün Kaldı?

Lys Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 11 Temmuz 2017 tarihinde açıklanacak. (2017 ÖSYM Sınav takvimine göre açıklanan kesin tarihtir.)

ÖSYM 2010 yılına kadar üniversite yerleştirme sınavında tek aşamalı sınav uygulamıştır. ÖSYM 2010 yılında yaptığı büyük ve köklü değişiklikle YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavları) adı altında iki aşamalı bir üniversite yerleştirme sınav sistemi getirmiştir.

Lys ne zaman takip etmek için konumuza gidebilirsiniz.

YGS Sınavı ortaöğretim ve lise birinci sınıf konularının ağırlıklı soruların bulunduğu bir sınavken Lys sınavı adayın lise öğretiminde aldığı eğitimde alanı ile ilgili soruların sorulduğu bir sınavdır.

Lys bildiğiniz üzere 5 oturumda yapılan bir sınavdır. LYS ile birlikte öğrenciler üniversiteye ilk adımı atarlar. Üniversite tercih ve atamalarında Ygs ve Lys sınavından alınan puanlar ve bu puanlar sonucunda oluşan sıralamalar geçerlidir. LYS şu 5 oturumdan oluşur: Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Edebiyat-Coğrafya. Adaylar bu sınavlardan hepsine girebileceği gibi istediği alandaki oturumlara da girebilir.

Lys sınavı Ygs’den sonra üniversite adayları için son dönemeçtir. Üniversite adayları bu sınava girip güzel bir sıralama elde ederek istediği üniversiteye yerleşmeyi amaçlar.

LYS’nin Açılımı Nedir?

Lys’nin açılımı Lisans Yerleştirme Sınavı’dır.

Bir önceki yazımız olan 2019 TYT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ
 1. Ferhan dedi ki:

  Arkadaşlar son durağa geldik, inelim :) şaka şaka. Ama çok heyecanlı degil mi ya? O tüm emeklerin nereye gittiğini görücez bugün yarın. Herkesin hakkında hayırlısı olsun yine de :)

 2. Emre dedi ki:

  hadi Bismillah bakalım

 3. FURKANNNN dedi ki:

  ŞURAYA İLK YORUMU ATIYIMDA :DDDD 111 GÜN SONRA GÖRUSURUZ ARKADASLLAR :dddd

  1. Ayse Nurr dedi ki:

   2. ben olıyım barı :D