Ne Zaman

LYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

LYS Sonuçlarının Açıklanmasına Kaç Gün Kaldı?

Lys Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 2020 sınav takvimi açıklandığında yazımız güncellenecektir.

ÖSYM 2010 yılına kadar üniversite yerleştirme sınavında tek aşamalı sınav uygulamıştır. ÖSYM 2010 yılında yaptığı büyük ve köklü değişiklikle YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) ve LYS (Lisans Yerleştirme Sınavları) adı altında iki aşamalı bir üniversite yerleştirme sınav sistemi getirmiştir.

Lys ne zaman takip etmek için konumuza gidebilirsiniz.

YGS Sınavı ortaöğretim ve lise birinci sınıf konularının ağırlıklı soruların bulunduğu bir sınavken Lys sınavı adayın lise öğretiminde aldığı eğitimde alanı ile ilgili soruların sorulduğu bir sınavdır.

Lys bildiğiniz üzere 5 oturumda yapılan bir sınavdır. LYS ile birlikte öğrenciler üniversiteye ilk adımı atarlar. Üniversite tercih ve atamalarında Ygs ve Lys sınavından alınan puanlar ve bu puanlar sonucunda oluşan sıralamalar geçerlidir. LYS şu 5 oturumdan oluşur: Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri, Yabancı Dil, Edebiyat-Coğrafya. Adaylar bu sınavlardan hepsine girebileceği gibi istediği alandaki oturumlara da girebilir.

Lys sınavı Ygs’den sonra üniversite adayları için son dönemeçtir. Üniversite adayları bu sınava girip güzel bir sıralama elde ederek istediği üniversiteye yerleşmeyi amaçlar.

LYS’nin Açılımı Nedir?

Lys’nin açılımı Lisans Yerleştirme Sınavı’dır.

Sponsorlu Reklamlar

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Arkadaşlar son durağa geldik, inelim :) şaka şaka. Ama çok heyecanlı degil mi ya? O tüm emeklerin nereye gittiğini görücez bugün yarın. Herkesin hakkında hayırlısı olsun yine de :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün