Mal Bildirimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

0
22
Mal Bildirimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Mal Bildirimi Kaç Yılda Bir Yapılır Mal bildirimi, günümüzün en çok dikkat edilmesi gereken noktalarından bir tanesi olmak ile birlikte özellikle kamu da görevli ya da devletin üst makamlarında bulunan bireyler adına zorunlu bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. Kişinin üzerine kayıtlı mallarının devlet sistemine işlenmesi ve bu sayede mal kontrolünün sağlanması adına oluşturulan mal bildiriminde, bireylerin dürüst davranmaları da son derece önem taşımaktadır.

Mal Bildirimi Kaç Yılda Bir Yapılır

Mal bildirimi nereye yapılır noktasında merak eden bireylerin ise bağlı bulundukları kurumun en üst makamına yapmaları gerekmektedir. Bunların yanında ise Türkiye Büyük Millet meclisine ve Bakanlar kuruluna da mal bildiriminde bulunulabilmektedir.

Yolsuzluk Olmaması Adına Mal Bildirimi Şart

Bireylerin ve özellikle de devletin üst tabakalarında görev yapan memurların, hem yolsuzluk oluşturmamaları hem de rüşvet ya da iltimas almamaları adına düzenli olarak mal bildiriminde bulunmaları gerektiği vurgulanmaktadır. Özellikle noterler, TBMM üyeleri ve bakanlar, THY mensubu bireyler ve daha pek çok devletin üst düzeyinde çalışan bireyin düzenli aralıklar ile mal bildiriminde bulunması, beraberinde nesnellik ve şeffaflık unsurlarını da getirmektedir. Mal bildiriminde bulunmama cezası yüksek olmak ile birlikte özellikle devlette ciddi konumlarda bulunan bireylerin mal bildirimi oluşturmaması, beraberinde yüklü miktarda para cezasını ve hatta ilerisinde hapis cezasını bile getirebilmektedir. Bu noktada bireylerin halk gözündeki değeri de azalabilmekte ve yolsuzluk oluştuğuna dair iddialar artabilmektedir.

Mal Bildirimi Kaç Yılda Bir Yapılır?

İki Yılda Bir Bildirme Zorunluluğu

Mal bildirme zorunluluğu önceden 5 yıl olarak bilinse de günümüzde 2 yıl olarak yeniden düzenlenmiş durumdadır. Mal bildirimi nasıl doldurulur diye merak eden birey adına ev, araç, taşınır veya taşınmaz tüm malların bildirimi kapsadığını belirtmekte fayda bulunmaktadır. Bu noktada mal bildirimine dair yılın 0 ve 5 ile bittiği yıllarda da yapılabildiği belirtilmektedir. Mal beyanında bulunma tarihleri, daha önceden belirtilmekte olup bireylerin kendilerine uyan tarihlerde, zamanını geçirmeden ve para cezası almadan mal bildirimi bulundurmalarında fayda bulunmaktadır. Bu tür durumlar bireylere olan güvenin azalmasına neden olabileceği gibi yolsuzluk iddiaalarını da arttırabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 2018 Araç Muayene Kaç Yılda Bir Yapılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here