Mamografi Kaç Yılda Bir Çekilmeli?

Mamografi kaç yılda bir çekilmeli? Mamografi çektirme yaşı kaçtır? Mamografi için belirli bir yaş sınırı var mıdır? Mamografi neden önemlidir? Siz de bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, yanıtlara yazımızda yer verdik. Mamografi kaç yılda bir çekilmeli? İşte cevabı…

Bilindiği gibi kadınlarda fazlaca yaygın olan 2 kanser tipi mevcuttur. Bunlardan ilki rahim kanseri, bir diğeri de meme kanseridir. Meme kanseri için erken teşhis, hastalığın tamami ile tedavi edilebilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir.  Bunun nedeni olarak ise erken dönemde tümör boyutunun küçük olması gösterilebilir. Tümör ne kadar küçük olursa, acil bir operasyonla alınarak vücudun tamamen kanserden arındırılması da o kadar kolay ve hızlı olur.

Bunun yanında erken teşhis halinde, kanser hücreleri taşıyan tümörün vücudun akciğer ve beyin gibi farklı organlarına yayılma riski asgariye indirilerek müdahale edilebilmektedir.

Mamografi Kaç Yılda Bir Çekilmeli?

Doktor Muayenesi Şart Mı?

Peki meme kanserinden korunmak için, mamografi kaç yılda bir çekilmeli? 30 yaşından daha gençseniz ve ailenizde daha önce meme kanserine yakalanmış bir birey bulunmuyorsa, 3 yılda bir her yıl uzman bir doktor tarafından muayene ve mamografi ölçümleri yaptırmanız yeterli olacaktır.

Birtakım enstitülere mensup uzmanlar tarafından 40 yaşını geçmiş tüm kadınlara, her yıl mamografi ve kanser taraması yapılması öneriliyor. Yine de son zamanlarda özellikle kadınlar arasında yaygın kanser türlerinde artış görülmesi sebebiyle, 50-75 yaşlar arasında her 2 yılda bir takip önerilmektedir.

Kaç Yaşındaki Kadınlar Mamografi Çektirmeli?

20 ve 39 yaş arasındaki bireyler için meme kanserinde ortalama bir risk olduğu söylenebilir. Bu nedenle bu yaşlar arasında tarama yapılması fazla elzem değildir.

26 ve 40 yaş aralığındaki kadınlar yüksek kanser riski taşımaları sebebiyle bu yaş aralığında ve sonrasında mamografi takibi yaptırması zorunlu olan gruptur.

40 yaşında ve 40 yaştan büyük bireyler için doktor tavsiyesi üzere tarama yapılması gerekmektedir. Hastalık riskine ve tarama sonuçlarına göre doktorunuz bir veya iki yıl arayla taramayı uygun görebilir.

Bu Yazımıza da Mutlaka Göz Atmalısınız !!

Mide Üşütmesi Kaç Gün Sürer?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir