Mars’a Gitmek Ne Kadar Sürer?

Kızıl Gezegeni ziyaret etmek isteseydin, ne kadar sürerdi? Cevap, gezegenlerin konumundan sizi oraya götürecek teknolojiye kadar pek çok şeye bağlıdır. Mars gitmek için en önemli noktalardan birkaçını inceleyelim.

Mars Ne Kadar Uzakta?

Mars’a ulaşmanın ne kadar süreceğini belirlemek için önce iki gezegen arasındaki mesafeyi bilmeliyiz. Mars, güneşten dördüncü gezegendir ve Dünya’ya en yakın ikinci gezegendir (Venüs en yakın olanıdır). Ancak iki gezegen arasındaki mesafe, güneşin etrafında dolaşırken sürekli değişiyor.

Teoride, Dünya ve Mars’ın birbirine en yakın yaklaştığı nokta, Mars’ın güneşe en yakın noktasında ve Dünya’nın en uzak noktasında olduğu zaman olacaktır. Bu, gezegenleri yalnızca 33,9 milyon mil (54,6 milyon kilometre) ayırır. Ancak bu, kayıtlı tarihte hiç olmadı. İki gezegenin kaydedilen en yakın yaklaşımı, aralarında sadece 34,8 milyon mil (56 milyon km) olan 2003 yılında gerçekleşti.

İki gezegen, her ikisi de güneşten en uzakta, yıldızın zıt taraflarında olduklarında birbirinden en uzaktadır. Bu noktada, aralarında 250 milyon mil (401 milyon km) olabilirler. İki gezegen arasındaki ortalama mesafe 140 milyon mildir (225 milyon km).

Mars

Işık Hızı

Işık saniyede yaklaşık 186.282 mil (saniyede 299.792 km) hızla hareket eder. Bu nedenle, Mars yüzeyinden parlayan bir ışığın Dünya’ya ulaşması aşağıdaki süreyi alacaktır (veya tam tersi);

  • Mümkün olan en yakın yaklaşım: 182 saniye veya 3,03 dakika
  • Kaydedilen en yakın yaklaşım: 187 saniye veya 3.11 dakika
  • En uzak yaklaşım: 1.342 saniye veya 22.4 dakika
  • Ortalama olarak: 751 saniye veya 12,5 dakikadan biraz fazla

Şimdiye Kadarki En Hızlı Uzay Aracı

Dünya’dan fırlatılan en hızlı uzay aracı, 2015’te Plüton’u ziyaret eden NASA’nın Yeni Ufuklar göreviydi. Ocak 2006’da, sonda Dünya’dan 36.000 mil (58.000 km / saat) hızla ayrıldı. Böyle bir sonda Mars’a düz bir çizgide giderse, Mars’a varmak için gereken süre;

  • Mümkün olan en yakın yaklaşım: 942 saat (39 gün)
  • Kaydedilen en yakın yaklaşım: 967 saat (41 gün)
  • En uzak yaklaşım: 6.944 saat (289 gün)
  • Ortalama: 3.888 saat (162 gün)

Elbette, önceki hesaplamaların sorunu, iki gezegen arasındaki mesafeyi düz bir çizgi olarak ölçmeleridir. Uzay aracı zorunlu olarak güneş sisteminin yıldızının yörüngesinde hareket etmelidir.

Bu en yakın yaklaşım için bir sorun olmasa da, gezegenler güneşin aynı tarafındayken başka bir sorun ortaya çıkar. Rakamlar ayrıca iki gezegenin sabit bir mesafede kaldığını varsayar; yani, iki gezegen en yakın yaklaşımdayken Dünya’dan bir uzay aracı fırlatıldığında, Mars, sondanın seyahat etmesi için geçen 39 gün boyunca aynı mesafede kalacaktır.

Gerçekte ise, gezegenler güneşin etrafındaki yörüngelerinde sürekli hareket ediyorlar. Mühendisler, Dünya’dan Mars’a bir uzay aracı göndermek için ideal yörüngeleri hesaplamalıdır. Sayıları yalnızca mesafeyi değil, aynı zamanda yakıt verimliliğini de etkiler. Hareket eden bir hedefe dart atmak gibi, uzay aracı geldiğinde gezegenin nerede olacağını hesaplamaları gerekiyor, Dünya’dan ayrıldığında nerede olacağını değil. Uzay gemileri de, onu aşmamak için yeni bir gezegenin yörüngesine girmek için yavaşlamalıdır. Mars’a ulaşmanın ne kadar süreceği, bir görev başlatıldığında iki gezegenin yörüngelerinde nerede yattığına bağlıdır. Aynı zamanda sistemlerinin teknolojik gelişmelerine de bağlıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı