Sınavlar Ne Zaman Kaç Gün Kaldı

2020 MBSTS Sınavı Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

MBSTS Sınavı Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı her yıl rutin olarak düzenlenmektedir. Sınavı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlansa da sınavı ÖSYM yapmaktadır. Sınav ile iliği bilgiler ve ilkeler ÖSYM sitesinden duyurulmakta ve sınav başvuruları da ÖSYM tarafından alınmaktadır. Diyanet işleri başkanlığı mesleki bilgiler seviye tespit sınavı ne zaman yapılmaktadır, gibi soruların ayrıntılı cevabı bu yazımızda.

2020 MBSTS Sınavı Ne Zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Eğitim Seviye Tespit Sınavı her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir. Sınav başvuruları ÖSYM tarafından alınmaktadır. Sınava girecek olanlar, sınav tarihi genelde Nisanda olduğu için başvurular Şubat ayında alınmaktadır. Sınava girecek olanlar ÖSYM web sitesinden başvurularını gerçekleştirdikten sonra da sınav giriş ücretini yatırabilmektedirler. ÖSMY sitesinde başvuru yapabilmek için sistemde kayıtlı bir fotoğrafınızın bulunması da gerekmektedir. Sistemde kayıtlı bir fotoğrafınız yoksa işlemlerinizi ÖSYM kayıt bürolarından gerçekleştirebilirsiniz.

2020 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına yaklaşık olarak 8 ay var. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi sınav her yıl yapılmaktadır ve sınav takvimi ÖSYM tarafından duyurulmaktadır. Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Nisan 2018’de yapılacaktır. Nisan 2020’deki sınav için başvuru tarihi büyük ihtimalle yine bu yıl ki gibi Şubat ayı içerisinde ÖSYM tarafından alınacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı sınav konuları ve soru dağılımı

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı sınav konuları ve MBSTS sorularına baktığımızda ise, Kur’an bilgisi, Kur’an Tarihi, Kur’an-ı anlama ve meal bilgisinin yanında tecvitte sorumlu tutulan konular arasındadır. Kur’an bilgisinden 5 soru, Tefsir ’den 6 soru, Akaid ve Kelamdan 8 soru, Fıkıh ve İlmihal ’den 20 soru, Hadis’ten 7 soru, Siyer ve İslam Tarihinden 8 soru ve Dinler ve Mezhepler Tarihinden 6 soru çıkmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı sonuçları ÖSYM resmi web sitesi üzerinden duyurulacaktır. Sınavda sadece doğru yapılan sorular dikkate alınmaktadır ve öğrencilerin sınav puanları bu şekilde hesaplanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün