2018 MBSTS Sınavı Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?


MBSTS Sınavı Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı? Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı her yıl rutin olarak düzenlenmektedir. Sınavı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlansa da sınavı ÖSYM yapmaktadır. Sınav ile iliği bilgiler ve ilkeler ÖSYM sitesinden duyurulmakta ve sınav başvuruları da ÖSYM tarafından alınmaktadır. Diyanet işleri başkanlığı mesleki bilgiler seviye tespit sınavı ne zaman yapılmaktadır, gibi soruların ayrıntılı cevabı bu yazımızda.

MBSTS Sınavı Ne Zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Eğitim Seviye Tespit Sınavı her yıl Nisan ayında düzenlenmektedir. Sınav başvuruları ÖSYM tarafından alınmaktadır. Sınava girecek olanlar, sınav tarihi genelde Nisanda olduğu için başvurular Şubat ayında alınmaktadır. Sınava girecek olanlar ÖSYM web sitesinden başvurularını gerçekleştirdikten sonra da sınav giriş ücretini yatırabilmektedirler. ÖSMY sitesinde başvuru yapabilmek için sistemde kayıtlı bir fotoğrafınızın bulunması da gerekmektedir. Sistemde kayıtlı bir fotoğrafınız yoksa işlemlerinizi ÖSYM kayıt bürolarından gerçekleştirebilirsiniz.

2018 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına yaklaşık olarak 11 ay var. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi sınav her yıl yapılmaktadır ve sınav takvimi ÖSYM tarafından duyurulmaktadır. Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Nisan 2018’de yapılacaktır. Nisan 2018’deki sınav için başvuru tarihi büyük ihtimalle yine bu yıl ki gibi Şubat ayı içerisinde ÖSYM tarafından alınacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı sınav konuları ve soru dağılımı

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı sınav konuları ve MBSTS sorularına baktığımızda ise, Kur’an bilgisi, Kur’an Tarihi, Kur’an-ı anlama ve meal bilgisinin yanında tecvitte sorumlu tutulan konular arasındadır. Kur’an bilgisinden 5 soru, Tefsir ’den 6 soru, Akaid ve Kelamdan 8 soru, Fıkıh ve İlmihal ’den 20 soru, Hadis’ten 7 soru, Siyer ve İslam Tarihinden 8 soru ve Dinler ve Mezhepler Tarihinden 6 soru çıkmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı sonuçları ÖSYM resmi web sitesi üzerinden duyurulacaktır. Sınavda sadece doğru yapılan sorular dikkate alınmaktadır ve öğrencilerin sınav puanları bu şekilde hesaplanmaktadır.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 1,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.