Mekik Çekmek Ne İşe Yarar Mekik Çekmenin Faydaları

Mekik Çekmek Ne İşe Yarar Mekik Çekmenin Faydaları, mekik çekmenin sağlığımıza olan etkileri, estetik ve sıkı bir karına nasıl sahip olabileceğinizi anlatıyoruz.

Formda sıkı bir vücut isteyenler, zayıflamak isteyenler yada kilosunu korumak isteyenler evde en pratik şekilde yapılabilen mekik hareketini ilk tercih ettikleri egzersiz ve spor hareketi olarak görüyorlar.

Peki gerçekte mekik çekmek ne işe yarıyor ve Mekik çekmenin faydaları nelerdir, Bunları sizler için detaylı olarak aşağıda açıkladık

Mekik Çekmek Ne İşe Yarar Mekik Çekmenin Faydaları

Mekik Çekmenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Düz ve estetik bir bel ve karın bölgesi

Düzenli ve doğru şekilde yapılan mekik hareketi ile karın bölgesindeki yağ ve ödemler den kurtulabilirsiniz. Mekik tek başına karın bölgesini sıkılaştırmak için yeterli değildir fakat oldukça fazla katkı sağlayacaktır. Tamamen karın bölgenize odaklı bir spor programı arıyorsanız Fitness , Squat , Spinning Gibi ekstra spor çeşitleri ile beraber uygulayabilirsiniz. Bu sayede daha estetik ve gergin bir karın bölgesine sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgiler için spor önerileri ve bölgesel zayıflama gibi kategorilerimizi kullanarak faydalı bilgilere anında erişebilirsiniz.

Sağlam ve Daha Dirençli Bir Metabolizma

Düzenli olarak mekik çekmenin faydaları arasında hareketli yaşama bağlı olarak kalp damar ve eklem rahatsızlıkları ile şeker kolesterol ve yüksek tansiyon gibi birçok rahatsızlığa yakalanma ihtimalinizi çok aza indirmiş olursunuz. Hatta yine hareketli yaşama bağlı olarak kanser riskinizi de minimize etmiş olursunuz. Bu maddeler mekik hareketine özel değildir. Her türlü spor ve hareket hastalık riskini oldukça azaltacaktır. Ayrıca şuda bilinmelidir ki günümüz hastalıklarının çok büyük bir bölümü hareketsiz yaşam sebebi ile ortaya çıkmaktadır.

Kalıcı Kilo Kaybı Sağlar

Diyet yapanların en büyük sorunlarından birisi de diyet yaparak istedikleri kiloya ulaştıklarında diyeti bıraktıkları an ne kadar dikkat ederlerse etsinler tekrar eski kilolarına doğru dönmeye eğimli olarak hızla kilo almaya başlarlar. Fakat mekik gibi sporlar ile diyetinizi takviye eder ve bu sporu düzenli olarak uygularsanız ideal kilonuzu da korumak için önemli bir adım atmış olursunuz. Kalıcı kilo vermek için mekik çekebilirsiniz.

Günlük Kalori İhtiyacınızı Arttırır

Mekik çekerek ekstra olarak enerji sarf ettiğinizden ötürü günlük ihtiyacınız olan kalori miktarı artacaktır. Bu miktar ne kadar artarsa o kadar hızlı kilo verirsiniz. Günlük İhtiyaç olunan miktar 2000 ise siz mekik çekerek 500 kalori harcadı iseniz 1500 kalorilik bir diyet uyguladığınızda haftada 1,5 kilo gibi bir değeri vermiş olacaksınız. 1,5 kilo çok az gibi görünebilir fakat çok ani kilo kayıpları kalıcı bir kilo kaybı olmayacaktır. Verdiğiniz kilolarının kalıcı olmasını istiyorsanız haftada 1,5 kilo ideal bir kilo kaybıdır diyebiliriz.  Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar Merak Edenler Buradan Bakabilirler

Mekik Çekmek Ne İşe Yarar konusunda yukarı saydığımız maddeler Mekik Çekmenin Faydaları arasında en önemli olanlarıdır diyebiliriz. Mekik çekerken maksimum fayda sağlanabilmesi açısından mekiğin doğru çekilmesi gerekir. Ayrıca herhangi bir sakatlığa mahal vermemesi için ise bazı dikkat edilmesi gereken faktörler bulunur bunları aşağıda sizler için vermeye çalıştık

Mekik Nasıl Çekilir

 • Eğim olmayan düz bir yere uzanın
 • Bacaklarınızı dizlerinizden kırarak 70-80 derecelik bir açı ile tutun, Yandaki fotoğrafta örnek pozisyon mevcuttur.
 • Ellerinizi yere yada tavana paralel olarak tutabilir isterseniz göğsünüzün üstüne de kelebek şekli ile birleştirebilirsiniz. Bu 3 yöntem zor gelir ise klasik yöntem olan ellerinizi başınızın arkasında tutabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ellerinizden güç almamaya dikkat ediniz. Sadece belinizin kuvveti ile mekik çekmeniz hedeflerinize daha hızlı ulaşmak için önemlidir.
 • Daha sonra sadece karın kaslarınızı kullanarak yerden 40 derecelik bir açı ile doğrulun. Daha sonra tekrar sırtınızı yere koymadan önce bu şekilde 3,4 saniye bekleyin ve daha sonra tekrar sırtınızı yere koyun.
 • Mekik çekerken nefes alıp verişini şu şekilde ayarlayın. Yerden dizlerinize doğru kıvrılırken nefes verin. yere doğru tekrar uzanırken ise nefes alın. Bu sayede karın bölgeniz kıvrılıp küçüldüğünde nefes vererek daha rahat bir mekik çekme tecrübesi yaşayabilirsiniz.
Mekik Çekmek Ne İşe Yarar Mekik Çekmenin Faydaları

Mekik Çekerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir.

 • Mekik çektiğiniz ortama düz bir spor matı sermeyi unutmayın. Sırtınızın incinmesi spor düzeninizi olumsuz etkileyebilir.
 • Mekik çekerken nefes alıp verişinize dikkat etmelisiniz. Kalkarken nefes verip yatarken nefes alarak tekrar etmelisiniz
 • Tekrar sayısını ilk etapta 5 ile başlasın. Bu sayıyı yavaş yavaş yükseltin. Bir anda yükseltmek kas eklem ve genel sağlık açısından önerilmez.
 • Mekik çekerken uyguladığınız hız ile kasların gelişimi arasında bir bağlantı yoktur. O yüzden hızlı olup daha fazla enerji harcamayın. Bu şekilde kendinizi sakatlayabilirsiniz.
 • Mekik çekerken ani hareketler yapılmaması önerilmektedir.
 • Bacaklarınızı kıvırmadan çekilecek mekikler sırt ve bel sağlığı açısından risk teşkil eder. Sakatlıkların önüne geçmek adına yukarıdaki önerileri uygulamaya çalışın
 • Mekik çekerken çapraz mekik gibi hareketler ile uğraşmanıza gerek yoktur. Standart mekik hareketi daha sağlıklıdır.
 • Her ne olursa olsun tüm sporların hedefine ulaşabilmesi için ilk şart düzenli olarak yapılması olduğu için aksatmadan programınızı uygulamanız önemlidir.
 • Her set arasında kendinize dinlenmek için zaman bırakın.
 • Herhangi bir engeliniz var ise doktorunuza danışmadan mekik çekmeye başlamayınız.
 • Sağlık sorunları olan bireyler için doktor onayı alınması önemlidir.
 • Ayrıca aşırı kilolu olanlar ile belli bir yaşı geçmiş kişiler aynı şekilde doktorlarından onay almaları önemlidir.

Mekik ile alakalı olarak editörümüze sormak istedikleriniz ile uygulayacağınız mekik programları hakkında tüm sorularınızı yorum kısmına belirtebilirsiniz. Aynı gün içinde cevaplandırılacaktır.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Iki bucuk ay once dogum yaptim ve kocaman bir karnim var hala 5-6 aylik hamile gorunumune sahibik mekik cekerek bu durumdan kurtulabilir miyim gunde kac kez ve hangi saatlerde cekmemi onerirsiniz

  1. Yağmur merhaba, bu konuda ip atlaman zararlı olabilir. Biz tavsiye etmiyoruz. Ama senin doktoruna danışman daha doğru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı