Menapoz Kilo Yapar mı Menopozda Kilo Almamak İçin Tüyolar

Menapoz Kilo Yapar mı Menopozda Kilo Almamak İçin Tüyolar, Özellikle 45-55 yaş grubu arasındaki kadınların en sık sorduğu sorulardan birisi de menapoza girmek kilo aldırır mı sorusu olmaktadır.

Menapoz Kilo Yapar mı Menopozda Kilo Almamak İçin Tüyolar

Bunun sebebi bu yaş grubundaki ve menapoz döneminde olan kadınların istemsiz ve nedensiz kilo alımları gözlemesinden kaynaklanmaktadır. Gerçekten Menapoz Kilo Verdirir mi yoksa aldırır mı aşağıdaki yazımızda detaylı olarak bulabilirsiniz.

Bu dönem kadınların doğurganlıklarını kaybettikleri ve bu duruma bağlı olarak hormonel ve yapısal değişikliklerin başladığı dönemdir. Vücut bu değişikliklere anında reaksiyon verir ve klasik menapoz dönemi belirtileri görülmeye başlar. Bu etkilerden kilo alımına direk olarak etken 2 durum vardır.

 • İlk Durum ; Bazal metabolizma hızı önceye göre belirgin olarak azalır. bu durum günlük olarak harcanan kalori miktarını düşürür. Yani siz normal yeme alışkanlıklarınız ile o güne kadar ideal kilonuzu korusanız bile artık aynı beslenme düzeni ile kilo almaya başlayabilirsiniz. 
 • İkinci Durum: Menapoz ile birlikte doğurganlığını kaybeden vücut istemsiz olarak yağlanmaya yatkın hale gelir. Eskiden daha enerjik olan durumunuzun değişmesi ile doğru orantılı olarak yağlanma yatkınlığı da artar.

Genel Olarak Menopozda Kaç Kilo Alınır

Kendine dikkat etmeyen bayanlarda, menapoz öncesi alışkanlıklarını değiştirmeyen ve bu döneme adapte olamayan bireylerde kilo alımları görülür fakat bunu net bir miktar olarak söyleyemeyiz. Bazı kişilerde 1-2 kilo ile kalabilir iken bazı kişilerde 8-10 kilo dahi olabilmektedir. Bu değişme menapoz döneminizi nasıl geçirdiğiniz ile alakalı olarak değişir. İşte tam da bu noktada söz konusu dönemi kilo almadan geçirmek isteyenler için altın önerilerimiz devreye giriyor. Aşağıda yer alan önerilere uymak kilo almadan beden kitle endeksinizi sağlıklı değerlerde tutmanıza yardımcı olacaktır.

Menopoz Döneminde Nasıl Kilo Verilir

Söz konusu dönemde kilo alımını azaltmak ve durdurmak menapozun etkilerini en aza indirmeye bağlıdır. Yukarıda saydığımız metabolizma hızının arttırılması ve dengeli beslenme altın kural Menopozda kilo almamak için tüyolar Maddeler halinde aşağıdadır.

 1. Metabolizmayı Hızlandırın : Tüm uzmanlar bu dönemde metabolizmanın yavaşladığını ve bu sebeple kilo alımlarının başladığı konusunda hem fikir. bu durumu ekarte etmek için yapılması gerekenler menapozdan sonra daha hareketli bir yaşam sürmeyi alışkanlık haline getirmek, daha fazla hareket etmek ve spor egzersiz hareketleri ile vücudu desteklemek. Bu sayede normal beslenmenize devam ederek kilonuzu koruyabilir hatta zayıflamaya başlayabilirsiniz.
 2. Dengeli Beslenin : Kilo alımlarının diğer baş sorumlusu tek tip gıdalar tüketmektir. Daha önceleri vücut bu durumu telafi edebiliyor ise de artık durum biraz daha farklı. tek tip beslenmeye bağlı kilo alımları bu dönemde sizi daha çok yağlandıracaktır. Bu sebeple meyve ve sebzeler ağırlıkta olmak üzere her tür çeşitten gerektiği kadar almayı deneyin.
 3. Abur Cubur Gıdalardan Uzak Durun : Artık sağlığınıza dikkat etmeli ve atıştırmalık seçerken daha dikkatli olmalısınız. Çay ve kahve tüketimini şekersiz yapmalı ve tuz tüketimini ise sınırlandırmalısınız. Bu öneriler ile kilo menapoz dönemini kilo almadan hatta kilo vererek atlatabilirsiniz.
 4. Alkol ve Sigarayı Bırakın : Bu iki zararlı bağımlılık vücudun her yerine zararı var fakat kilo alımına da etkenler. Özellikle alkol kullanımının vücutta kilo alımına etkisini bilmeyen yoktur. Bu sebeple artık bu zararlı alışkanlıkları da bir an önce bırakmanız gerekmektedir.

 

Bize Sorun!

Diyet listeleri, zayıflama, egzersiz ve spor, kalori hesaplamaları gibi tüm kilo verme ve sağlık konularında editörlerimiz sorularınızı yanıtlıyor. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız editörlerimiz tarafından aynı gün içinde cevaplanmaktadır.Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. @Meral kartal

   Merhabalar
   sebze meyve ağırlıklı, genel olarak sağlıklı beslenme kurallarına uyarak bu dönem geçirilmeli. Ağır gıdalardan ve kızartmalardan kaçınılmalı, menapoz döneminde dengeli beslenme, kilo alımlarını kontrol altında tutmada en önemli nokta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı