Merdiven İnip Çıkmak Basen Yaparmı Yoksa Eritirmi?

Merdiven inip çıkmak basen yaparmı yoksa eritirmi, merdiven çıkmak ayak bileği, baldır, bacak, basen ve alt karın kaslarını aktif olarak çalıştıran bir aktivitedir. Step yapmaya çok benzese bile step den farkı kendi ağırlığınızı sürekli yukarıya taşımanızdır.

Bu sebeple stepe göre defalarca fazla kalori yakımı sağlamasıdır diyebiliriz. Merdiven çıkmak kalça büyütür mü yada, Merdiven inip çıkmak bacakları inceltir mi gibi sorular editörlerimize sıkça geliyor. Aşağıdaki yazımızda merdiven inip çıkmanın kalori kilo ve vücut estetiği yönünden faydalarından söz edeceğiz. Ayrıca merdiven çıkmanın zararları var mıdır öğreneceğiz.

Merdiven İnip Çıkmak Basen Eritir mi?

Merdiven çıkarken özellikle bacak kasları aktif olarak çalıştırılır. Bu durum bacaklara pompalanan kanın miktarını ve hızını arttırır. Bu sayede bölğesel olarak kilo verme durumu hızlanır, bunun yanında daha gergin ve sıkı bir görünüm oluşur. Merdiven inip çıkmak basen yaparmı diye soranlar için kesinlikle yapmaz aksine basen eritir diyebiliriz. Eritirken sarkmalar ve kötü görüntünün de önüne bu yöntemle geçebilirsiniz.

MERDİVEN İNİP ÇIKMAK KAÇA KALORİ HEMEN ÖĞREN

Merdiven çıkarken kendi vücut ağırlığınızı yukarı doğru çeker, yer çekimi sebebi ile de belli bir enerji harcamanız gerekir. Bu yüksek oranda enerji yakımını tetikler. Bu durum yokuş çıkmaya çok benzer, düz yolda yürüyüş yapmak ile yokuş yukarı yürüyüş yapmak iki üç kat daha fazla enerji gerektirir. Ne kadar fazla enerji harcarsanız o kadar hızlı kilo verirsiniz demektir.

Nasıl Bir Yol Uygulayabilirim.

Merdiven İnip Çıkmak Basen Yaparmı Yoksa Eritirmi

Aslında merdiven inip çıkmak için özel ortamlara ihtiyaç yoktur. Özel spor salonlarında step yapmak yerine merdiven inip çıkarak da basen ve kalça bölgesini sıkılaştırabilir ve basen yağlarını eritebilirsiniz. Günlük olarak gittiğiniz alışveriş merkezi, iş yeri ofisiniz ve eviniz genelde artık hep asansörlü yapılır. Sadece asansör ve yürüyen merdiven kullanmadan dahi günlük 10-15 dk merdiven çıkmış olursunuz. Bu sayısı daha da arttırmak isteyenler için önerimiz de var.

Oturduğunun ev apartman dairesi ise her gün en üst kata kadar sabah akşam 3-4 kez çıkıp inin, Günde 8 kez çıkıp inmek ayda 240 kez yapar ve bu gerçekten zayıflamanızı hızlandıracağı gibi vücudunuzun sıkılaşmasını da sağlayacaktır.

Merdiven Çıkmanın Zararları Var mı?

Merdiven çıkmanın bilinen bir zararı yoktur. Fakat özellikle yaşı ilerlemiş olanlar ve yüksek kilolu olanlar için biraz daha dikkatli olunması gerekir. Özellikle tempolu merdiven çıkmak bu gruptaki kişilerde nefes daralması, kalp atışlarında belirgin hızlanma gibi etkiler gösterebilir.

Bu sebeple zorlandığınız an yada herhangi bir etki görüldüğü an sporun bırakılması önemlidir. Bu grupta yer alan yada belli bir sağlık sorunu olan kişilerin önce doktor onayı almasını öneririz. Ama sağlıklı ve hiçbir sorunu olmayan, tek sorunu fazla kiloları olan insanlar için bilinen bir yan etkisi veya zararı yoktur.

Bize Sorun!

Zayıflama, Spor, Egzersiz ve diyet listeleri gibi tüm konularda soracağınız soruları cevaplıyoruz. Bizlere soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorduğunuz soruları aynı gün içinde cevaplamaktadırlar.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak soru yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı