Merdiven İnip Çıkmak Kaç Kalori Yakar?

Merdiven inip çıkmak kaç kalori yakar, merdiven inip çıkmak spor ve egzersizler kategorisindeki farkında olmadan dahi her gün uyguladığımız bir yöntem. Ama merdiven çıkarak zayıfla, merdiven çıkmak kaç kalori yakar, merdiven çıkmak zayıflatırmı, merdiven inip çıkmak zayıflatıyor mu veya egzersiz olarak sayılıyor mu? İşte detaylar..

 

Fakat yine farkında olmadan uygulayamadığımız yöntemlerininde başındadır. Aşağıda merdiven çıkmak konusunda detaylı bilgilere ve harcanan kalori miktarına göre hesaplanan bilgiler ile düşündüğümüzde, zayıflamak isteyenlerin en çok önem verdikleri konulardan birisi olabilir.

Merdiven inip çıkmak yüksek enerji gerektirdiğinden süreye oranla yüksek kalori yaktıran egzersizlerden biridir. Aşağıdaki tabloda merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır tablosunu öncelikle inceleyelim.

Merdiven İnip Çıkmak Kaç Kalori Yakar?

  • 100 Basamaklı Merdiven Çıkmak : 5 Dk 40 Kalori Yaktırır
  • 5 Katlı Binada Merdiven Çıkmak : 4 Dk 36 Harcatır
  • 10 Dakika Merdiven Çıkmak : 91 Kalori
  • 20 Dakika Merdiven İnip Çıkmak 160 Kalori
  • Yarım Saat Merdiven İnip Çıkmak : 250 Kalori Harcamanızı Sağlar.

Önemli: yukarıdaki kalori değerleri standart kilo hesap edilerek çıkarılan değerlerdir. Kilonuz ne kadar artarsa harcadığınız kalori de o kadar artar. Aynı şekilde kilonuz ne kadar az ise harcanan kalori de o kadar az olur. Kendi boy kilo ve yaşınızı aşağıda belirtirseniz size özel kalori değerlerini de belirtebiliriz.

Merdiven inip Çıkmak Zayıflatır mı?

Merdiven İnip Çıkmak Kilo Verdirir mi diye soranlar için cevabımız kesinlikle “evet”tir. Sadece kilo vermenize yardımcı olmaz, ayrıca zayıflarken daha sıkı ve gergin bir vücuda sahip olmanız için iyi bir yöntemdir. Merdiven çıkarken herkezin en çok kilo sorunu yaşadığı bölgelerdeki kaslar çalışır. Bu kaslar bacak, basen/kalça ve alt karın kaslarıdır. Bu bölgelerin zayıflaması beraberinde sarkmalara ve kırışıklıklara da sebep olur. Merdiven inip çıkarak zayıflamak bu durumun da önüne geçecektir.

Size önerimiz yukarıda da belirttiğimiz gibi sürekli merdivenleri kullanın. Alışverişlerinizi toplu olarak yapmayın. Sürekli eksiklerinizi günlük olarak giderin. En basit örnek sabah kahvaltıda 2 ekmek yerine 1 ekmek alın, akşama tekrar markete gitmeniz gerekir ve tekrar merdivenleri kullanırsınız. Bu yöntem ev hanımları için geçerli, Çalışanlar için ise balkonda dinlenmek yerine molanızda kapı önüne inin. Sürekli merdiven çıkıp hareket etmeye çalışın. Bu kilo verme durumunuzu hızlandıracaktır ve sonuçları aldığınızda azminiz katlanarak artacaktır.

Merdiven İnip Çıkarak Kilo Verenler Var mı?

Sadece merdiven inip çıkarak zayıflayanlar arasında ben de varım. Birkaç ay önce 2. kattaki evimden 7. kattaki başka bir eve taşındım. Taşındığım dairenin asansör sisteminde 2 aylık bir arıza oluştu. Hiç rejim yada diyet yapmadan sadece o malum merdivenler sayesinde 2 ayda 2 kilo verdim. Her gün 7 kat merdiven inip çıkmak yorucu ama yorucu olan her şey size bolca kalori yaktırır bunu unutmayın.

Her bir insan ortalama olarak günde 10-15 dakika merdiven inip çıkması gerekir. Fakat asansörlü daireler, yine asansörlü iş yeri ofisleri hatta metro , alış veriş merkezi gibi günlük gidilen yerlerdeki elektrikli merdivenler sebebi ile artık hiç merdiven kullanmıyoruz diyebiliriz.

Hiçbir şey yapmadan merdiven inip çıkmaya uğraşmadan dahi sadece asansör ve elektrikli merdivenleri kullanmadan günde 250 kaloriye kadar harcamamız mümkündür. 250 kalori neredeyse hafif bir diyet öğünü kadar kaloriye sahiptir.

Bize Sorun!

Kalori, Diyet listeleri ve spor egzersiz hareketleri ile ilgili olarak tüm sorularınızı cevaplıyoruz. Bize soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorularınız aynı gün içinde editörlerimiz tarafından cevaplanmaktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sorularınız veya yorum ve eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı