Mescid-i Aksa Ne Zaman Yapıldı?

Mescid-i Aksa Nerede? Mescid-i Aksa kim tarafından yapılmıştır? Mescid-i Aksa ne zaman yapıldı? siz de bu soruların yanıtlarını arıyorsanız, detaylara yazımızda yer verdik. Mescid-i Aksa ne zaman yapıldı? İşte cevabı…

Mescid-i Aksa Ne Zaman Yapıldı?

Tarihi ve manevi olarak Müslümanlar ve tüm İslam Dünyası için büyül önem taşıyan Mescid-i Aksa ve civar bölgesi, Kur’an-ı Kerim’de “mübarek yer” olarak geçer. Mescid-i Aksa ismi kelime anlamı olarak “en uzak yer” anlamına gelmektedir. Bunun nedeni ise Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) döneminde (araçların olmadığı bir dönem) yapılmış mescitlerin içinde Mekke şehrine en uzakta konumlanmış mescid olmasıdır.

Beytül Makdis (Mukaddes Ev) de denen Mescid-i Aksa ne zaman yapıldı? Aslen Mescid-i Aksa’nın yapımına Hz. Davud döneminde başlanmış olup, Davud aleyhisselam yapıyı tamamlayamadan vefat edince inşaası oğlu Hz. Süleyman’a kalmıştır.

Hz. Süleyman vakit kaybetmeden inşaata başlar ve 12 mahalleli Kudüs kentini başarılı mühendis ve işçilere yaptırır. Yapımı tam 7 senede tamamlanmış olan Mescid-i Aksa’yı yapan ustalar; yakut, zümrüt, elmas, altın gibi değerli madenleri de eriterek inşaatta kullanmıştır.

Süleyman’ın ve mühendislerinin yaptığı bu yapıya Beyt-ül Makdis dense de bu isim Kur’an’da geçmemektedir. Diğer bir ismi olan Mescid-i Aksa ise, Kur’an-ı Kerim’de geçmektedir. Bunun yanında hadis-i şeriflerde de sıklıkla adından söz edilen Mescid-i Aksa’da, Hz. Musa’dan beri nesillerce aktarılmış olan ve Hz. Süleyman tarafından mescide konulmuş olan (içinde öz tevratın bulunduğu) Ahid sandığı bulunmaktadır. Fakat sonrasında Kudüs, Asurlular tarafından yakılıp yıkılınca mescidin içindeki değerli eşya ve madenler çalınmıştır.

Mescid-i Aksa, yıllar sonra yeniden inşa edilmiş ve hasarlı bölgeleri onarılmıştır. Lakin sonradan Romalılar da Kudüs’ü işgal edince Aksa’yı tekrar talan edip yakarlar. Bunun üzerine Kudüs-Musevi bağlantısı kopar. Peygamber’in Medine’ye hicret edip yeni kıblenin Kabe olarak belirlenmesinden 16 ay önce Mescid-i Aksa aynı zamanda Müslümanların kıblesidir. Burada Miraca yükseldiği sırada alemlerin Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) da namaz kılmıştır.

Özetle Mescid-i Aksa ne zaman yapıldı? Mescid-i Aksa’yı kim yaptı? sorularının cevabı Hz. Davud döneminde inşaasına başlanıp, Hz. Süleyman döneminde tamamlandı, olacaktır. Müslümanların eski kıblesi olan mescid Kudüs kentinde yer alır.

Bir önceki yazımız olan 2019 TYT Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 5,00. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.