Metabolizma Nasıl Hızlandırılır Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Metabolizma nasıl hızlandırılır, metabolizmayı hızlandıran yiyecekler; Metabolizmayı hızlandıracak birçok besin ve spor yöntemi olmasına rağmen, metabolizma hızında yaş ve kilo gibi etkenlerin de önemi uzmanlarca vurgulanmaktadır.

Hareketli bir yaşam ya da tam tersi hareketsiz bir yaşamın metabolizma üzerindeki etkilerini anlayabilirsiniz. Beslenme ve hareket alışkanlıklarınızı düzene sokarak metabolizmanızın iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Peki, neler yapılabilir? Metabolizma hızınızı düzene sokmak için ilk adım sabah kahvaltı yapmaktan geçer.  Dengeli bir kahvaltı yaptıktan sonra da akşam saatlerinde metabolizma yavaşlayacağı için, akşam yemeğini hafif tutmalısınız. Bununla birlikte tüm öğünlere tıka basa yemek yerine, midenizi yormayacak şekilde miktarları ayarlamalısınız. Ve mideyi tamamen boş bırakmak da metabolizmanızı çalıştırmaz, bu hataya düşmemelisiniz.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Suyun insan hayatındaki önemi saymakla bitmez. Diğer faydaları gibi metabolizmayı hızlandırmak adına da su içmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Sabah uyanır uyanmaz, kahvaltınızdan önce 1 bardak su ve ardından günlük 2-3 litre su içtiğinizde vücutta biriken toksinleri atarken kilo vermenize yardımcı olduğunu göreceksiniz.

Egzersiz, yürüyüş, yüzme gibi etkinliklerin metabolizmanız üzerinde daima olumlu etkileri olacaktır. Günde 20-30 dakika yapılan egzersiz ve yürüyüşle bu etkileri gözlemleyebilirsiniz. Mekik ve şınav bu konudaki en çok yapılan egzersiz hareketleridir.

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Düzenli uyku da düzenli metabolizma dengesinin en önemli kaynaklarından biri. Çok uyumak gibi az uyumak da metabolizmanızı olumsuz etkileyecektir. Beslenmenize ve hareketli yaşamınıza dikkat ettiğiniz kadar uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz. 6-8 saat uykunun altına ya da üstüne çıkmamaya dikkat edin.

Stres, insana birçok konuda olumsuz etki yaptığı gibi kilo konusunda da maalesef bu etkiyi görebilirsiniz. Stresli bir yaşam sizin olması gerekenden daha fazla kilo almanıza ya da daha düşük bir kiloda olmanıza neden olur. Stresli bir yaşamdan kaçının.

Uzmanlar bunların yanı sıra bazı besinlerin metabolizmayı hızlandırmada çok etkili olduğunu belirtmektedirler.  Bu besinlerin başında da kırmızı acı biber gelmektedir. Metabolizma hızını 2 katına çıkaran bu besini yemeklerinizde kullanmayı ihmal etmeyin. Yine yemeklerinize ya da içeceklerinize tarçın katarsınız size faydalı olacaktır.

Protein diğer besinlere göre daha fazla metabolizmanızı çalıştırmaktadır.  Aşırıya kaçmamak kaydıyla günde 1-2 tane kahvenin de bu anlamda size yarar sağlayacağını unutmayın. Yeşil çay için de rahatlıkla metabolizma dostu diyebiliriz tabi ki yine aşırıya kaçmamak şartıyla. Bunun yanında alkol kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Zeytinyağı dışında farklı yağlar kullanmamaya dikkat edin ve bunu da 1-2 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde yapın. Sebze ve meyveler lif içerirler, bu yüzden lif alımı yapmayı da ihmal etmeyin. İçinde demir bulunan yemekleri de tüketmeniz yararınıza olacaktır. Demir bulunan besinler de kırmızı et, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerdir.  Dengeli miktarda alacağınız kalsiyum yağsız süt ve yoğurtta bulunur. Bunun yanında hamurlu besinler yemekten kaçının. Miktarları bakımından aşırıya kaçmamak koşuluyla, belirttiğimiz besinleri tüketirseniz sağlıklı bir yaşam, dengeli bir metabolizma olarak size geri dönecektir.

metabolizma nasıl hızlandırılır, metabolizmayı hızlandıran yiyecekler, metabolizma hızlandırma, kilo verme metabolizma hızlandırma

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı