Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Kilo verebilmek için vücudun kalori yakması gerekir. Kalori yakmanın yolu ise metabolizmanın hızlı çalışmasından geçer. Metabolizma çeşitli nedenlere bağlı olarak yavaş çalıştığında kilo alımı gerçekleşir. Peki, metabolizma ne anlama gelir? Metabolizma, insan vücudunun temel gereksinimlerini karşılayabilmesi için yaktığı enerji miktarıdır. Metabolizma hızınız yüksek ise vücudunuz gerekli enerjiyi sağlamak için daha hızlı kalori yakar. Ancak metabolizma hızınız yavaş ise, vücudunuz daha az kalori yakar ve kilo almaya başlarsınız. Dolayısıyla kilo vermeniz konusunda metabolizma hızınız doğrudan etkilidir. Metabolizma hızınızın yüksek olması hem sağlığınız, hem de kilo vermeniz için önemlidir. İşte metabolizma hızını arttırmanın yolları…

Güne erken başlamak

Eğer hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız uyku saatlerinizin düzenli olması şarttır. Geç saatlerde uyanmak hem sizi tembelleştirir, hem de metabolizma hızınızı ciddi oranda yavaşlatır.  Aynı şekilde gece geç saatlerde uyumak da yanlıştır. Eğer erken uyanmaya alışık değilseniz sağlığınız için bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu alışkanlık kısa süre içinde sizi zinde hissettirecek, aynı zamanda gününüzün daha verimli geçtiğini göreceksiniz.

Bol su tüketmek

Yeteri kadar su içmemek vücudunuz için yapacağınız en büyük kötülüktür. Günde 2 – 2,5 litre su tüketmek yalnızca kilo vermek için değil, tüm vücut sisteminizin sağlığı için en önemli kurallardandır. Su, vücudunuzu toksinlerden arındırır. Hazımsızlığı giderir. Az su içmek metabolizma hızını direkt olarak yavaşlatır, kabızlık, şişkinlik gibi sindirim sorunlarına sebep olur.

Hareket etmek

Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa metabolizmanız yavaştır. Hızlandırmak için bolca hareket gerekir. Haftada en azından 3 gün 30-45 dakikalık egzersiz programı uygulamalısınız. Ya da her gün 10.000 adım yürümeye çalışmalısınız. Bunlara vakit bulamıyorsanız, günlük hayatınızdaki hareketi arttırmalısınız. Örneğin işe otobüsle gidiyorsanız birkaç durak önce inip eve yürüyerek gidebilirsiniz, asansör ya da yürüyen merdiven kullanmak yerine merdivenleri kullanabilirsiniz.

Lifli besinler tüketmek

Tüm yeşil yapraklı sebzeler, elma, greyfurt, portakal, kuru fasulye ve nohut gibi bakliyat gıdalar, tahıllı ürünler lif içeren besinlerden bazılarıdır. Lifli besinler tüketmenin sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasındaki rolü büyüktür. Kilo vermek için sindirimin düzenli olması şarttır. Vücut sindirim sırasında daha fazla enerjiye gereksinim duyar ve metabolizma hızlı çalışır. Böylece daha fazla kalori yakılmış olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı