Mevsimler Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter?

Yaz Mevsimi Ne zaman Başlar Ne Zaman Biter?

Yaz mevsimi 1 Haziran tarihinde başlar 30 Ağustos tarihinde ise mevsimsel olarak yaz mevsimi sona erer. Yaz ne zaman bitiyor sorusunun cevabı mevsimsel olarak 30 Ağustos olsa da  yaz mevsimi iklimsel olarak daha uzun ya da kısa sürebilir. Kuzey Yarım Kürede yaşayanlar için yaz mevsimi 1 Haziran tarihinde başlayıp 30 Ağustos’ta biter.

Yaz mevsimi genellikle sıcak geçtiği için insanlar tarafından tatil mevsimi olarak algılanır. Yaz mevsimi turizm açısından ülkemiz için değerli bir mevsimdir. Bu yüzden turizmciler yaz mevsimi başlamadan kampanyalara başlar ve otellerine müşterileri çekmeye çalışırlar.

Yani yaz mevsimi 1 Haziran’da başlayıp 30 Ağustos’ta biter.

Sonbahar Mevsimi Ne zaman Başlar Ne Zaman Biter?

Sonbahar mevsimi ay ve gün olarak 1 Eylül’de başlar, 30 Kasım günü biter. Bu tarihler Kuzey Yarım Kürede yaşayanlar için geçerlidir. Güney Yarım Kürede bu tarihlerde İlkbahar mevsimi yaşanmaya başlar.

Sonbahar mevsimi yaz mevsiminin bittiğini gösterir. Artık sıcaklıklar azalır, ağaçlar yapraklarını döker. Sonbahar mevsimi yaz mevsimden kış mevsimine geçiş görevindedir.

Yani sonbahar mevsimi 1 Eylül’de başlayıp 30 Kasım’da biter.

Kış Mevsimi Ne zaman Başlar Ne Zaman Biter?

Mevsimler Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter?Kış mevsimi 1 Aralık tarihinde başlayıp 28 ya da 29 Şubat tarihinde biter. Şubat ayı dört senede bir 29 çektiği için o senelerde kış, mevsim olarak bir gün daha uzun sürer. Kış hangi ayda başlar diye soranlar için kış mevsimi Aralık ayında başlar.

Kış mevsimi kar yağışının etkisiyle soğuk geçen bir mevsimdir. Bu soğuk havanın etkisiyle insanlar mevsime uygun olarak yaşam tarzlarını değiştirir. Ülkemizin doğu bölgelerinde yükseltiden dolayı kış mevsimi ve kış daha çetin geçer.

Yani kış mevsimi 1 Aralık’ta başlayıp 28 ya da 29 Şubat’ta biter.

İlkbahar Mevsimi Ne zaman Başlar Ne Zaman Biter?

İlkbahar mevsimi 1 Mart tarihinde başlar ve 31 Mayıs tarihinde biter. İlkbahar ne zaman biter ile yaz mevsimi ne zaman başlar sorusunun cevabı aynıdır. Çünkü bu iki mevsim birbirini takip eder.

İlkbahar mevsimi kış mevsiminden yaz mevsimine geçiş rolü oynar. İlkbahar mevsimi ağaçların yeşillendiği sıcaklıkların yavaş yavaş arttığı nadide mevsimlerimizden birisidir.

Yani ilkbahar mevsimi 1 Mart’ta başlayıp 31 Mayıs’ta biter.

Bir önceki yazımız olan Kışın Gelmesine Kaç Gün Kaldı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 3 Kişi Oy Verdi, 5 Üzerinden Ortalama Puan: 2,33. Bu Yazıya Oy Vermek İster Misiniz?
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ
  1. ANONİMA dedi ki:

    SSUPPER SAGOLL..

  2. MEHMET TARHAN dedi ki:

    COK TESEKÜR EDERIM VERDİGINIz BILGIYE

  3. Ceren1 dedi ki:

    Çok güzel bi sayfa her şeyi bulabiliyorsun bunu kuran kişi kimse yüreğine sağlık ve de teşekkür ediyorum