Kaç Gün?

Mevsimlerin Ayları

Mevsimler ve Ayları

Mevsimler ve ayları çoğu zaman birçok insanın karıştırdığı bir durumdur. Bazen o unutulmaya yüz tutmuş ilkokul bilgilerimizi hatırlamaya çalışırız ama nafile…Aklınıza “Hangi mevsimde hangi aylar var gelmiyor mu?” Bunun için hazırladığımız mevsimler ve aylarını paylaşalım:

Ülkemizde 4 mevsim yaşamaktayız.

Bu mevsimler: İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış.

İlkbahar mevsiminin ayları: Mart, Nisan, Mayıs.

Yaz mevsiminin ayları: Haziran, Temmuz, Ağustos.

Sonbahar mevsiminin ayları: Eylül, Ekim, Kasım.

Kış mevsiminin ayları: Aralık, Ocak, Şubat.

Sponsorlu Reklamlar

 

Ülkemizde Kaç Mevsim Yaşanır?

Ülkemiz 4 mevsimin yaşandığı 4 mevsimlik bir cennet ülkesidir. Dünya’da 4 mevsimi nadir ülkeler yaşamaktadır. Azerbeycan, Gürcistan gibi ülkeler de 4 mevsimi yaşamaktadır. Ekvatora yakın bir konumda yaşamak birçok insana cazip gelebilir ama o bölgelerde sürekli yaz mevsimi yaşandığını bilmekte fayda var. Ülkemiz bu açıdan yaz, kış, ilkbahar, sonbahar mevsimlerini bize yaşatarak hayatımızı renklendirir.

Mevsimlerin Ayları
Bilindiği üzere ülkemizde Miladi takvim kullanılmakta bu takvimde de 12 ay bulunmaktadır. Bu aylar: Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık’tır.

Bu aylar birbirinden iklimsel ve mevsimsel olarak birbirinden ayrılır. Bu ayrımı da ülkemizde görülen 4 mevsimin ortalama yaşanma süresi hesaplanarak ayarlanmıştır. Bu ayrım sonucunda Kış mevsiminin ayları Aralık, Ocak, Şubat olarak ortaya çıkmıştır. İlkbahar mevsimi Mart, Nisan, Mayıs olarak ortaya çıkmıştır. Yaz mevsiminin ayları Haziran, Temmuz, Ağustos olarak ortaya çıkmıştır. Son olarak Sonbahar ayları ise Eylül, Ekim Kasım olarak saptanmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Migren Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Yarım Kürede Mevsim Zıtlığı

Dünya’mız iki yarım küreden oluşur. Bu yarım küreler Kuzey Yarım Küre ve Güney Yarım Küre’dir. Mevsimler ve ayları konusunda bunu neden açıklıyoruz? Çünkü Güneş ışınlarının gelme açısına ve Dünya’nın eksen eğikliğine bağlı olarak Dünya’nın bir yarımında kış yaşanırken diğer yarısında yaz yaşanmaktadır. Örnek: Ülkemizde 29 Ocak tarihinde kış mevsimi yaşanırken Güneş ışınlarını daha dik alan Güney Yarım Küre’de ülkemizin koordinatlarına denk gelen bir noktada yaz mevsimi yaşanır.

Evimizin önündeki ağaç için kış mevsimi(Ayları:Aralık, Ocak, Şubat) dinlenme vaktidir. İlkbahar mevsimi (Ayları:Mart, Nisan, Mayıs) o ağaç için yeniden canlanma anlamına gelir. Yaz (Ayları:Haziran, Temmuz, Ağustos) mevsiminde gelişime devam edip meyve verir. Sonbahar mevsiminde (Ayları:Eylül, Ekim, Kasım) ise artık yapraklarını döker dinlenme mevsimine geçiş yapar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün