Mide Üşütmesi Kaç Gün Sürer?

Mide Üşütmesi Kaç Gün Sürer?

Hastalıkların çoğu kış aylarında görülse de bazı hastalıklar her mevsimde görülebilmektedir. Bunlardan biri olan mide üşütmesi nasıl olur sorusunu soran kişilerin sayısı çok fazladır. İnsan vücuduna yaz ya da kış demeden giren parazit ve virüsler, kişilerin kolay bir şekilde hastalanmasına neden olurlar. Bu da halk arasındaki tabirle mide üşütmesi olarak adlandırılır. Peki mide üşütmesi belirtileri nelerdir? Mide üşütmesi kaç günde geçer?

Bu anlamda sık sık karşılaşılan mide üşütmesi nasıl olur ve nedenleri gibi sorular, halk dilinde mide üşütmesi olarak bilinen ancak midenin grip olması anlamına gelen gastroenterit sorunundan kaynaklanmaktadır. Herkesi etkileyebilecek olan bu durum bulaşıcıdır.

Bu hastalığa yakalanan kişilerin en fazla merak ettiği mide üşütmesi kaç gün sürer sorusudur. Bunun için öncelikle hastalığın temel kaynağı belirlenmelidir. Dikkatli bir şekilde gerekli olan tedavilerin kısa sürede uygulanması ile hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Mide Üşütmesi Kaç Gün Sürer?

Mide Üşütmesinin Nedenleri

Mide üşütmesinin ilk nedeni, çok soğuk olan yiyeceklerin veya içeceklerin tüketilmesidir. Vücut yapılarının alışkın oldukları belirli bir sıcaklık derecesi vardır. Bu ısıdan farklı bir şekilde çok soğuk yiyeceklerin ya da içeceklerin mideye ani olarak girmesi, mideyi şoka uğratmaktadır. Bu da midenin üşütmesine neden olur. Bir diğer neden ise son kullanma tarihi geçmiş olan yiyecek ile içeceklerin tüketilmesidir.

Tüketim tarihi geçmese de çok yakın olan yiyecekler bile içerisinde bakteri ile virüs üretmeye başlamış demektir. Bu nedenle ilk olarak mide bu durumdan etkilenir, daha sonra bağırsaklar da olumsuz etkilenir. Mide üşütmesinin bir başka nedeni de vücudun direncinin düşmüş olmasıdır. Direnci kaybolan vücut, hastalıklara karşı açık durumdadır. Hastalıklardan çok kolay etkilenen mide de bu durumdan olumsuz etkilenerek hastalanmaktadır.

Mide Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir?

Mide üşütmesinin belirtileri; halsizlik, iştahsızlık, kusma, ishal, mide bölgesinde kramplar, mide bulantısı ve ateş olarak kendisini gösterebilir. Bu belirtilerden bir veya birkaçını yaşıyorsanız, mide üşütmesi geçirdiğinizi anlayabilirsiniz.

Mide Üşütmesinin Tedavisi

Mide üşütmesi kaç gün sürer sorusu, hastalığa yakalanan kişiler için büyük önem arz etmektedir. Hastalığın kısa sürede geçmesi için sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Bu anlamda en önemli sıvı tüketimi sudur. Buna ek olarak ılık şekilde bitki çayları da mideye iyi gelmektedir. Ayrıca mide üşütmesini artırabilecek laktozlu süt ürünleri de kullanılmamalıdır.

Diğer önemli bir tedavi de dinlenmedir. Bu sayede vücut direncini toplayarak kısa sürede hastalığa karşı güçlü hale gelir. Hastalık süresi boyunca, tüketilen yiyecek ve içeceklere de dikkat edilmelidir. Mideye ağır gelmeyen yiyecekler tercih edilmelidir. Ayrıca ishal ve terleme gibi belirtileri görüyorsanız bol miktarda su tüketmeyi ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı