Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir, mide yanması birçok kişide görülen bir durumdur. Mide yanmasının anlık olarak iyileştirici ve uzun süreli tedavide fayda sağlayan birçok ilaç kullanılmaktadır.

Ancak mide yanması başladığında bu durumu geçirecek çözümler aramaya başlarız. Evimiz de bulunan sıvı anlamında asitsiz içecekler mesela süt bu duruma geçici bir çözüm sağlayabilir.

Mide yanmasına ne iyi gelir konusu en çok sorulan sorular arasında.Bu yüzden mide yanmasını giderici doğal ve bitkisel yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Tedavi için mide yanması neden olur veya sebebi nedir bunu öğrenmeniz çok önemlidir. Bu yüzden bir doktora danışmanız ve sebebini bulmanız gerekir.

Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir

Çoğunlukla mide yanmasının nedenleri mide hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Bunlar gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıklardır.

Midede oluşan gaz mide yanmasına neden olur.

Çok acılı ve baharatlı yemekler, asidik özelliği fazla olan yiyecekler yine mide asidini arttırır ve mide yanmasına neden olur.

Alkol ve sigara.

Ayrıca hareketsiz yaşam pek çok sağlık sorununa neden olduğu gibi mide yanmasına da neden olur. Bu yüzden spor yapmak çok önemlidir.

Mide Yanmasına Neden Olan Besinler

Mide yanmasına neden olan besinler genellikle yemek borusu ile midenin birleştiği bölgedeki kas gevşemesini arttıran besinler sebep olmaktadır.

Bunlar asitli, acılı ve baharatlı besinler olmaktadır.

Mide yanmasını arttıran yiyecekler acı, kızartma gibi ağır yemekler, soğan, domates ve baharatlardır.

Yine kola gazoz gibi asitli içecekler ve limon, greyfurt portakal, acı kahve de mide yanmasına neden olur.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

Mide Yanmasına Faydalı Besinler

Bol su içmek en önemli şeylerden bir tanesidir. Ayrıca mide asidini azaltıcı ve yanmayı geçirici özellikte olan bitki çayları da tüketebilirsiniz.

Mide yanmasına faydalı bitki çayları ise rezene çayı, zencefil çayı ve papatya çayı çok faydalıdır.

Mide yanmasının önüne geçilebilmesi için öncelikle mide asidini azaltmak gerekir. Bunun için anti asit görevi gören birçok ilaç vardır.

Bu anti asit ilaçlarının uzun süre kullanmanın ciddi bir sakıncası olmadığı söylense de o kadarda masum olmadıkları açıktır.

Anti asit ilaçları vücudun anti asit ve alkali dengesini bozduğu da bilinmektedir.

Bu konuda Prf.Dr. İbrahim Saraçoğlu süt içmenin çok faydalı olduğunu söylemektedir.

Eğer mideniz yanmaya başladıysa iki yudum süt içmemiz gerektiğini söylüyor. Mide yanması başlayan kişi iki yudum süt içtiğinde gerçekten iki dakika içerisinde mide yazmanız geçecektir.

Tabi ki eğer mideniz çok asitli ise 10 dakika sonra ya da 3 saat sonra tekrarlayabilir. Bu durumda yine iki yudum süt içince geçecektir.Dışarıya çıktığınızda ve işte yanınızda küçük bir şişede süt bulundurun ve mideniz yanmaya başladığında 2 yudum için bu şikayetlerinizi giderdiği gibi tedavi olmanızı da sağlar.

Gerçekten pek çok kişi bu şekilde tedavi olduklarını ve artık mide yanması sorunu yaşamadıklarını söylüyor.

Bize Sorun!

Bizlere soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı