Migren Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Bu yazımızda migren ağrısı kaç gün sürer? Sorusunun cevabını migren hastalığının genel hatlarına değinerek bulacağız ve inceleyeceğiz. Migren ağrısı, çoğu kişi için ızdırap haline gelen, ağrıyı geciktirici ilaçlar dışında kesin bir çözümü bulunmayan zor bir hastalıktır. Migren, ataklarla birlikte gelen baş ağrılarıdır. Hatta sadece baş ağrısı değil, baş ağrısının yanında göz ağrısı, mide bulantısı, göz hassasiyeti, ışığa karşı duyarlılık gibi hastalıkları ve olumsuzlukları oluşturur.

Migren Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Migren Atakları Ne Kadar Sürer?

Migren ağrısı kaç gün sürer? Sorusu bu noktada önem kazanmaktadır. Çünkü migren ağrısı ile birlikte hayatında olumsuzlukların başladığı migren hastası, migren ağrısının geçmesi için gün saymaya hatta dakika saymaya başlar. Tabii migren ağrısı kaç gün sürer? Sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Çünkü bu ağrı, hastadan hastaya, hastanın bünyesine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu soruya ancak çoğu hastada görülen durumlardan yola çıkarak ihtimaller dahilinde bir cevap verebiliriz.

Migren ağrısı kaç gün sürer? sorusunun cevabı, çoğu migren hastası baz alınarak verildiğinde 1-24 saat arası olacaktır. Ancak hastanın bünyesine, beslenme çeşidine, hayatındaki stres durumuna bağlı olarak bu süre 3 güne hatta 4 güne ve belki 1 haftaya kadar çıkabilmektedir.

Migren ağrısı kaç gün sürer? Sorusuna değindikten sonra migren ağrılarının çeşitleri ve migrene karşı alınması gereken önlemlere kısaca değinmekte fayda görmekteyiz. Bazı migren ağrıları gelmeden önce kendini belli etmektedir. Kendisini belli eden bu migren ağrılarına, belirtili migren ağrıları denmektedir. Örneğin migren ağrısı başlamadan önce, hafif baş ağrıları ara ara görülmektedir. Eğer hasta, bu ağrıları fark edip sonraki aşamanın ağrılı ve acılı bir migren olacağını fark edip gerekli adımları atabilirse geçireceği migren daha hafifleyecek ve hasta biraz daha rahatlayacaktır. Atılması gereken bu adımlar arasında stresi azaltmak, uyumaya çalışmak, yenilen şeylere dikkat etmek, küçük dozlu ağrı kesiciler almak ve önleyici tedbirleri hayata geçirmek bulunmaktadır.

Belirti göstermeyen ve belirtisiz migren ağrıları kategorisine giren migren ağrısında ise, ani ataklar öne çıkmakta ve migreni olan hastalara büyük bir acı çektirmektedir.

Migreni Hafifleten Şeyler Nelerdir?

Migren ataklarına maruz kalan kişiler iyi bilirler ki bazen ağrılar öyle dayanılmaz olur ki kafamızı duvarlara vurasımız gelir. Peki migren ataklarını hafifleten şeyler nelerdir? Öncelikle migreni olan kişilerin ışık yoğunluğu fazla olan yerlerden kaçınması bir nebze olsun rahatlama sağlamaktadır. Bunun yanında yoğun stresten uzak kalmak ve günde en az 3 litre su içmenin de migreni hafifletici etkileri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yeşil ağırlıklı beslenmek ve omega 3 açısından zengin yiyecekler tüketmek de migrenden korunmak için fayda sağlamaktadır. Yine migren ataklarını hafifletmek için uzmanlar tarafından egzersizler önerilmektedir. Yine yüksek ses ve gürültü migreni tetikleyen etkenler arasındadır. Mümkün olduğu takdirde yüksek ses ve gürültülü ortamlardan uzak durmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı