Motor Ehliyeti Türleri, Alma Yaşı, Şartları Nelerdir, Nasıl Alınır?

Motosiklet Ehliyeti Almak İçin Gereken Şartlar Hangileridir?

A1, B1 ve M sınıf ehliyet belgesine sahip olmak almak sürücü adayları için 16 yaşını doldurmuş olmaları istenmektedir. A sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak için ise en az 24 yaşına girmiş olmak ya da 2 yıllık A2 sınıfı ehliyete belgesi sahibi olmak gerekmektedir. A2 sınıfı ehliyet belgesine sahip olmak isteyen sürücü adayları ise en az 18 yaşını doldurması istenmektedir.

Motosiklet Türleri

  • ‘M’ Ehliyet Belgesi: MOPED cinsi motor bisikletleri ifade eder.
  • ‘A1’ Motosiklet Ehliyet: Yuvarlak boyut ve kuvvet bakımından birbirinden değişik olan 2 ya da 3 tekerleğe sahip motosikletler de kullanılır.
  • ‘A2’ Motosiklet Ehliyet: kv/kg oranı 0,2 olan ve Üç sınır olarak 35 kv geçmeyen motosikletleri sürebilmek için gerekli ehliyet türüdür. Aynı zaman da 3 tekerlekli motosikletler 15 kilovat olan güç sınırını geçmeyen araçlar.
  • ‘A’ Sınıfı Motosiklet Ehliyet: En yüksel motosiklet ehliyet türüdür. Bu demek oluyor ki A sınıfı ehliyeti olan bir ehliyet sahibi tüm tip motosikletleri kullanabilme hakkına sahiptir.
  • ‘B1’ Ehliyet Belgesi: motor gücü 15 kw aşmayan ve genel ağırlığı 400 kg aşmayan araçlar 4 tekerlikle motosikletlerde kullanılır.
    Motor ehliyeti alma yaşı
    Motor ehliyeti alma yaşı

Motosiklet Ehliyeti Nasıl Alınır?

Motosiklet ehliyetine sahip olmak için teorik e direksiyon eğitimi almak gerekmektedir. Eğitimlerini sürücü kurslarında gerçekleştiren sürücü adayları Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen tarihler arasında yazılı ve uygulamalı sınavlara girmektedirler.

Teorik sınav; sürücü kurs eğitimlerinde yararlanan adayların, MEB tarafından belirlenen zamanlarda yazılı ya da e-sınav ile girilen sınav türüdür. Adaylar teorik sınav ile araç bilgisi, trafik bilgisi ve ilkyardım bilgisi konularının oluşturduğu 50 sorudan oluşmaktadır. Tam puanın 100 olduğu bu sınavda en az 70 puan alan adaylar ikinci aşama olan direksiyon sınavına girebilme hakkı kazanmaktadır. Yazılı teorik sınavda ya da e-sınavda olan teorik sınavda yanlış sorular doğru soruları götürmez.

Direksiyon sınavı; direksiyon sınavında ise aday eğitim almış olduğu sürücü kursunun araçlarıyla direksiyon eğitimini tamamlamış olan ve teorik sınav ile başarılı olan sürücü adaylarının girecekleri sınav türüdür. Motosiklet ehliyetine sahip olmak isteyen adaylar direksiyon sınavına iki aşamalı şekilde girmektedirler. Aynı zaman içerisinde hem trafik olan bir bölgede hem de özel olarak belirlenen parkur olan yerlerde motosiklet kullanacaklardır. Bu sınavlardan başarılı bir şekilde geçilmesi istenilmektedir. Direksiyon sınavı toplamda 35 dakikadır ilk aşama olan özel parkurlu 5 dakikalık sınavı geçenlerden 30 dakikalık trafik akışında motosiklet kullanması istenmektedir. Tüm aşamaları doğru bir şekilde tamamlayan adaylar ehliyete sahip olabilirler.

Direksiyon sınavının sonuçlarını adaylar sürücü kursları vasıtasıyla aynı gün ya da ondan bir sonraki gün öğrenebilirler. Adaylar kayıtlı oldukları kurstan gerekli dosyaları temin ederek ve belirli olan harçların ödemesini yaparak trafik bürosundan ehliyetlerini temin edebilmektedirler.

Motor Ehliyeti Kaç Günde Alınır? 

Eğer 16 veya 18 yaşını yeni doldurduysanız ve motorsiklet almayı planlıyorsanız motor ehliyeti kaç günde alınır diye merak ediyor olabilirsiniz. Normal şartlarda neredeyse her ay teorik sınav yapılmaktadır. Yani kursa başvuru yapıp eğitiminizi aldıktan sonra yaklaşık 1 ay içerisinde yazılı sınava giriş hakkınız bulunmaktadır. Bu sınavı başarıyla tamamladığınızda ise direksiyon dersleri alıyorsunuz. Kurslarda verilen bu direksiyon derslerinin de ortalama 2 hafta süreceğini varsayarsak hiçbir sınavdan kalmayıp tek seferde geçtiğinizi varsayarsak yaklaşık toplamda 2.5-3 aylık bir süreç içerisinde motor ehliyetinizi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı