Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Hayvan severler evlerine muhabbet kuşu almak istediklerinde akıllarında bulunan sorular arasında muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır? Sorusu bulunmaktadır. Sizler için muhabbet kuşlarının cinsiyet tespitleri yaparak cevap vermek isteriz. Öncelikle muhabbet kuşu almak isteyen kişiler kuşun cinsiyetini öğrenmek için öncelikle kuşun gagasında yer alan cere adı verilen yere dikkat etmesi gerekmektedir. Cere’nin rengine göre muhabbet kuşunun rengi belli olmaktadır.

Eğer yavru muhabbet kuşu alacaksanız kuşun cinsiyetini öğrenmek için dişi olan yavru muhabbet kuşunun cere kısmı beyaz, krem rengi, açık mavi ve mor renginde olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Ancak bunların yanı sıra en önemli ve belirgin özellikleri ile karşınıza çıkacak özellik ise cere kısmında bulunan burun deliklerinin etrafında bulunan beyaz renk bir halka ile çevrili olması muhabbet kuşunun dişi olduğunu anlamanıza yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde yavru muhabbet kuşunun cere kısmı pembe ya da mor renklerinin tonlarında ise ya da cerenin tümü tek bir rengi kapsıyor ise Muhabbet kuşunun erkek olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabını vermek için unutmamanız gerekir ki 6 aylık bir muhabbet kuşu yetişkin bir kuş olmasından dolayı fiziki görünümündeki değişiklikten de anlayabileceğiniz gibi cere renginden de anlamanızı sağlayacaktır. Yetişkin muhabbet kuşlarının cere kısmı beyaz, açık kahverengi ya da açık mavi olmaktadır. Aynı şekilde çiftleşme dönemine gelmiş olan bir dişi muhabbet kuşunun da cere rengi genellikle kahverengi tonlarında olmaktadır.

Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Dişi Muhabbet Kuşlarının Hareket ve Davranışları

Dişi Muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır? Sorusunun cevapları arasında davranış ve hareketlerine bakarak anlamanız bulunmaktadır. Bu davranışlar tabii ki de her kuşa göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genellikle dişi muhabbet kuşları şu şekilde davranmaktadır;

  1. Dişi muhabbet kuşları daha hareketsiz olarak davranış sergilemektedirler.
  2. Agresif bir tavır sergileyerek genellikle kısa bir şekilde öterler.
  3. Dişi muhabbet kuşlarının genellikle cere kısımları açık pembe tonları, beyaz ya da kahverengi olmaktadır.

Erkek Muhabbet Kuşlarının Hareket ve Davranışları

Erkek muhabbet kuşu cinsiyetini nasıl anlaşılır? Sorusunun cevaplarında hareketleri ve davranışları yer almaktadır. Erkek muhabbet kuşları dişi kuşlardan daha enerjik ve hareketli olduklarını unutmamanız gerekmektedir. Erkek muhabbet kuşu isteyen kişiler muhakkak bu davranışları da inceleyerek satın almaları önerilmektedir.

  1. Erkek muhabbet kuşları genellikle dişi kuşlarına oranla daha hareketli olmaktadır. Aynı zamanda yerlerinde duramadıkları gözlenmektedir.
  2. Erkek muhabbet kuşları aynı şekilde dişi muhabbet kuşlarına oranla daha uzun ötmektedirler. Diğer belirgin özellikleri arasında ise ötme esnasında başlarını sallamaktadırlar.
  3. Erkek muhabbet kuşlarının cere kısımları genellikle mavi, koyu pembe ve koyu mavi olarak değişkenlik göstermeleriyle ön plana çıkmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı