Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Evde kafes içinde çok rahat beslenebilen muhabbet kuşu, evinde bir arkadaş arayanlar için en doğru tercihtir. Çift olarak bakılan kuşlar yavrular dünyaya getirerek evdeki neşenin artmasına katkı sağlar.

Muhabbet Kuşu Yumurtadan Çıkmazsa?

Yumurtlamanın gerçekleşmesi ancak içinden kuş çıkmaması halinde bir takım tedbirler alınması gerekir. Zira sağlıksız erkekler dölleme yapamaz. Soğuk ortamdan korunması gereken kuşlara E, A, B2 ve B7 vitamin takviyesi yapılması önerilir.

Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Muhabbet Kuşu İlk Yumurtası Kaç Tane Olur?

İlk kuluçka döneminde yaşanan tecrübesizlik yumurta sayısının az olmasına neden olabilir. Muhabbet kuşu yumurtası sayısını belli eden en önemli etkenin Kalsiyum olduğu bilinmelidir. Kuşun yaşı da bu konuda etkili olabilir.

Muhabbet Kuşu Kaç Günde Bir Yumurtlar?

Muhabbet kuşlarının çiftleşmesinin ardından 15 gün içerisinde ilk yumurta görülür. Hiç yumurtlamamış olan dişi kuş için oldukça zor bir süre olan dönemde kuşun yağlı olması sürenin 25 güne kadar çıkmasına neden olabilir. Muhabbet kuşu yumurtası kaç günde çıkar sorusunun cevabı ortalama 12-15 gün olarak verilebilir.

Muhabbet Kuşu Yumurtladıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Bu süreç içinde kuşun güçlü besinlerle desteklenmesi gerekir. İrmik, haşlanmış yumurtasının sarısı ve buna eklenecek bisküvi kırıntısı sürecin kolay atlatılmasına yardımcı olabilir. Dişi kuşların yumurtlama sonrasında görülen kilo kayıpları düzenli beslenmeyle atlatılabilir.

Muhabbet Kuşu Yumurtası Boş mu Dolumu Nasıl Anlaşılır

Yumurtanın içi boş mu dolu mu diye yapılacak kontrollerde küçük bir el fenerinden yardım alınabilir. Bu süreçte son derece narin olunması ve yapısı çok hassas olan yumurtanın zarar görmemesine dikkat edilmesi gerekir.Yumurtanın içinde görünen şekilden yavru olup olmadığı anlaşılabilir. Ancak bu teşhis kesinlikle tecrübe gerektirir.

Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Çıkar?

Muhabbet Kuşu Yumurtadan Çıkınca Ne Yapmalı?

Yeni doğan kuşların beslenmeyi becerip beceremediğinin gözlenmesi gerekir. Beslenemeyen yavrulara şırınga yardımıyla takviye yapılabilir. Doğru seçilmiş yuva malzemeleriyle yavru koruma altına alınabilir ve anne babanın ilgisi sağlanabilir.

 

Muhabbet Kuşu Yumurtası Neden Boş Çıkar?

Erkek kuşun döllemeyi tamamlayamadan ilişkinin bitmesi en önemli neden olarak görülebilir. Vitamin eksikliği, soğuk ortamlar ve yaş faktörü yumurtanın boş çıkmasının nedenleri arasında sayılabilir. Muhabbet kuşunun yumurta vermesi için; bulaşıcı hastalıklardan korumak, yaşamlarını oda sıcaklığında sürdürmelerini sağlamak ve tam döllenmenin sağlanmasına destek olmak gerekir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir