Muharrem Orucu Kaç Gündür?

Bu ayın (Muharrem Ayı)  hangi günlerinde oruç tutmak faziletlidir? Muharrem orucu kaç gündür? Aşure ayı olarak bilinen Muharrem ayı içerisinde birçok ibadet yapılmakla birlikte bu ayda oruç tutmakta fazlaca faziletlidir. Peki Muharrem ayı kaç gündür? Muharrem orucu kaç gündür? Hz. Muhammed (s.a.v.)        şöyle    buyurmuştur   ki:

Muharrem Orucu Kaç Gündür? Kaç Gün Tutulur?

“Ramazan orucundan sonra oruçların en faziletlisi Allahın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra kılınan en faziletli namaz da gece namazıdır.”(Müslim tergıp c.2sh.462). Muharrem orucu kaç gündür? Diye soracak olursanız, Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak ve 10. gün dahil olarak tutmak ve 10.gün aşure tatlısı pişirip dağıtmak yine faziletli ibadetlerdendir. Bunu yerine getirenlerin cennete, Peygamberimizin torunları Hz. Hasan ve Hüseyin Efendiler ile cennete girecekleri ümit edilir.

Bu orucu tutamayanlar için Muharrem orucu kaç gündür?  Bu 10 günlük orucu tutamayanlar, mümkünse ayın 8, 9 ve 10 günlerinde oruç tutmalıdır. Muharrem ayının 10.günü Aşure günüdür ve tek olarak oruç tutulması Yahudilere benzemek olduğu için bir günlük oruç tutulmaz. Peygamber (sav) Müslümanları bundan men etmiştir. Efendimiz (s.a.v) bir Muharrem ayının dokuzuncu gününde seferde bulunuyorlardı. O bakımdan yalnızca 10. gün oruç tutmuş ve” sağ olursak seneye 9. günü de tutarız”  buyurmuşlardır. Muharrem orucu kaç gündür? Sualine dair Hz. Ali (k.v)’den şöyle rivayet edilmektedir:

” Ben Rasulüllah s.a.v.’in yanında otururken bir adam ona ;

-Ya Rasul Allah! Ramazan ayından sonra hangi ayda oruç tutmamı emredersiniz? Deyince Rasülüllah (s.a.v.) ; ” Ramazan ayından sonra oruç tutacaksan Muharrem ayından tut! Çünkü O,Allahın ayıdır. O Ayda bir gün vardır ki, Allah bir kavmin tövbesini o günde kabul etti. Ve diğer bir kavmin tövbesini de o günde kabul edecektir.” buyurdu. Bu hadisi şerifteki müjdeye dikkat etmeliyiz. Allah (c.c) bir kavmin tövbesini kabul edecekse bizler de ahir zaman toplulukları olarak tövbelerimizi Cenabı Hakka arz etmeliyiz. Bizlere böyle mübarek günler veren Allah (c.c), umulur ki, bu günlerdeki esrarının hürmetine af ve mağfiret ile muamelede bulunsun Ümmeti Muhammedin hidayetini ziyadeleştirip kıyamet sabahına kadar daim ve kam kılsın.

Muharrem ayı kaç gündür ?

2019 Muharrem ayı ne zaman ?

2019 yılında Muharrem ayı ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor diyorsanız eğer işte cevabı.

Muharrem ayının tarih aralığı her yıl değişmekle birlikte 2019 yılında Muharrem ayı 31 Ağustos 2019 tarihinde başlayıp 29 Eylül 2019 tarihinde sona erecek yani bu yıl Muharrem ayı 30 gündür.

2020 Muharrem ayı ne zaman ?

2020 yılında Muharrem ayı 20 Ağustos 2020 tarihinde başlayacak ve 2020 muharrem ayı 17 Eylül 2020 tarihinde bitecek.

2021 Muharrem Ayı Ne Zaman ?

2021 yılında Muharrem ayı 10 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak. Yine Muharrem ayının bitiş tarihi 7 Eylül 2021 olacak ve Muharrem ayı 29 gün çekecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı