Muharrem Orucu Kaç Gündür?

Bu ayın (Muharrem Ayı)  hangi günlerinde oruç tutmak faziletlidir? Muharrem orucu kaç gündür? Aşure ayı olarak bilinen Muharrem ayı içerisinde birçok ibadet yapılmakla birlikte bu ayda oruç tutmakta fazlaca faziletlidir. Peki Muharrem orucu kaç gündür? Hz. Muhammed (s.a.v.)        şöyle    buyurmuştur   ki:

Muharrem Orucu Kaç Gündür? Kaç Gün Tutulur?

“Ramazan orucundan sonra oruçların en faziletlisi Allahın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra kılınan en faziletli namaz da gece namazıdır.”(Müslim tergıp c.2sh.462). Muharrem orucu kaç gündür? Diye soracak olursanız, Muharrem ayının birinden onuna kadar 10 gün oruç tutmak ve 10. gün dahil olarak tutmak ve 10.gün aşure tatlısı pişirip dağıtmak yine faziletli ibadetlerdendir. Bunu yerine getirenlerin cennete, Peygamberimizin torunları Hz. Hasan ve Hüseyin Efendiler ile cennete girecekleri ümit edilir.

Bu orucu tutamayanlar için Muharrem orucu kaç gündür?  Bu 10 günlük orucu tutamayanlar, mümkünse ayın 8, 9 ve 10 günlerinde oruç tutmalıdır. Muharrem ayının 10.günü Aşure günüdür ve tek olarak oruç tutulması Yahudilere benzemek olduğu için bir günlük oruç tutulmaz. Peygamber (sav) Müslümanları bundan men etmiştir. Efendimiz (s.a.v) bir Muharrem ayının dokuzuncu gününde seferde bulunuyorlardı. O bakımdan yalnızca 10. gün oruç tutmuş ve” sağ olursak seneye 9. günü de tutarız”  buyurmuşlardır. Muharrem orucu kaç gündür? Sualine dair Hz. Ali (k.v)’den şöyle rivayet edilmektedir:

” Ben Rasulüllah s.a.v.’in yanında otururken bir adam ona ;

-Ya Rasul Allah! Ramazan ayından sonra hangi ayda oruç tutmamı emredersiniz? Deyince Rasülüllah (s.a.v.) ; ” Ramazan ayından sonra oruç tutacaksan Muharrem ayından tut! Çünkü O,Allahın ayıdır. O Ayda bir gün vardır ki, Allah bir kavmin tövbesini o günde kabul etti. Ve diğer bir kavmin tövbesini de o günde kabul edecektir.” buyurdu. Bu hadisi şerifteki müjdeye dikkat etmeliyiz. Allah (c.c) bir kavmin tövbesini kabul edecekse bizler de ahir zaman toplulukları olarak tövbelerimizi Cenabı Hakka arz etmeliyiz. Bizlere böyle mübarek günler veren Allah (c.c), umulur ki, bu günlerdeki esrarının hürmetine af ve mağfiret ile muamelede bulunsun Ümmeti Muhammedin hidayetini ziyadeleştirip kıyamet sabahına kadar daim ve kam kılsın.

Bir önceki yazımız olan 1 Yılda Kaç Gün Okul Var? Bir Yılda Kaç Gün Okula Gidiyoruz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


UYARI: Bu yazının tüm hakları Kacgun.com'a aittir. "www.kacgun.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (YILDIZLARA TIKLAYARAK BU YAZIYA OY VEREBİLİRSİNİZ
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
BİR YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.