Müzeler Haftası (18-24 Mayıs)

Müzeler Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Müzeler haftası her yıl 18 Mayıs ile 24 Mayıs arasındaki sürede kutlanır. Bu sürede müzeler haftası için ülke genelinde birçok etkinlikler planlanır.

Müzeler haftası ne zaman kutlanıyor? Her yıl 18-24 Mayıs tarihlerinden kutlanmaktadır.

Müzeler Haftası Nedir?

Müzeler haftası geçmişten kalan varlıklarımızın yani bir bakışa geçmiş hazinemizdir. Müzeler haftası geçmiş ile bağlantımızı bize hatırlatan bizi geleceğe emin adımlarla ilerlememizi sağlayan varlık hazinemizdir.

Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde ülkemiz birçok alanda büyük atılımlar yapıyor, hatta gelişimi ile dünyadaki diğer ülkelere örnek oluyordu. Batılılaşmanın da önem kazandığı Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde ülkemizde milli kültürümüzü koruyan, milli kültürümüzle bağımızı bize hatırlatan bir fikre ihtiyacımız vardır. O dönemlerde müzelere bu görev ve değer yüklenmişti. Müzelerimiz milli kimliğimizi korumada bize uzun yıllar hizmet etmiş ve hala hizmet etmeye devam etmektedir. Abdulhak Şinasi gibi birçok yazar ve şairimiz o dönemlerde müzenin önemini vurgulamış maddi kültür öğelerimizin müzelerde saklanmasını tavsiye etmiştir. Arkeoloji kazılarında ortaya çıkan eserlerimiz artık müzelerde sergilenmeye başlamış kültür öğelerimiz korunmaya artık başlanmıştı. Cumhuriyet döneminden sonra birçok müze kurulmuş olup bu müzeler halen hizmete devam etmektedir. Ülkemizde resim müzesi, heykel müzesi, sanat müzesi, arkeoloji müzesi, tarih müzesi gibi birçok alanda müzelerimiz hizmet vermektedir.

Müzeler Haftası Etkinlikleri Nelerdir?

Müzeler HaftasıMüzeler haftasında ülke genelinde ne tür etkinlikler yapılıyor bunları açıklayacağız. Müzeler haftası ne zaman bunu paylaştık. 18 Mayıs-24 Mayıs tarihleri arasında genellikle şu etkinlikleri görmekteyiz:

  1. Müzeler haftasının en bilindik ve en önemli etkinliği birçok müzenin ücretsiz ziyarete açılmasıdır. Müzelerin ücretsiz olarak ziyaretçilere açılması birçok insanı müzelere çekmektedir. İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Ankara Etnoğrafya Müzesi gibi müzeler ücretsiz müze etkinliğinde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu da müzelere ve kültürümüze verdiğimiz değeri gösterir. Müze ziyareti yapmadan önce lütfen müzeyi arayarak ücretsiz olup olmadığını sorunuz.
  2. Müzeler haftasında seminer, sempozyum düzenlenir. Hatta televizyonlarda bu gibi özel programları canlı olarak yayınlamaktadır. Özellikle Tarih profesörlerinin katıldığı programlar bilgi ve kültürel değerler açısından önemli bilgiler vermektedir.
  3. Belirli gün ve haftalar programına göre okullarda müzeler haftası için kutlama programları düzenlenir. Bu programlarda müzelerin önemi ve değerinden bahsedilir. Müzeler haftasına özel şiirler okunur, kompozisyonlar yazılır.
  4. Özellikle öğrencilerin toplu bir şekilde müze ziyareti yaparlar. Çocuklarımızın bu şekilde ziyaretler gerçekleştirmesi onların geçmişini bilmesi geleceğe emin adımlarla ilerlemesi için önemli bir adımdır.

Müzeler haftasında özellikle okullarda çeşitli etkinlikler düzenlenmekte olup, henüz genç yaştaki bireylerin müzeleri gezmesi sağlanmaktadır. Bu şekilde geçmişe, tarihe, sanata ilgi duymaları amaçlanmaktadır. Müzeler de bu dönemde genel olarak ücretsiz olarak ziyaretçi kabul etmekte olup, katılımın maksimum seviyede olması sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı