Nar Suyunun Faydaları

Nar Suyunun Faydaları, nar, uzak doğuda tıbbi amaçlarla binlerce yıldır kullanılmıştır. Ülser ve ishal gibi hastalıkları iyileştirmek için bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Nar suyu, antosiyanin ve elagik asit gibi antioksidanlar, ile çeşitli kanser türlerinden koruyan bileşimler içerir.

Vücutta tutulan LDL veya kötü kolestrol miktarını düşürür ve iyi kolestrol veya HDL miktarını arttırır.

Nar Suyu kan şekerinizin dengelenmesini sağlar.

Nar suyu meyve şekeri içerse de, diğer meyve suları gibi kan şekeri seviyesini yükseltmez. Araştırmalar sonucunda 2 hafta boyunca günlük olarak tüketen nar suyu şeker hastaların kan şekeri düzeyinde önemli bir artış sağlamadığını göstermiştir.

Kış mevsiminin en önemli meyvelerinden birisi olan nar sağlık için oldukça faydalı bir yiyecektir. Nar belinizin incelmesine ve zayıflamanıza fayda sağlamaktadır. Kilo vermenize faydalı olan en önemli meyvelerden narın faydaları oldukça çoktur. Nar tüketimi için gerek suyunu sıkarak tüketin gerek de tanelerini yiyerek tüketin içerisinde bulunan antioksidan içeriğinden faydalanabilirsiniz.

Evet narın içerisinde bol miktarda antioksidan bulunmaktadır. Öyle ki bir bardak nar suyunda on bardaktan fazla antioksidan bulunmaktadır.

Nar Suyunun Zayıflatırmı

Ayrıca narın iştah kesici özelliği ile kilo vermek isteyen ve zayıflamak isteyenler için oldukça faydalı olmakta ve diyetinize katkı sağlamaktadır. Kilo vermek isteyenler için nar mucizevi bir meyvedir.

Yalnız nar suyunu tüketirken dikkat etmelisiniz. Günde iki bardaktan çok tüketirseniz fazla kalori aldığınız için kilo almanıza neden olabilir.

Nar Suyu Kaç Kalori

100 gr nar suyu 55 kcal kaloridir.

Nar Suyu Besin Değeri 100 Gr İçin

Yağ 0,3 mg , Sodyum 9 mg , Potasyum 214 mg,  Karbonhidrat 13 g,  Diyet Lifi 0,1 gr, Şeker 13 g, Protein 0,2 g,  Demir  0,1 mg,  Magnezyum 7 mg,  Kalsiyum 11 mg,  C Vitamini 0,1 mg dır.

Nar suyu, vitamin A, C ve E vitamini kaynağı ve kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, folik asit, tiamin, folatlar gibi mineralleri içermektedir.

Nar Suyunun Faydaları

Nar Suyunun Faydaları oldukça çokturNarın içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bunlar B vitaminleri B5,B6,E,C folat,magnezyum,potasyum bulunmaktadır.

Nar ayrıca lif zengini bir meyvedir. Bir su bardağı nar tanesinde neredeyse 8 gr lif bulunaktadır ki bu oldukça iyi bir miktardır.

Diyet yapan kişiler için lif oldukça önemli bir araçtır. Lifli besinlerle beslenmek sizi daha uzun süre tok tuttuğu için daha fazla yemenizi engellemektedir.

Nar antioksidan zengini bir meyvedir. Bir çok hastalık için şifa kaynağıdır.Tansiyon , kolestrol ve romatizmal hastalıklara fayda sağladığı gibi kanser önleyici bir özelliği de bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalarda narın vücuda sağlık için inanılmaz faydalar sağladığını ve her türlü hastalık riskini azaltabileceği belirlenmiştir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), kalp krizi sebeplerinden biridir. Yapılan bir araştırmada, yüksek tansiyonlu kişilerin günlük 2 hafta süreyle 150 ml bir bardak nar suyu tükettikten sonra önemli bir düşüş yaşadığını bildirmiştir.

Ayrıca nar kan basıncının dengelenmesine fayda sağlamaktadır.

Eklem ağrılarının giderilmesine yardım eder.

Nar Suyu, kalp hastalığına yakalanma riskinizi de azaltır.

Kötü huylu kolestrolün düşmesini sağlar.

Anti bakteriyel ve mantar önleyici özelliği ile ağızda enfeksiyonlara ve tahriş ve iltihaplara karşı da koruyucu olabilir. Bu diş eti iltihabı gibi durumların oluşumunu engellediği anlamına gelir.

Yapılan araştırmalar sonucunda narın hafızayı güçlendirmede de fayda sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.

Ayrıca, narın alzheimer hastalığına karşı savaşmada yardımcı olabileceği de görülmüştür.

Nar cilt hastalıkları riskini de azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Nar tüketimi sizi daha sağlıklı olmanızı sağlar. Ayrıca spor yaparken sizi daha enerjik kılarak performansınızı da arttırmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı