Nasıl Kilo Alınır?

Günümüzde çoğu kişi kilo vermeye çalışsa da, nasıl kilo alınır? konusunda araştırma yapan kişilerin sayısı da bir hayli fazladır. Kilo vermek nasıl zor ise kilo alma konusunda da zorlanılmaktadır. Zira kilo almanın da kilo vermek kadar dikkat edilmesi gereken noktaları vardır ve düzenli bir programla sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek mümkün olmaktadır. Kilo alabilmek için kişinin kendine temel bir beslenme programı düzenlemesi ve bu programa tamamı ile uyması gerekmektedir. Bu sayede kilo almak daha kolay bir hale gelmektedir.

Nasıl Çabuk Kilo Alınır?

Nasıl Kilo Alabilirim Ne Yemeliyim?

Basit ve düz mantıkla bakacak olursak; Kilo alabilmek için gün içerisinde harcanan kaloriden daha fazla kalorinin vücuda alınması gerekmektedir. Yani aynı kilo verirken olduğu gibi kalori hesabı yapılması gerekmektedir. Kilo verirken günlük harcanandan daha az kalori almaya dikkat ederken, kilo alırken tam tersini yaparak harcanandan daha fazla kalori almamız gerekmektedir. Normal vücut ölçülerine göre zayıf olan kişilerin öğün sayısını artırması gerekmektedir. Beslenme esnasında sağlıksız değil ancak vücutta depolamanın artacağı besinlerin tüketilmesine önem verilmelidir.

Yine aynı kilo vermeye çalışanlarda olduğu gibi kilo almaya çalışanların da düzenli olarak egzersiz yapması önemlidir. Besinler aracılığıyla alınan yağ ile kalorilerin vücuda dengeli bir şekilde dağılması ve vücutta dengeli olarak depolanması gerekir. Bunun için de düzenli olarak bölgesel egzersizlerin yapılmasına önem verilmelidir. Bu sayede dengeli bir şekilde kilo almak mümkün hale gelecektir.

Kısa Zamanda Kilo Nasıl Alınır?

Bazı kişiler kilo almayı göbek veya yağ birikimi olarak düşünebilir ancak spor yapan kişilerin daha zayıf görünmesine rağmen göbekli kişilerden daha ağır olduklarına sıkça rastlarız. Bunun sebebi de kas kütleleridir. Kilo almak ve kas kütlesini kısa zaman içerisinde artırmak için beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Protein açısından yetersiz bir beslenme düzenine sahip olan kişiler kilo alma konusunda zorlanmaktadır.

Yetersiz beslenme alışkanlıkları, tüm öğünler arasında uzun boşluklar, yemek seçimlerinin kötü olması, gıda alımı tam olarak sağlanmadan yapılan ağır egzersizler kilo almayı engellemektedir. Sağlıklı kilo alabilmek için bu durumların yapılmamasına dikkat edilmelidir. Günlük olarak alınan 500 kalori, vücutta haftada 0,5 kg ağırlık yapmaktadır. Buna bağlı olarak alınması gereken kaloriden ne kadar fazla alınır ise kilo alma hızı da artacaktır. Sağlıklı olarak kilo alabilmek için kırmızı et, fıstık ezmesi, yağlı süt, tahıllı ekmek, bitkisel yağlar, patates gibi kilo aldıran besilerin tüketilmesi gerekir.

Nasıl Kilo Alınır?

Nasıl Kilo Alınır Yemek Listesi

Sağlıklı ve hızlı kilo almak için düzenlenen beslenme listesine uyulması gerekir. Öğünlerin her gün aynı saatlerde tüketilmesi kilo alımını hızlandıracaktır. Sabahları 07.00 gibi başlanan kahvaltı 09.00’da ara öğünle devam etmelidir. Öğle yemeği 12.00 gibi yenilir ve ara öğün 15.00’da yapılır. Akşam yemeği 18.00 gibi yenildikten sonra 21.00 gibi ara öğün atıştırmalıklar tüketilmelidir.

Kahvaltıda yumurta ve pekmez gibi protein ağırlıklı besinler tercih edilmelidir. Ara öğünlerde yulaf ezmesi ve protein tozu tüketilebilir. Öğle yemeğinde ton balığı ya da patates tüketilmelidir. Akşam yemeğinde ise yine proteinli bir yemek ile pilav ya da makarna tüketilerek hızlı bir şekilde kilo alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı