Ne Zaman Hamile Kalınır?

Ne Zaman Hamile Kalınır? Nasıl Hamile Kalınır?

Ne zaman hamile kalınır? Hamile kalmak için yapılan yanlışlar nelerdir? Siz de bu soruları çok soruyorsanız, yazımıza bir göz atın. Hangi zamanlarda hamile kalınır ? Ne zaman hamile kalınır? İşte cevabı…

Hangi Zamanlarda Hamile Kalınır ?

Yaşam koşullarının oldukça yoğun ve tempolu olduğu bu günlerde bebek sahibi olmak konusunda sıkıntı yaşayan çiftlerin sayısı oldukça fazla. Özellikle kısırlık oranının arttığı, doğurganlık miktarının azaldığı bu yıllarda eşler çeşitli sorunlarla karşılaşıyor.Maddi ve manevi olarak bir çocuğa hazır olan ailelerin hamile kalma problemiyle karşı karşıya olduğu zamanlarda, çiftler gerek bitkisel gerek tıbbi yöntemlere başvuruyor; soluğu kliniklerde alıyorlar.

Araştırmalara göre çocuk sahibi olma yaşlarındaki çiftlerde %10 ila 15 civarında kısırlık görülmektedir. Peki ya tıbben bir sorununuz yoksa ve yine de hamile kalamıyorsanız ne şekilde, ne zaman hamile kalınır? Uzmanlara göre hiçbir doğurganlık sorunu olmayan adayların her ay hamile kalma oranı %25 civarında. Tabii ki regl zamanınız, cinsel ilişki sıklığı ve eşinizin ve sizin yaşınız da hamile kalmayı etkileyen en önemli faktörlerden. Cinsel yaşamı aktif olan çiftlerin %57’si üçüncü ay, %72’si altıncı ay ve %85’i yaklaşık bir yılın sonunda bebek sahibi oluyor. Hamilelik için gerekli olan zaman ise çiftin yaşı arttıkça artıyor, çünkü uzmanlara göre yaş arttıkça kadının üreme kabiliyeti erkeğin ise sperm kalitesi düşüyor.

Hamile Kalmak İçin En Uygun Zaman Ne Zaman ?

Ne zaman hamile kalınır? Sorusuna gelecek olursak, Reglinizin başladığı günü birinci gün kabul edersek 28 günde bir regl olan kadında herhangi bir sağlık sıkıntısı yoksa yumurtlama dönemi genel olarak 13 ve 15. Günler arasında gerçekleşiyor. Reglden önceki bu dönem doğurganlığın en fazla olduğu zaman olarak biliniyor. Ancak bazı kadınların bu dönemden biraz daha önce veya biraz daha sonra yumurtladıkları da kanıtlanmıştır. Yumurtlama döneminin tespiti için bir kolaylık olarak, ultrason çektirebilir ya da kan tahlili yaptırabilirsiniz. Ancak yine tekrar etmemiz gerekir ki, düzenli bir cinsel yaşantınızın olması doğurganlık ihtimalini ve hamile kalma şansını yükseltecektir.

Erkek sperm hücreleri ne kadar canlı kalır ?

Erkeklerin sperm hücreleri kadın vücudunda 48 ila 72 saat (2-6 gün) canlı kalabilmektedir. Doğurganlığınızın en fazla olduğu 13 – 15. Günlerde (veya kendi adet zamanınıza göre hangi güne denk geliyorsa) sperm hücresi vücudunuzda olmalı. Ayrıca yeterince sperm olabilmesi için her gün yerine gün aşırı ilişkiye girmelisiniz. Böylece erkekte oluşan sperm miktarı artacak ve sperm kalitesi yükselecektir. Yumurtlama ne zaman gerçekleşiyor bunu hissetmekte mümkün. Örneğin göğüslerde hassasiyet, karın bölgesi ve kasıklarda ağrı, rahatsızlık hissi, vajinal akıntıların ve vajinada ıslaklığın artması gibi şikayetler yumurtlamanın gerçekleştiğinin belirgin işaretleridir. Bu belirtileri takip ederek yumurtlamanın gerçekleşip gerçekleşmediğini veya regl döneminden sonra hangi günlerde  yumurtlama olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca eczanelerde yumurtlama zamanını belirlemek için testler de bulunmaktadır. Özetle Ne zaman hamile kalınır? Sorusunun cevabı şüphesiz kişisel regl döneminize göre olacaktır. Bu konuda tıbbi destek alabilir ya da kendiniz hesap yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı